Strona główna
opoka.org.pl
2023-11-13 10:00
Duszpasterstwo Emigracji Polskiej

Polonia paryska świętowała 105. rocznicę odzyskania niepodległości

Uroczysta Msza św. w kościele polskim pw. Wniebowzięcia NMP na “Concorde” w Paryżu oraz złożenie kwiatów pod paryskim pomnikiem Adama Mickiewicza to główne punkty obchodów Święta Niepodległości nad Sekwaną. Polacy licznie przybyli w sobotę 11 listopada, żeby świętować 105. rocznicę odzyskania wolności przez Polskę.

Okolicznościowej Mszy św. przewodniczył wicerektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji i dyrektor Seminarium Polskiego w Paryżu ks. dr Paweł Pietrusiak. W koncelebrze znaleźli się też rektor PMK ks. Bogusław Brzyś, były rektor ks. infułat Stanisław Jeż, proboszcz parafii ks. Łukasz Skawiński oraz wikariusz ks. Jan Dziedzina. Ambasadę RP reprezentowali zastępca Ambasadora minister Wiesław Tarka oraz konsul Andrzej Szydło. Nie zabrakło przedstawicieli organizacji patriotycznych i kombatanckich z pocztami sztandarowymi.

Po Mszy św. Polacy udali się pod paryski pomnik Adama Mickiewicza, aby tam złożyć kwiaty. W trakcie przemówienia ambasador RP we Francji Jan Emeryk Rościszewski przypomniał, że współcześnie niepodległość Polski nabrała szczególnego znaczenia wobec niepewnej sytuacji politycznej na świecie. „Polska musi dbać o swoją niepodległość. Polska dzisiaj jest najsilniejszym obok Francji krajem jeśli chodzi o armię lądową (…). Jeśli o niepodległości sami nie będziemy myśleć, nie będziemy o nią dbać, to nikt inny za nas tego nie zrobi. Oczywiście cieszymy się z tego, że jesteśmy w silnym Sojuszu Północnoatlantyckim, że jesteśmy w Unii Europejskiej. To te związki, które pozwalają nam czuć się pewniej. Niech ten dzień będzie radosny. Myślmy o naszym kraju, o Polsce. Niech żyje Polska!” – powiedział ambasador RP.

Pod pomnikiem odbyła się też recytacja utworów patriotycznych i odśpiewano Hymn Polski. Zarówno Mszę św. jak i uroczystości pod pomnikiem swoją obecnością uświetnił chór “Piast”.

zdjęcia: Polskifr.fr / Marcelina Bańkowska

Z Polską w sercu (foto)



Za; Polskifr

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy