Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-22 13:12
AC / KAI

Polski film powalczy o „katolickiego Oscara”

Film „Teraz i w godzinę śmierci” został jednym z trzech nominowanych obrazów Festiwalu „Mirabile Dictu” w kategorii „Najlepszy film”. Powalczy on o nagrodę nazywaną potocznie „katolickim Oscarem”.

Autor/źródło: Pixabay, Myriams-Fotos, licencja: CC0

Dzieło wyprodukowane przez krakowskie Stowarzyszenie „Rafael” oraz nad którym patronat objęła Katolicka Agencja Informacyjna, przedstawia historie ludzi z całego świata. Osób, w których życiu różaniec i zaufanie do Maryi odegrały niezwykłą rolę. Film miał premierę w maju ubiegłego roku.

Na ekranie widzimy kobietę z Nigerii, która porwanie oraz tortury zadawane przez grupę Boko Haram przeżywa tylko dzięki modlitwie, amerykańskiego żołnierza, który raniony w brzuch z różańcem w ręku dociera do medycznego śmigłowca czy też migawki z ukraińskiego Majdanu, gdzie kobiety rozdawały walczącym mężczyznom różańce.

- To dokument, który ma być obiektywnym spojrzeniem na różaniec i zadać pytanie czy rzeczywiście tak jest, że przez różaniec Maryja przychodzi z Bożą interwencją i zmienia życie człowieka. Jeśli choć jedna osoba dzięki temu filmowi zbliży się do Boga, to już spełnił on swoje zadanie - powiedział Andrzej Sobczyk ze Stowarzyszenia „Rafael”.

Oprócz polskiego obrazu w reżyserii Dariusza Walusiaka i Mariusza Pilisa o wygraną w kategorii „Najlepszy film” powalczą również amerykański „The Hidden Shrine” oraz włoski „Chleb z nieba”, który w ubiegłym tygodniu miał premierę na polskich ekranach.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Katolickich „Mirabile Dictu” jest powszechnie uznawany za najbardziej prestiżowe wydarzenie w świecie kinematografii zaangażowanej religijnie. Odbywa się pod patronatem Papieskiej Rady do Spraw Kultury. W tym roku nastąpi jego 19. odsłona.

Uroczysta gala wydarzenia z podaniem wyników odbędzie się 29 listopada w Rzymie. Przyznawane na nim nagrody nazywa się potocznie „katolickimi Oscarami”.

luk / Kraków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-11-22 11:05:36
miniaturka
play

Przesłanie Franciszka na ŚDM w Panamie: życie ma sens tylko w służbie Bogu i bliźnim

Miejcie odwagę, aby wejść w głębię swego serca i zapytać Boga: czego ode mnie pragniesz? Pozwólcie, aby Bóg do was mówił i zobaczycie, że wasze życie się zmieni i napełni radością –powiedział Papież Franciszek do młodych.
2018-11-22 11:15:58
miniaturka

Przewodniczący KEP: Życzę wszystkim Amerykanom – Szczęśliwego Święta Dziękczynienia!

„Ten dzień jest wspaniałą okazją do podziękowania Bogu za wszystkie łaski, które nam dał” – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w życzeniach skierowanych do Amerykanów na Święto Dziękczynienia.
2018-11-22 11:30:43
miniaturka

Wspomnienie św. Cecylii, patronki organistów

Dziś Kościół katolicki wspomina św. Cecylię - patronkę chórzystów, lutników, muzyków, organistów oraz zespołów wokalno-muzycznych.
2018-11-22 13:49:35
miniaturka

Teologię katolicką studiuje w Polsce 4,5 tys. osób

W 2017 roku teologię katolicką studiowało na kościelnych uczelniach wyższych oraz wydziałach teologicznych uczelni państwowych 4518 osób - wynika z najnowszych danych, które KAI otrzymała z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
2018-11-22 14:09:40
miniaturka

Ruszył nowy portal crowfundingowy KatolikWspiera.pl

Wystartował aktywny portal crowdfundingowy dedykowany przestrzeni katolickiej. W kampanii wprowadzającej biorą udział m.in. aktorka Dominika Figurska oraz wokalistka i kompozytorka Małgorzata Hutek.
2018-11-22 14:42:47
miniaturka

Schronisko Caritas w Płocku przygotowane do pobytu bezdomnych

Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Sienkiewicz 54 w Płocku, prowadzone przez Caritas Diecezji Płockiej, jest już przygotowane do okresu zimowego.