Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-24 09:52
JR / KAI

Polityka czy troska o zbawienie? Dlaczego biskupi USA dyskutują o Eucharystii?

„Ci, którzy sugerują, że chodzi tu o «politykę» są albo niedoinformowani, albo celowo wprowadzają Kościół i łatwowierną część mediów w błąd” – pisze George Weigel, odnosząc się do prac amerykańskiego episkopatu nad dokumentem na temat Eucharystii. Dlaczego tamtejszy Kościół go potrzebuje?

Autor/źródło: Teologia Polityczna

Na łamach portalu „The First Things” zamieścił on komentarz do decyzji biskupów katolickich Stanów Zjednoczonych, którzy postanowili zdecydowaną większością głosów (75 proc. episkopatu) przygotować dokument na ten temat. Wypowiedź swoją opatrzył tytułem: „Kolegialność i integralność eucharystyczna”.

Oto tekst komentarza w tłumaczeniu na język polski:

Koncepcja kolegialności biskupów jest ostro kontestowana od czasu, gdy Sobór Watykański II debatował nad nią w latach 1962, 1963 i 1964. Dyskusja ta była na tyle kontrowersyjna, że konieczna była osobista interwencja papieża Pawła VI, aby koncepcja kolegialności biskupów została włączona do „Konstytucji dogmatycznej o Kościele” w taki sposób, aby zachowano prymat papieża i jego powszechną władzę. Debata na temat kolegialności trwa do dziś. Obecnie jednak skupia się ona bardziej na tym, jaki rodzaj kolegialności istnieje w obrębie krajowych konferencji biskupów. Czy jest to „kolegialność afektywna”, polegająca na wzajemnym wsparciu i promocji? Czy też kolegialność biskupów w konferencjach biskupich jest „efektywna”, tak że konferencja ma rzeczywistą władzę nauczycielską i ustawodawczą?

Niezależnie od tego, czy kolegialność jest „afektywna”, „efektywna” czy też jest jakimś połączeniem tych dwóch cech, powinno być jasne, czym nie jest prawdziwie zachowanie kolegialne.

Nie jest to próbowanie przez poszczególnych biskupów obejścia swojej krajowej konferencji, apelowanie o interwencje rzymskie, które uprzedzałyby debaty, w które chcieliby się zaangażować ich bracia biskupi. Nie są to biskupi próbujący przekonać przewodniczącego konferencji do zmiany porządku obrad tak, by odpowiadał gustom zdecydowanej mniejszości – i wprowadzający w błąd swoich braci biskupów co do tego, o co im chodzi, gdy zabiegają o poparcie dla takiego posunięcia. Nie jest nią też próba zablokowania spotkania konferencji, aby nie można było podjąć żadnych działań w sprawie punktu porządku obrad, który zdecydowana większość biskupów chciałaby rozważyć i podjąć działania.

Jeśli którykolwiek z tych trzech manewrów kwalifikuje się jako kolegialny, wtedy „kolegialność” nie ma więcej znaczenia niż twierdzenie, że moi biedni Baltimore Orioles [drużyna baseballa – przyp. KAI] mają świetną rozgrywkę.

Od wielu lat – a mówiąc „od wielu lat”, mam na myśli długi czas przed tym, jak idea „prezydenta Bidena” pojawiła się w strumieniu narodowej świadomości – biskupi Stanów Zjednoczonych są zaniepokojeni, że nasz Kościół staje się mniej eucharystyczny niż ten, do którego wzywał nas Sobór Watykański II, gdy nauczał, że Eucharystia jest „źródłem i szczytem” życia Kościoła. Papież Jan Paweł II potwierdził to soborowe wezwanie, kiedy w swojej ostatniej encyklice nauczał, że „Kościół żyje dzięki Eucharystii”, która „zawiera w sobie istotę tajemnicy Kościoła”. Jednak wszędzie wokół nas widzimy zmniejszającą się frekwencję na niedzielnej Mszy Świętej: smutek ten poprzedził pandemię, ale został przez nią jeszcze bardziej pogłębiony. Co więcej, badania sugerują, że zbyt wielu katolików myśli o niedzielnej Mszy Świętej jako o okazji głównie do spotkania towarzyskiego, a nie jako o spotkaniu z żywym Bogiem, w którym Chrystus zostaje ofiarowany Ojcu i oddany swojemu ludowi w Komunii Świętej – komunii w ciele i krwi oraz poprzez ciało i krew, duszę i boskość Chrystusa, przyjmowanego pod postaciami chleba i wina.

Jeśli Kościół żyje dzięki Eucharystii, a mimo to jego wierni nie uczestniczą w niej tak często, jak powinni, albo nie rozumieją, co celebrują i otrzymują, kiedy to czynią, wówczas Kościół cierpi na poważny niedostatek eucharystyczny. Ci, którzy zostali wyświęceni na przywódców w Kościele są zobowiązani, aby coś z tym uczynić.

