Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-14 08:08
AC / Beata Zajączkowska/ vaticannews.va

Polski misjonarz z Amazonii prosi o aparaty tlenowe

Paradoksalnie w miejscu nazywanym „płucami świata”, to tlen jest obecnie towarem deficytowym. Peruwiańska Amazonia przeżywa dramatyczny czas, a rozprzestrzeniająca się epidemia grozi wyginięciem wielu grup etnicznych żyjących w dżungli.

Autor/źródło: Pixabay, nile, licencja: CC0

Szpitale dawno przeszły już zapaść, brakuje aparatów tlenowych, podstawowych leków i środków bezpieczeństwa, a także personelu medycznego, który nie chce pracować na tym odizolowanym terenie. W tej kryzysowej sytuacji polscy misjonarze pracujący w Amazonii organizują wsparcie dla lokalnych ośrodków zdrowia.

Z każdym dniem przybywa chorych. W mieście Iquitos, będącym stolicą najbardziej odizolowanego regionu peruwiańskiej Amazonii, jest zaledwie 13 lekarzy i 18 pielęgniarek, a potrzeba tam 80 lekarzy i 300 pielęgniarek. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda na misji w Pebas, gdzie pracuje ks. Paweł Sprusiński. Na 16 tys. ludzi jest tam tylko jeden lekarz. U sześciu osób potwierdzono już koronawirusa. Ks. Sprusiński prosi Polaków o wsparcie zbiórki na aparaty tlenowe i podstawowe lekarstwa, których ceny wzrosły nawet 20-krotnie.

- Nasza ekipa misjonarzy z Pebas podjęła decyzję o zorganizowaniu zbiórki pieniężnej, aby pomóc naszemu lokalnemu ośrodkowi zdrowia. Rozpoczęliśmy zbiórkę na przynajmniej dwa koncentratory tlenu (znane też jako aparaty tlenowe), które w dobie pandemii koronawirusa są świetnym rozwiązaniem dla miejscowości w Amazonii – tłumaczy w swym apelu ks. Sprusiński. – Urządzenie to nie potrzebuje butli z tlenem, które można zdobyć i napełnić tylko w dalekim Iquitos. Aparat tlenowy koncentruje tlen z powietrza i pomaga osobom z problemami oddechowymi. Na dziś koszt jednego dużego urządzenia, które koncentruje 10 ml tlenu na minutę to ok. 2 tys. dolarów.

Zbiórka funduszy prowadzona jest również wśród mieszkańców misji. Kościół w Peru cieszy się ogromnym zaufaniem społeczeństwa, w przeciwieństwie do skorumpowanych władz lokalnych i samorządowych.

Pomóc można tutaj >>

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2020-05-13 15:08:47
miniaturka

Styl duszpasterski Karola Wojtyły

„Gromadził nas na wspólnej modlitwie oraz przy ołtarzu Eucharystii, dużo czasu poświęcał na indywidualne rozmowy oraz na słuchanie” – tak streszcza duszpasterski styl ks. Karola Wojtyły pani Danuta Rybicka – należąca do pierwszej grupy młodych ludzi skupionej wokół przyszłego Papieża.
2020-05-13 15:41:36
miniaturka

Abp Depo prosi o wsparcie dla misjonarzy pracujących w Peru

O wsparcie dla pracujących w Peru polskich misjonarzy zaapelował abp Wacław Depo wskazując, że kraj ten dotknęła epidemia choroby denga, leptospirozy oraz malarii pochłaniając tysiące ofiar. "Na domiar złego, do Peru dotarła także pandemia koronawirusa" – napisał hierarcha do kapłanów archidiecezji częstochowskiej.
2020-05-13 16:21:14
miniaturka

#ZaczynamDzienOdEwangelii - Tajemnica Bożego wyboru

<<Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili i by owoc wasz trwał, aby wszystko dał wam Ojciec, o cokolwiek Go prosicie w imię moje. To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali>>, J 15, 9-17. Komentarz do dzisiejszej Ewangelii.
2020-05-14 08:16:56
miniaturka

Kard. Ayuso Guixot w ONZ o roli religii w czasie pandemii

Na pandemię koronawirusa chcemy odpowiedzieć powszechnością modlitwy - powiedział na forum ONZ przedstawiciel Watykanu, zapraszając do udziału w światowym dniu modlitwy i postu w intencji ustania pandemii.
2020-05-14 09:26:59
miniaturka

Cicha obecność Miriam w życiu osoby skrzywdzonej

"Miriam stała się dla mnie dużym ciężarem. Na początku nie rozumiałam tego. W pewnym momencie zauważyłam, że robię się wściekła, np. podczas Mszy świętej, gdy w modlitwach słyszałam odniesienia do jej dziewictwa, do jej czystości... Nadal jest to dla mnie bardzo trudne, choć minęło tak wiele lat od krzywdy, która pozbawiła mnie poczucia nienaruszonej kobiecej godności" - pisze wykorzystana seksualnie w dzieciństwie kobieta.
2020-05-14 09:29:01
miniaturka

Papież o istocie chrześcijańskiej modlitwy: Bóg zna tylko miłość

Franciszek podkreślił, że modlitwa jest wejściem w tajemnicę przymierza, ufnym powierzeniem się w miłosierne ramiona Boga, który mimo niewierności człowieka zna jedynie miłość.