Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-13 12:36
S. Zielińska / KAI

Polscy piłkarze ze wsparciem krajowego duszpasterza sportowców

Krajowy duszpasterz sportowców ks. Edward Pleń SDB zapewnił o swoim modlitewnym wsparciu dla polskich piłkarzy, którzy w środę rano odlecieli do Rosji.

Autor/źródło: photogenica.pl

Ks. Pleń skomentował też pomysł zorganizowania w jednej z parafii strefy kibica dla wiernych. - W takich strefach doping jest czysty, piękny, kulturalny, a bliskość kościoła mobilizuje do tego, aby zapanować nad swoimi emocjami i słowami.

Ks. Edward Pleń SDB poinformował KAI, że polskim piłkarzom w Rosji nie będzie towarzyszył kapelan. W Soczi, gdzie stacjonować będzie biało-czerwona kadra, posługują jednak polscy księża i jeśli ze strony piłkarzy pojawiłaby się chęć uczestnictwa w Mszy św. - tak jak to było np. w przypadku olimpijczyków w Pjongczangu - to będzie można ją odprawić.

"Jest nadzieja, że piłkarze czy sztab szkoleniowy poprosi tamtych księży o odprawienie Mszy św., ale konkretów w tej sprawie nie ma" - przyznał krajowy duszpasterz sportowców.

Poinformował też, że będzie obecny na dwóch pierwszych meczach polskiej reprezentacji, które będzie śledził z trybun. Tak jak to czynił już na innych imprezach sportowych, polskiej kadrze będzie też wysyłał codziennie sms-y z zapewnieniem duchowego wsparcia przed kolejnymi zmaganiami.

"Wszystko będzie zawarte w słowach Apelu Jasnogórskiego: jestem, pamiętam, czuwam. Wspieram też modlitwą i zawołaniem "sursum corda!". Zawsze dodaję słowa św. Augustyna: "Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą". Mówię też zawsze sportowcom, że "moim największym przeciwnikiem jestem ja sam". Powinienem walczyć przede wszystkim z własnymi słabościami, bylejakością czy przeciętnością - wyjaśnia ks. Pleń.

Krajowy duszpasterz sportowców zaznaczył też, że wielu piłkarzy wielokrotnie mówiło o tym, iż wiara w Boga jest dla nich ważna. - Chodzi jednak o to, i do tego zachęcamy, aby wiara w Boga nie była obecna tylko w słowach, ale aby było to przekuwane na codzienne życie - dodał duszpasterz.

Ks. Pleń skomentował też pomysł zorganizowania w jednej z parafii na Śląsku przykościelnej strefy kibica. Tamtejszy proboszcz przestawił nawet godziny Mszy św. tak, aby wierni zdążyli na transmisje telewizyjne z meczów polskiej reprezentacji.

Zdaniem ks. Plenia, takie inicjatywy dobrze wpisują się w klimat przygotowań do największej imprezy sportowej w tym roku. - W takich strefach doping jest czysty, piękny, kulturalny. Nie ma nieodpowiednich napojów czy niecenzuralnych słów. Bliskość kościoła mobilizuje wszystkich do tego, aby zapanowali nad swoimi emocjami i słowami. To jest bardzo dobra rzecz - stwierdził duszpasterz.

Piłkarskie Mistrzostwa Świata w Rosji rozpoczną się 14 czerwca. Polska reprezentacja rozegra mecze grupowe 19, 24 i 28 czerwca kolejno z Senegalem, Kolumbią i Japonią.

lk / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-13 11:12:02
miniaturka

Święty Antoni – kaznodzieja z drzewa orzechowego

Kościół katolicki wspomina 13 czerwca w liturgii św. Antoniego Padewskiego – doktora Kościoła, jednego z najpopularniejszych świętych, patrona „od zagubionych osób i rzeczy” oraz ludzi ubogich.
2018-06-13 11:56:03
miniaturka

Wicepremier Beata Szydło o charytatywnych dziełach Kościoła

Kościół jest jedyną organizacją społeczną w Polsce, która na tak dużą skalę prowadzi dzieła miłosierdzia – powiedziała wicepremier Beata Szydło w rozmowie z Radiem Plus Radom.
2018-06-13 12:04:28
miniaturka

Ks. dr Grzegorz Olszowski biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej

Papież Franciszek mianował ks. dr. Grzegorza Olszowskiego nowym biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej. Dotychczas ks. Olszowski był proboszczem parafii św. Antoniego w Rybniku.
2018-06-13 13:16:09
miniaturka
play

Sanktuarium w Radzyminie - Cud nad Wisłą i papieskie uzdrowienia

13 czerwca mija kolejna rocznica wizyty Papieża Jana Pawła II w Radzyminie. „Bardzo pragnąłem być w Radzyminie i moje pragnienie się spełniło” – wspominał Jan Paweł II te wyjątkowe odwiedziny. Dziś trwa tu intensywna budowa Sanktuarium.
2018-06-13 13:45:38
miniaturka

KUL – 3000 gości na Światowym Zjeździe Absolwentów

Przez dwa dni absolwenci KUL z całej Polski, wielu krajów Europy, USA, Kanady i z Australii uczestniczyli w Światowym Zjeździe Absolwentów i wydarzeniach przygotowanych dla nich przez Uczelnię z okazji 100-lecia KUL.
2018-06-13 14:13:59
miniaturka

Pierwszy w Polsce znaczek pocztowy ze Świętym Ojcem Pio

Podczas konferencji prasowej „Do Nieba z Ojcem Pio”, zorganizowanej przez Prowincję Krakowską Braci Mniejszych Kapucynów i Pocztę Polską, został zaprezentowany pierwszy w Polsce znaczek pocztowy ze Świętym Ojcem Pio.