Strona główna
opoka.org.pl
2019-08-07 13:55
AC / episkopat.pl

Polska Pielgrzymuje

Trwa sezon pielgrzymkowy oraz akcja #PolskaPielgrzymuje w serwisach społecznościowych. Jak co roku do pielgrzymów fizycznych dołączają pielgrzymi duchowi.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

W tym tygodniu wyruszyły z Warszawy na Jasną Górę największe piesze pielgrzymki: paulińska i akademicka. 39. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna organizowana przez Duszpasterstwo Akademickie przy kościele św. Anny w Warszawie wyruszyła w poniedziałek, 5 sierpnia, po Mszy św. o godz. 5.30 pod hasłem „Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”. Również w poniedziałek z warszawskiego Koła wyruszyła 28. Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych. We wtorek natomiast, 6 sierpnia, Mszą św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza rozpoczęła się 308. Warszawska Pielgrzymka Piesza organizowana przez paulinów z kościoła Świętego Ducha na Nowym Mieście.

Ojcowie paulini podają, że w 2018 r. przybyło na Jasną Górę 4,3 mln pielgrzymów z ponad 80 krajów. W 200 ogólnopolskich pielgrzymkach wzięło udział 834 tys. osób. Obok Jasnej Góry popularnością cieszą się także inne sanktuaria, jak np. Gietrzwałd, Kalwaria Zebrzydowska czy Licheń. W internecie można znaleźć liczne świadectwa uczestników pieszych pielgrzymek. Osoby, które z różnych przyczyn nie mogą wyruszyć na trasę pielgrzymki, łączą się duchowo z pątnikami. A na Twitterze, Facebooku i Instagramie prowadzona jest akcja #PolskaPielgrzymuje.

W lipcu i sierpniu odbywa się najwięcej w ciągu roku pielgrzymek, nie tylko pieszych. Na Jasną Górę  dotarły już m.in. Pielgrzymka Apostolstwa Chorych i Niepełnosprawnych, Pielgrzymka Kawalerii Konnej, 14. Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa, Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska, Pielgrzymka Biegowa z Bytowa czy też polsko-czeska pielgrzymka z Zaolzia. Wiele z nich pielgrzymowało na odpust matki Bożej Szkaplerznej (16 lipca). W sierpniu pielgrzymują ci, którzy chcą dotrzeć na Odpust Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia) i Odpust Matki Bożej Jasnogórskiej (25 sierpnia).

>>Program wejść na Jasną Górę


źródło: BP KEP, episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-08-07 12:04:28
miniaturka

Mszana Dolna: zakonnica odznaczona za heroiczną postawę w czasie wojny

W Mszanie Dolnej odbyła się w poniedziałek uroczystość wręczenia Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski siostrze Ludwice Bednarek ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.
2019-08-07 12:37:08
miniaturka

Meksyk wygrał Mistrzostwa Świata Bezdomnych w Piłce Nożnej!

Meksyk został zwycięzcą Piłkarskich Mistrzostw Świata Bezdomnych, które rozegrano w stolicy Walii – Cardiff. W spotkaniach finałowych mężczyźni pokonali 5:1 Chile, a kobiety wygrały 6:0 z Peru.
2019-08-07 13:27:24
miniaturka

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – największy pomnik św. Jana Pawła II

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wydała raport podsumowujący jej działalność w 2018 roku. To dobra okazja aby przyjrzeć się organizacji, która od 2000 roku wspiera polską młodzież we wszechstronnym rozwoju poprzez stypendia edukacyjne oraz formację duchową.
2019-08-07 14:32:19
miniaturka

Trwa nabór do IV edycji Ogólnopolskiej Szkoły Ewangelizatorów

Trwają zapisy na IV edycję Ogólnopolskiej Szkoły Ewangelizatorów (2019 – 2021), która odbywać się będzie w Ośrodku konferencyjno – rekolekcyjnym w Porszewicach.
2019-08-07 15:09:18
miniaturka

Papież: Kościół matką wszystkich, wyciągającą rękę, aby podnieść

W misji Apostołów, poprzez których działy się znaki i cuda, dostrzegamy Kościół, który widzi ludzi będących w potrzebie, nie zamyka oczu i pragnie tworzyć dobre relacje, budować mosty przyjaźni i solidarności.
2019-08-07 15:34:29
miniaturka

Wolontariusze Służby Medycznej Caritas w służbie pielgrzymom

Wolontariusze Służby Medycznej Caritas towarzyszą pielgrzymom, którzy pokonują setki kilometrów w drodze do cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.