Dlatego też biskupi Stanów Zjednoczonych od pewnego czasu są zdecydowani podjąć kompleksowy program edukacji eucharystycznej w Kościele. Dla zdecydowanej większości biskupów, determinacja ta została wzmocniona przez fakt, że nasz niedostatek eucharystyczny jest potęgowany przez eucharystyczną niekonsekwencję funkcjonariuszy publicznych, którzy odrzucając autorytatywne nauczanie katolickie, oparte zarówno na Objawieniu jak i na rozumie, mimo to przystępują do Komunii świętej tak, jakby byli w pełnej komunii z Kościołem. Długotrwałe zaniechanie episkopatu w kwestii tej niekonsekwencji pogłębia deficyt eucharystyczny w katolicyzmie amerykańskim, sugerując, że Kościół naprawdę nie ma na myśli tego, czego naucza o świętej naturze Eucharystii.

Ci, którzy sugerują, że chodzi tu o „politykę” są albo niedoinformowani, albo celowo wprowadzają Kościół i łatwowierną część mediów w błąd. Troska o eucharystyczną integralność Kościoła chociaż obejmuje, to sięga jednak znacznie głębiej niż troska o eucharystyczną niekonsekwencję katolickich funkcjonariuszy publicznych, którzy zachowują się tak, jakby ustalone przekonania Kościoła w kwestiach dotyczących życia i zdolności do przyjmowania Komunii Świętej nie istniały. Dlatego właśnie biskupi Stanów Zjednoczonych pracują nad opracowaniem dokumentu nauczającego, który wyjaśni całemu Kościołowi, dlaczego jesteśmy wspólnotą eucharystyczną, czym naprawdę jest Eucharystia, co oznacza przyjmowanie Eucharystii i dlaczego każdy w Kościele powinien przed przyjęciem Chrystusa w tym sakramencie dokonać rachunku sumienia.

Koła kolegialności mogą kręcić się powoli. W tym przypadku jednak kręcą się naprawdę, i to dla dobra Ewangelii.

st (KAI) / Waszyngton


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-24 08:57:21
miniaturka

PSP: 800 interwencji związanych z usuwaniem skutków zjawisk atmosferycznych

Ostatniej doby strażacy interweniowali 800 razy w związku z usuwaniem skutków zjawisk atmosferycznych – poinformował w czwartek rano PAP rzecznik prasowy PSP bryg. Krzysztof Batorski. Najwięcej interwencji zanotowano na Mazowszu.
2021-06-24 09:16:43
miniaturka

Od dziś zmiana zasad kwarantanny dla powracających do Polski

Od czwartku zmieniają się zasady 10-dniowej kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski spoza strefy Schengen. Z kwarantanny zwolni ujemny wynik testu wykonanego po 7 dniach od przekroczenia granicy – poinformował wiceszef MZ Waldemar Kraska. Kwarantanna nie dotyczy też osób zaszczepionych.
2021-06-24 09:23:58
miniaturka
play

Kiedy śpiewają, dzieją się piękne rzeczy w sercach słuchaczy! Nowy utwór Gospel Sound

„Nie czuję lęku ani zła, wyrywam się z niewoli. Uwielbiać, Jezu, Ciebie chcę, gdy wielbię nic nie boli” - to słowa z utworu chóru Gospel Sound „Kiedy śpiewam”.
2021-06-24 10:17:00
miniaturka

Rzeczniczka Białego Domu o wierze Bidena: To jego sprawa prywatna

Rzeczniczka prasowa Białego Domu Jen Psaki odniosła się 21 czerwca do sprawy przyjmowania Komunii św. przez prezydenta i do jego poglądów nt. aborcji. Podobnie jak on sam to wyraził po zapowiedzi biskupów, że przygotują dokument nt. Eucharystii, podkreśliła, że „wiara (prezydenta) jest jego sprawą prywatną”.
2021-06-24 10:25:39
miniaturka

Polityka antynikotynowa, czyli czy papierosy będą droższe?

W pułapkę nikotynizmu wpada się w wieku młodzieńczym, a 60 proc. nastolatków w Polsce ma inicjację tytoniową za sobą. Wiele badań wskazuje, że im wyższa cena wyrobów tytoniowych, tym mniej ich użytkowników w każdym wieku. Czy w Polsce jest przestrzeń na podwyższanie cen wyrobów zawierających tytoń? Czy należy wprowadzać programy redukcji szkód w oparciu o produkty bezdymne?
2021-06-24 10:50:41
miniaturka

Wariant Delta koronawirusa już krąży w naszym społeczeństwie

Wariant Delta koronawirusa już krąży w naszym społeczeństwie - powiedział kierujący pracami GIS Krzysztof Saczka. Wskazał, że z wywiadów epidemiologicznych wynika, że wśród zakażonych nim są osoby, które nie podróżowały i nie kontaktowały się z osobami podróżującymi.