Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-18 14:38
S. Zielińska / Salve TV

Polska wyspa tolerancji

Przedstawiciele Ekumenicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w programie Temat Dnia wyjaśniają o co chodzi w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Gośćmi Tematu Dnia byli prof. Kalina Wojciechowska, wykładowca Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, przewodnicząca Rady Programowej Ekumenicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Luteranka i Grzegorz Polak, dziennikarz, pracownik Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, członek Rady Programowej Ekumenicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy w rozmowie z Ewą Pietrzak wyjaśniali o co chodzi w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan.

- Uniwersytet Trzeciego wieku powstał dla aktywizacji seniorów. Zapraszamy również w trochę młodszym wieku - mówiła prof. Kalina Wojciechowska.

- To jest niesamowity fenomen. W Polsce takich uniwersytetów jest ponad 600. Trzeba podkreślić, że "ekumeniczny" jest tylko jeden na skalę światową, to jest coś bezprecedensowego - dodawał Grzegorz Polak.

Jak podkreślała prof. Wojciechowska, "dużo większym wyzwaniem dla wykładowcy jest prowadzenie zajęć dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku".

- Ponieważ Uniwersytet ma w nazwie "ekumeniczny" to kierunkuje kwestię doboru słuchaczy. Są to słuchacze reprezentujący różne wyznania. Ekumeniczny Uniwersytet Trzeciego Wieku poprzez możliwość poznania innych wyznań uczy też tolerancji i akceptacji - mówiła.

- Poprzez poznanie innych, poznaje też siebie - dodawała.

Pytani o to czy Tydzień Modlitw o Jedność chrześcijan ma wymiar tylko symboliczny, mówili:

- Jest oficjalny nurt, ten termin jest znany od lat. Chciałbym powiedzieć o takim nurcie podskórnym, takiej współpracy na co dzień, która przejawia się w wielu aspektach. Będziemy mieć niedługo ekumeniczne wydanie Pisma Świętego. Na portalu diecezji kieleckiej ukazał się serdeczny apel o ratowanie życia pastora Janusza Daszuty, metodysty. Na portalu katolickim prośba o modlitwę i o pomoc. Takich przypadków solidarności chrześcijańskiej jest bardzo dużo - stwierdził Polak.

- Chodzi o serdeczność, życzliwość. O to, żeby wspólnie się modlić. Wiadomo, że Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan nie zlikwiduje różnic dogmatycznych, ale też nie o to w tym wszystkim chodzi - zaznaczyła prof. Wojciechowska.

Źródło: Karolina Zaremba, Salve TVChrześcijańska Telewizja Internetowa Diecezji Warszawsko-Praskiej

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-01-18 13:19:24
miniaturka

Brzeszcze: upamiętniono ofiary Marszu Śmierci sprzed 73 lat

Uroczystość złożenia kwiatów oraz upamiętnienia ofiar Marszu Śmierci sprzed 73 lat odbyła się na cmentarzu komunalnym w Brzeszczach, gdzie znajduje grób kilkunastu uczestników marszu.
2018-01-18 13:50:52
miniaturka
play

Chrześcijański przedsiębiorca kontynuatorem dzieła stworzenia

Chrześcijański przedsiębiorca wie, że jest nad nim Pan Bóg i jaką łaską został obdarzony, mogąc w pewnej mierze kontynuować dzieło stworzenia - mówił abp Jędraszewski na konferencji „Mateusz 25. Droga i cel przedsiębiorcy".
2018-01-18 14:19:48
miniaturka
play

Debiutancki utwór zespołu z Żywca podbija chrześcijańskie listy przebojów

Tworzący zespół "Let Him Run" Marcin Pawełek, Rafał Hilbrycht i Dominik Cendrzak ze swym utworem „Czekam” okazali się prawdziwym objawieniem wśród artystów pragnących za pomocą muzyki wyrażać wdzięczność Bogu.
2018-01-18 15:02:06
miniaturka

XXIV WARSZTATY LITURGICZNO-MUZYCZNE DIECEZJI ŁOMŻYŃSKIEJ

Od 1 do 4 lutego (od czwartku do niedzieli) w Wyższym Seminarium Duchowym w Łomży (woj.podlaskim) odbędą się XXIV Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne Diecezji Łomżyńskiej.
2018-01-18 15:20:11

KONFERENCJA "INFORMATYKA W ROLNICTWIE" W ŁOMŻY

Już jutro (19 stycznia) odbędzie się konferencja "Informatyka w rolnictwie" w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży (woj.podlaskim). Początek spotkania o godz.10.00.
2018-01-18 15:22:20
miniaturka

W Warszawie obradowała Komisja Duszpasterstwa KEP

Założenia programu duszpasterskiego na lata 2019-2022 oraz formy zaangażowania Kościoła w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – to niektóre punkty spotkania Komisji Duszpasterstwa KEP.