Strona główna
opoka.org.pl
2020-10-06 08:21
ds / Biuro Prasowe KEP

Polscy biskupi wdzięczni Papieżowi za encyklikę

W specjalnym liście polscy biskupi podziękowali Ojcu Świętemu Franciszkowi za najnowszą encyklikę „Fratelli tutti”.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

W liście tym czytamy, że encyklika przypomina Kościołowi i światu, że „wszyscy tworzymy wspólnotę sióstr i braci powołanych do obalania murów i budowania mostów”.

„Razem z naszymi wiernymi pragniemy wychodzić z cienia zamkniętego świata i tworzyć nowy styl życia w duchu Ewangelii. Dziękujemy za przypomnienie, że jesteśmy stworzeni dla miłości i wezwani do rozpoznawania Chrystusa na obliczu każdego człowieka odrzuconego” – napisali biskupi.

W liście do Papieża biskupi zapewnili o swoim wsparciu modlitewnym i poprosili o błogosławieństwo dla Kościoła w Polsce.

Encyklika „Fratelli tutti” jest trzecią encykliką papieża Franciszka poświęconą braterstwu i przyjaźni społecznej. Została podpisana 3 października 2020 roku w Asyżu. Tekst encykliki został ogłoszony 4 października br. we wspomnienie św. Franciszka z Asyżu.

Pełna treść listu: 

Łódź, dnia 5 października 2020

Umiłowany Ojcze Święty!

Biskupi polscy zgromadzeni na sesji plenarnej w Łodzi, w dniu wspomnienia Świętej Faustyny, Apostołki Miłosierdzia Bożego, przesyłają Waszej Świątobliwości wyrazy synowskiego oddania i zapewnienia o nieustannej modlitewnej więzi.

Z wielką wdzięcznością przyjęliśmy, najnowszą Encyklikę Następcy Świętego Piotra „Fratelli tutti”, która przypomina Kościołowi i światu, że wszyscy tworzymy wspólnotę sióstr i braci powołanych do obalania murów i budowania mostów.

Razem z naszymi wiernymi pragniemy wychodzić z cienia zamkniętego świata i tworzyć nowy styl życia w duchu Ewangelii. Dziękujemy za przypomnienie, że jesteśmy stworzeni dla miłości i wezwani do rozpoznawania Chrystusa na obliczu każdego człowieka odrzuconego.

Zapewniając o wsparciu dla pasterskiego trudu Waszej Świątobliwości, prosimy o błogosławieństwo dla Kościoła w Polsce.

***

Łódź, lì 5 di ottobre 2020

Amatissimo Santo Padre,

I vescovi polacchi riuniti nella sessione plenaria a Łódź, nel giorno della memoria liturgica di Santa Faustina Kowalska, Apostola della Divina Misericordia, inviano a Vostra Santità espressioni della devozione filiale e assicurazioni di un costante vincolo di preghiera.

Con grande gratitudine abbiamo ricevuto l’ultima Lettera Enciclica del Successore di Pietro „Fratelli tutti”, che ricorda alla Chiesa e al mondo intero che tutti noi formiamo una sola comunità di sorelle e fratelli chiamati ad abbattere i muri e a costruire i ponti.

Insieme ai nostri fedeli desideriamo uscire dall’ombra di un mondo chiuso e creare un nuovo stile di vita nello spirito del Vangelo. Vorremo ringraziarLa per averci ricordato che siamo creati per amore e chiamati a riconoscere Cristo nel volto di ogni persona scartata.

Assicurando il nostro appoggio per lo sforzo pastorale della Vostra Santità, chiediamo la Sua benedizione apostolica per la Chiesa in Polonia.


źródło: Biuro Prasowe KEP

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-10-05 15:24:03
miniaturka

KUL poprzez studia wspiera resocjalizację więźniów

KUL jest jedną z nielicznych uczelni w Polsce, które umożliwiają więźniom zdobycie wyższego wykształcenia. Uniwersytet podpisał z Aresztem Śledczym w Lublinie umowę, która reguluje warunki prowadzenia studiów dla osób odbywających karę pozbawienia wolności.
2020-10-05 15:30:57
miniaturka

Francja likwiduje nauczanie domowe. Ucierpią rodziny i chrześcijanie?

Prezydent Francji ogłosił walkę z islamizmem we Francji, a dokładniej z „islamskim separatyzmem”. Zastosowane w tej walce środki uderzają jednak nie tylko w islamistów.
2020-10-06 08:03:28
miniaturka

George Weigel wygłosi dziś wykład o nauce Jana Pawła II

Amerykański filozof i teolog Georg Weigel wygłosi online wykład pod tytułem „Jan Paweł II: ratowanie ludzkiej godności". Organizatorem spotkania jest Centrum Myśli Jana Pawła II.
2020-10-06 08:47:39
miniaturka
play

Abp Ryś podsumowuje pierwszy dzień obrad biskupów

Praca w grupach była główną częścią pierwszego dnia obrad biskupów, którzy zebrali się 5 i 6 października w Łodzi i Pabianicach. Głównym tematem pierwszego dnia były wyzwania duszpasterskie Kościoła w Polsce.
2020-10-06 10:26:29
miniaturka

Którzy celebryci modlą się różańcem?

Wiele znanych osób uznaje modlitwę różańcową za bardzo ważną w swoim życiu. Kogo znamy z tego, że zna siłę różańca?
2020-10-06 11:43:16
miniaturka

Drugi dzień 387. Zebrania Plenarnego Episkopatu. Czym dziś zajmą się biskupi?

W Pabianicach – mieście, gdzie wychowywał się św. Maksymilian Kolbe rozpoczął się drugi dzień obrad 387. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.