Strona główna
opoka.org.pl
2023-01-30 12:06
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Polonijne spotkanie kapłańskie w Strasburgu

23 stycznia 2023 r. w Polskiej Misji Katolickiej w Strasburgu, we Francji, odbyło się polonijne spotkanie księży pracujących w rejonie Alzacji i Badenii pod hasłem: „Gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość” (papież Benedykt XVI). W spotkaniu kapłańskim uczestniczyli polscy księża pracujący w Polskiej Misji Katolickiej we Francji (Strasburg, Pulversheim) i w Niemczech (Freiburg, Karlsruhe) oraz kapłani posługujący we francuskich parafiach w archidiecezji Strasburg oraz w urzędach europejskich i wojsku (kapelan żołnierzy w eurokorpusie).

O godz. 11.00 została odprawiona Msza Święta, zakończona dziękczynnym odśpiewaniem „Te Deus Laudamus”. Mszy Świętej przewodniczył oraz kazanie wygłosił ks. Stanisław Kupczak, który w 1989 r. zakładał ośrodek duszpasterski Polskiej Misji Katolickiej w Strasburgu. Po Mszy Świętej, podczas łamania się opłatkiem, była okazja do bliższego poznania oraz podzielenia się swoimi radościami i troskami duszpasterskimi. Podsumowaniem spotkania był wspólny obiad, przygotowany przez parafian z Polskiej Misji Katolickiej w Strasburgu, w czasie którego księża mogli porozmawiać o swojej pracy oraz o przyszłości Kościoła i parafii, w których pracują.

Inicjatorem spotkania był ks. Ryszard Górski, proboszcz parafii francuskiej p.w. Matki Bożej z Lourdes w Strasburgu i duszpasterz Polonii w PMK Strasburg. Celem spotkania była wspólna modlitwa, wymiana doświadczeń duszpasterskich, umocnienie braterskiej więzi kapłańskiej i współtworzenie wspólnych projektów pastoralnych dla Polonii i Polaków zamieszkujących rejon Alzacji i Badenii.

POLSKA MISJA KATOLICKA STRASBOURG

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2023-01-20 17:49:02
miniaturka

Nowa odsłona fsj.org.pl

Przejrzysta szata graficzna, prosta nawigacja, najnowsze informacje z życia Fundacji – to nie jedyne nowości na stronie Fundacji Świętego Józefa KEP. Od dziś za jej pośrednictwem można także składać wnioski grantowe.
2023-01-30 10:52:40
miniaturka

Tradycje bożonarodzeniowe wśród Polonii

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas dla wszystkich Polaków w kraju i poza granicami. Spotkania wigilijne, dzielenie się opłatkiem, wspólne śpiewanie kolęd, jasełka, orszaki Trzech Króli - to ważne tradycje kultywowane wśród Polonii na całym świecie.
2023-01-30 11:56:53
miniaturka

Potomkowie Polaków we Francji o 100-leciu masowej emigracji

W piątek, 27 stycznia Polonia francuska zgromadziła się w Bibliotece Polskiej w Paryżu na uroczystym spotkaniu-debacie zatytułowanym « Émigration polonaise en France des années 20 et 30 » („Emigracja polska do Francji w latach 20. i 30.”). Na wieczór przewidziana została seria wystąpień, podczas których prelegenci zgłębili kwestię masowej emigracji, jej przyczyn, przebiegu i dalekosiężnych skutków, sięgających również współczesnych pokoleń.
2023-01-30 15:34:08

Stowarzyszenie Spotkania Małżeńskie

Wśród Polonii w Anglii, Irlandii, w Niemczech i Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej działaja wspólnoty katolickiego Stowarzyszenia Spotkania Małżeńskie. Mają one na celu odnawianie i odbudowywanie więzi małżeńskiej, pomoc małżonkom w coraz pełniejszym doświadczaniu sakramentalnego wymiaru ich związku. Spotkania Małżeńskie są przeznaczone dla ludzie w różnym wieku, o różnym stażu małżeńskim, różnym poziomie wiedzy i zaangażowania religijnego.
2023-01-31 12:32:40
miniaturka
play

Debata „Jan Paweł II wobec pedofilii w Kościele”

O co oskarża się Jana Pawła II? Czy i na ile ta krytyka zyskuje potwierdzenie w faktach? W jaki sposób dyskutować o postawie tego papieża, by dojść do prawdy? Jakie wnioski wypływają z dotychczasowej debaty medialnej wobec całego zagadnienia – dla mediów, dla Kościoła powszechnego ale i Kościoła w Polsce – to niektóre z pytań, na jakie spróbują odpowiedzieć uczestnicy debaty KAI.
2023-02-02 15:25:06
miniaturka

Udział KIOD w XVII Dniu Ochrony Danych Osobowych

We wtorek, 31 stycznia 2023 r. podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Przyszłość ochrony danych osobowych w świetle rozwoju technologii" organizowanej w ramach XVII Dnia Ochrony Danych Osobowych przez Urząd Ochrony Danych Osobowych, Kościelny Inspektor Ochrony Danych wygłosił wykład pt. „Racje i koncepcje ochrony danych osobowych w Kościele katolickim – Dekret KEP z 2018 r.”. Konferencja miała miejsce w Ełku w filii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.