Strona główna
opoka.org.pl
2018-02-01 10:33
AC / Salve TV

Polska pomaga. Również muzułmanom

Gościem Tematu Dnia był Maciej Dubicki z Caritas Polska, koordynator projektu Rodzina Rodzinie, który w rozmowie z Piotrem Otrębskim tłumaczył, jak Polacy pomagają uchodźcom.

- Sytuacja w Syrii niestety wciąż jest dramatyczna, wciąż trwa wojna, konflikt wcale się nie skończył, jak podają media. Ostatnio w Aleppo dochodziło do silnych obstrzałów, także ludzie wciąż nie mogą tam mieszkać spokojnie i bezpiecznie - mówił Maciej Dubicki.

- Tak naprawdę sami Syryjczycy nie potrafią powiedzieć kto jest realnym, bezpośrednim ich wrogiem, ponieważ sytuacja jest tak skomplikowana, że sami nie są w stanie wskazać przeciwnika. Jest tam wiele interesów - dodawał.

Jak podkreślał, "pomoc dla Syrii płynie z całego świata, ale nie zawsze trafia bezpośrednio".

- Caritas Polska 4 października 2016 roku rozpoczęła program Rodzina Rodzinie, to program skierowany do rodzin w Aleppo, którzy przeżywają dramatyczne momenty w swojej historii życia. Jest to już ponad 30 milionów złotych, to ogromny ruch społeczny Polaków, pokazujący solidarność w tym dramacie - wyjaśniał.

- To piękne w tym programie, że pomoc niosą polskie rodziny. To oddolna inicjatywa, można powiedzieć, że taki narodowy ruch - mówił.

- W większości są to chrześcijanie, ale pomagamy również muzułmanom - dodawał.

- Znamy historię muzułmanina, który jak ksiądz wicedyrektor odwiedzał Aleppo, krzyczał na ulicy po arabsku "chrześcijanie, wiem kim jesteście, bo jesteście prawdziwym złotem, bo pomagacie nawet nam, muzułmanom" - opowiadał.

Więcej: rodzinarodzinie.caritas.pl

źródło: Karolina Zaremba, Salve TV - Chrześcijańska Telewizja Internetowa Diecezji Warszawsko-Praskiej

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-02-01 08:49:52
miniaturka

Francja: Episkopat poprawia błędy w liturgii

Kościół we Francji poprawia błędy w posoborowym tłumaczeniu ksiąg liturgicznych. Okazuje się bowiem, że przed półwieczem zarówno redaktorzy nowego Mszału, jak i potem jego tłumacze działali pod wielką presją czasu.
2018-02-01 09:26:19
miniaturka

Szpital Jana Pawła II u Papieża Franciszka

Na wczorajszej audiencji ogólnej z Papieżem spotkali się między innymi przedstawiciele Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie.
2018-02-01 10:05:25
miniaturka

Kard. Parolin o kontrowersjach dotyczących dialogu z Chinami

Ufam, że wierni w Chinach będą potrafili uznać, że działania Stolicy Apostolskiej nie kierują się logiką świata, lecz są ożywiane ufnością pokładaną w Panu – powiedział kard. Parolin odnosząc się do kontrowersji, jakie narosły wokół watykańskiej polityki względem Chin.
2018-02-01 11:13:40
miniaturka

Wspierajmy Mary Wagner! Apel obrońców życia z Krakowa

Pamiętajmy o Mary Wagner! Z takim apelem zwraca się Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka z Krakowa przed kolejną rocznicą jej urodzin.
2018-02-01 11:56:24
miniaturka

Bp Balcerek do karmelitanek: Kościół dziękuje za Waszą modlitwę

Słowa podziękowania za modlitwę i ofiarę sióstr z zakonów klauzurowych wypowiedział bp Grzegorz Balcerek w klasztorze poznańskich karmelitanek na Wzgórzu Świętego Wojciecha.
2018-02-01 12:18:45
miniaturka

Abp Ignacy Tokarczuk - Biskup niezłomny

W czwartek 1 lutego przypada 100. rocznica urodzin abp. Ignacego Tokarczuka, nazywanego często „biskupem niezłomnym”, a przez władze PRL uznawanego za jednego z głównych wrogów systemu komunistycznego.