Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-27 13:55
mk / PAP

Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu. Szef MON: Dziękuję za wasz profesjonalizm

Dziękuję za misję w Afganistanie, którą wykonaliście wzorowo – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak witając na lotnisku polskich żołnierzy, którzy wrócili z misji ewakuacyjnej w Afganistanie. Podkreślił, że żołnierze podjęli się wymagającej misji.

Autor/źródło: PAP

Na wojskowym lotnisku w Warszawie wylądowały w piątek dwa samoloty z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego, którzy powrócili z misji w Afganistanie. Na płycie lotniska przywitał ich minister obrony narodowej. „Każdemu z panów z osobna podziękowałem za misję, którą wypełniliście wzorowo w Afganistanie” – mówił Błaszczak.

„Dziękuję za wasz profesjonalizm. Można powiedzieć, że jest to profesjonalizm najwyższej próby” – podkreślił szef MON. „Podjęliście się misji wymagającej, ale cóż, tak to jest, że tego rodzaju misje są misjami niełatwymi, ale wy już na niejednej takiej niełatwej misji byliście. Jesteście świetnie wyszkoleni, prezentujecie odpowiednią postawę, wysokie morale, służycie Polsce, bo ta służba to jest służba Polsce – w ten sposób dbamy o bezpieczeństwo naszej ojczyzny daleko poza granicami naszego kraju” – mówił.

Błaszczak podkreślał też, że żołnierze ewakuowali z Kabulu Polaków, ale także Afgańczyków, którzy współpracowali z Polską w czasie misji i współpracowników państw sojuszniczych w ramach NATO.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że tego dnia kończy się akcja ewakuacyjna, którą zorganizowano dla Polaków i współpracowników Polaków z Afganistanu.

Ewakuacja prowadzona przez polskie służby odbywała się wojskowymi samolotami z Kabulu do Uzbekistanu, skąd następnie cywilnymi samolotami PLL „LOT” ewakuowani dostawali się do Polski. Pierwszy samolot z osobami ewakuowanymi wylądował w Warszawie 18 sierpnia. Ostatecznie ewakuowano wszystkich sześciu obywateli Polski, którzy zwrócili się do MSZ oraz ok. 900 Afgańczyków, współpracowników polskich służb, i ich rodziny. Polska ewakuowała także współpracowników państw sojuszniczych oraz instytucji międzynarodowych, w tym pracowników Międzynarodowego Funduszu Walutowego. (PAP)

autorzy: Grzegorz Bruszewski, Mieczysław Rudy

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-27 13:36:33
miniaturka

Papież: celem postępu jest rozwój człowieka i pokój

O kluczowej roli polityków w czasach kryzysu oraz o zagrożeniach związanych z postępem technologicznym mówił Papież Franciszek podczas spotkania z katolickimi parlamentarzystami z całego świata, których przyjął na audiencji w Watykanie.
2021-08-27 13:43:14
miniaturka

Producenci pigułek aborcyjnych lekceważą zdrowie i życie kobiet

Promotorzy pigułek aborcyjnych mają za nic nie tylko życie nienarodzonych dzieci, ale także bezpieczeństwo kobiet. Świadczą o tym słabe merytorycznie wyniki badań opublikowane przez lekarzy opłacanych przez producenta tych medykamentów.
2021-08-27 13:52:02
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Łaska jest ze swej natury darmowa, ale wymaga przyjęcia, odpowiedzi. Przyjęcie łaski Bożej oznacza pragnienie dawania. Jeśli spotkanie z Bogiem w modlitwie i sakramentach nie prowadzi mnie do pragnienia dzielenia się swoją wiarą z bliźnimi, oznacza to, że nie przyjąłem Jego daru.
2021-08-27 15:21:51
miniaturka

Abp Paglia: trzeba ulżyć w cierpieniu a nie wprowadzać eutanazję

„Nie należy wznosić murów w batalii ideologicznej dotyczącej podstawowych problemów życia Potrzebne jest prawo podzielane przez wszystkich, łączące świat laicki i świat ludzi wierzących” – podkreśla abp Vincenzo Paglia.
2021-08-27 15:40:44
miniaturka

Ostatni katolicki ksiądz po opuszczeniu Afganistanu: ufamy, że będziemy mogli wrócić

Nikt z nas nie spodziewał się, że będziemy musieli zostać ewakuowani. Wydarzenia ostatnich dni przerosły najczarniejsze scenariusze. W ten sposób ks. Giovanni Saclese, komentuje dla Radia Watykańskiego ewakuację wszystkich misjonarzy z Afganistanu.
2021-08-27 15:51:22
miniaturka

Misjonarka gułagu w drodze na ołtarze

Kościół katolicki w Kazachstanie oficjalnie rozpoczął diecezjalną fazę procesu beatyfikacyjnego Gertrudy Detzel, popularnie nazywanej misjonarką gułagu. W czasach sowieckich skazana została na obóz pracy za działalność modlitewną i misyjną wśród otaczających ją ludzi.