Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-01 18:31
S. Zielińska / KAI

Polska młodzież przygotowała program formacji dla rówieśników

"Oto ja" - to tytuł programu duszpasterskiego dla polskiej młodzieży, który rozpocznie się w I niedzielę Adwentu. Autorami projektu są młodzi ludzie z całej Polski, we współpracy z księżmi.

Autor/źródło: Marcin Mazur/episkopat.pl

Program, który ma przygotować młody Kościół do Synodu Biskupów i ŚDM w Panamie, zakończy się w czerwcu 2019 r. 

"Bardzo nam zależało, żeby był on spójny z ogólnym programem duszpasterskim przygotowanym przez Konferencję Episkopatu Polski, dlatego też pierwsze siedem miesięcy, to omówienie siedmiu Darów Ducha Św. w kontekście kolejnych tajemnic z życia Maryi" - wyjaśnia w rozmowie z KAI Karolina Błażejczyk z Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.  

Kolejne miesiące będą uwzględniały czas wakacyjnych spotkań młodych i pielgrzymek, czas Synodu Biskupów i Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Całość zakończy się w czerwcu 2019 r. tak, aby młodzi ludzie po powrocie z Panamy mieli jeszcze czas na podsumowanie tego spotkania, a wszyscy, także ci, którzy nie wezmą udziału w tym spotkaniu mogli kontynuować formację aż do wakacji.

Każda kolejna edycja programu duszpasterskiego zachęca młodzież do konkretnych praktyk pogłębiających wiarę, realizowanych indywidualnie, lub we wspólnocie. W tym roku młodzi będą zaproszeni do prowadzenia specjalnie przygotowanego dziennika duchowego, w oparciu o Ewangelię z dnia, krótki komentarz i pytania. Z kolei konspekty spotkań, zaproponowanych w ramach programu "Oto ja", są przygotowywane w dwóch wariantach, aby mogli z nich skorzystać młodzi w różnym wieku i z różnym doświadczeniem.

"Będzie to konspekt spotkań da początkujących, czyli dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z poznawaniem Pana Boga, on jest też skierowany do przygotowujących się do Sakramentu Bierzmowania. Natomiast drugi konspekt nazwaliśmy: dla wytrwałych, czyli dla tych, którzy chcieliby pogłębiać pewne tajemnice, które już odkryli" - zapowiada Błażejczyk.

Tak jak w ubiegłych latach, w konspektach znajdą się też propozycje nabożeństw i konferencji. Materiały zostały rozesłane do diecezjalnych duszpasterzy w całej Polsce i za ich pośrednictwem można pozyskać je dla swoich wspólnot i grup. Szczegółowych informacji udziela też Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM, prowadzące stronę kierunekpanama.pl

Program formacyjny "Oto ja" uzyskał aprobatę Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

abd / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-01 15:45:28
miniaturka

Kościół w Polsce rozpoczyna w niedzielę nowy program duszpasterski

Pogłębienie wiedzy o bierzmowaniu u wszystkich ochrzczonych oraz przybliżanie wiernym Kościoła jako wspólnoty, którą kieruje i umacnia Duch Święty – to główne cele nowego, dwuletniego programu duszpasterskiego.
2017-12-01 16:10:48
miniaturka

Wydano nieznane przemówienia i nagrania abp. Karola Wojtyły

Nieznane przemówienia abp. Karola Wojtyły o Bożym Narodzeniu, kulturze, tradycji i wyzwaniach dla młodego pokolenia znalazły się w książce pt. „Karol Wojtyła. Noc Wigilijna”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Biały Kruk.
2017-12-01 18:19:43
miniaturka

Papież do biskupów Bangladeszu

Kościół żywy, o silnym zapale misyjnym, pomagający ubogim, pobłogosławiony licznymi powołaniami do kapłaństwa i życia zakonnego – tak o katolickiej wspólnocie w Bangladeszu mówił Papież podczas spotkania z tamtejszymi biskupami.
2017-12-01 18:53:49
miniaturka

Inauguracja Jubileuszu 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu

„Poznań. Chrystus i my” – to hasło jubileuszu 1050-lecia przybycia do Polski pierwszego biskupa, którego obchody rozpoczną się wieczorem 2 grudnia.
2017-12-01 20:42:52
miniaturka

Nowy program duszpasterski dla Kościoła Katolickiego w Polsce

Nowy program duszpasterski dla Kościoła w Polsce zaprasza wszystkich chętnych do odkrycia tajemnicy Pięćdziesiątnicy - wyjaśnia ks. Roman Chromy, sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP (na zdjęciu).
2017-12-02 07:18:23
miniaturka

Patriarcha ekumeniczny na rocznicę głodu na Ukrainie

Patriarcha Bartłomiej skierował modlitewny apel do wszystkich ludzi dobrej woli o zaprzestanie wojny, agresji i przemocy mających miejsce na Ukrainie oraz o poszanowanie praw człowieka i godności zwłaszcza jeńców wojennych.