Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-24 10:40
kk / Beata Zajączkowska/ VN

Polski biskup na synodzie: postawić na formację świeckich

Bp Marek Piątek podkreśla wagę nieustannej ewangelizacji. "To wciąż główne zadanie, jakie stoi przed Kościołem w Amazonii"- mówił na kończącym się Synodzie, wśród innych uczestników.

Coari - stolica diecezji bp. Piątka
Autor/źródło: Ibeneklins - Flickr/commons.wikimedia.org/CC BY-SA 2.0

Bp Piątek mówi, że formacja potrzebna jest nie tylko osobom duchownym: "Przy niewystarczającej liczbie kapłanów bardzo ważną rolę odgrywają ludzie świeccy. Dlatego im poświęcamy dużo miejsca w wymiarze formacji i dokształcania. W naszej diecezji mamy ponad 800 świeckich katechistów i dziesiątki nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii i Słowa Bożego, ludzi świeckich, którzy przekazują dar wiary nowym pokoleniom".

I dodaje, że w Coari został specjalnie wybudowany dom - Centrum Formacji Misyjnej - w którym odbywa się formacja. Co istotne dla biskupa, by kształcenie nie zostało pozbawione autentycznego nauczania przekazywanego przez Kościół.

"W naszej diecezji nie ma już zagranicznych misjonarzy, wszyscy kapłani są miejscowi, jedynym cudzoziemcem jest biskup, czyli ja" – dodał bp Piątek.

Biskup Piątek urodzony w Tuchowie, przyjął święcenia z rąk bp. Jerzego Ablewicza, od roku 1986 posługuje w Brazylii, a 8 lat temu został ordynariuszem jednej z lokalnych diecezji.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-24 08:24:48
miniaturka

Synod: trwa opracowywanie dokumentu końcowego

Ojcowie będą głosować nad dokumentem w najbliższą sobotę. Prace nad nim rozpoczęły się 6 października. Do redagującej go komisji zgłaszane są poprawki i uwagi wypracowane w 12 małych grupach roboczych.
2019-10-24 08:54:29
miniaturka
play

V Kongres Nowej Ewangelizacji „Radość Miłości” (24-27 października 2019)

„Bądźmy razem wokół rodziny” – powiedział abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, prymas Polski w zaproszeniu na V Kongres Nowej Ewangelizacji. Odbędzie się on od 24 do 27 października w Gnieźnie. Organizatorzy zatroszczyli się również o transmisję online.
2019-10-24 09:27:56
miniaturka

Franciszek: Kościoły muszą mieć zawsze otwarte drzwi

Papieża w katechezie podczas audiencji ogólnej kontynuował refleksję nad Księgą Dziejów Apostolskich. Treść rozważania osnuta była wokół tzw. Soboru Jerozolimskiego, który odbył się w sprawie przyjmowania do Kościoła pogan.
2019-10-24 10:07:02
miniaturka

Papież przypomniał postać kard. Kozłowieckiego

Pozdrawiając Polaków przybyłych do Watykanu na audiencję ogólną Papież Franciszek przypomniał postać kard. Adama Kozłowieckiego, jezuity, który przez 60 lat posługiwał na misjach w Zambii. Zwrócił się też do organizatorów wystawy poświęconej Polakowi.
2019-10-24 10:53:42
miniaturka
play

Czy Jan Paweł II krył pedofilów?

Po śmierci Papieża-Polaka pojawiły się kontrowersje wokół jego pontyfikatu. O walce z nadużyciami, jaką podjął św. Jan Paweł II, mówi o. Maciej Zięba OP - uczestnik seminariów w Castel Gandolfo, a także znawca pontyfikatu i nauki Jana Pawła II.
2019-10-24 11:17:32
miniaturka
play

Czym jest nowa ewangelizacja? O czym będzie V Kongres Nowej Ewangelizacji w Gnieźnie?

– Nowa ewangelizacja jest po prostu sposobem funkcjonowania Kościoła – mówi abp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski. W Gnieźnie rozpoczyna się dziś V Kongres Nowej Ewangelizacji.