Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-10 08:11
Anna Bajon / Krzysztof Bronk

Politycy Sudanu Południowego na rekolekcjach w Domu św. Marty

W Domu św. Marty w Watykanie rozpoczną się jutro ekumeniczne rekolekcje dla liderów politycznych Sudanu Południowego. Wezmą w nich udział prezydent republiki oraz pięciu wiceprezydentów, którzy na mocy niedawnego porozumienia od 12 maja będą sprawować władzę w tym targanym konfliktami kraju.

Autor/źródło: pixabay, wolter_tom

Jak podał watykański rzecznik, propozycję takich rekolekcji wysunął prymas wspólnoty anglikańskiej abp Justin Welby. Kaznodziejami będą ugandyjski abp John Baptist Odama oraz nigeryjski jezuita o. Agbonkhianmeghe Orobator, przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych w Afryce. Papież spotka się z uczestnikami rekolekcji pojutrze. Mówi Alessandro Gisotti.

Gisotti: to był pomysł prymasa anglikanów

    “To ekumeniczne, a zarazem dyplomatyczne wydarzenie jest organizowane w porozumieniu między sekretariatem stanu i urzędem arcybiskupa Canterbury, aby zaoferować ze strony Kościoła sposobną okazję do refleksji i modlitwy, a także do spotkania i pojednania, w duchu poszanowania i zaufania, tym, na których w tym momencie spoczywa misja i odpowiedzialność za pokojową i pomyślną przyszłość sudańskiego społeczeństwa – powiedział Radiu Watykańskiemu Alessandro Gisotti. – Na zakończenie rekolekcji w czwartek o godz. 17.00 Ojciec Święty wygłosi przemówienie. Uczestnicy otrzymają następnie Biblię podpisaną przez Papieża Franciszka, anglikańskiego arcybiskupa Canterbury Justina Welby’ego oraz pastora Johna Chalmersa, byłego moderatora Kościoła prezbiteriańskiego w Szkocji, wraz z przesłaniem «Szukać tego, co łączy, przezwyciężyć to, co dzieli». Na zakończenie liderom Sudanu Południowego, którzy podejmą się wspólnego zadania budowania pokoju, zostanie udzielone błogosławieństwo.”Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-04-09 15:42:10
miniaturka

Blisko 524 500 kg żywności zebrano podczas ogólnopolskiej akcji Caritas „TAK. Pomagam!”

Ponad 500 tys. kg żywności trafi do ok. 63 tysięcy potrzebujących osób.
2019-04-09 15:44:59
miniaturka

Grecja: Bierzmowanie w Parafii Serca Chrystusa Zbawiciela w Atenach

W sobotę 6 kwietnia 84 młodych naszych rodaków przyjęło sakrament bierzmowania z rąk bp. Wiesława Lechowicza. W niedzielę Biskup przewodniczył Mszy św. dla całej Polonii w Grecji, w czasie której małżeństwa z parafii w Atenach odnowiły swoją przysięgę małżeńską.
2019-04-09 15:58:28
miniaturka

Papież: niech Pan uwolni nas od ducha niezadowolenia

O chrześcijanach, którzy wolą porażki, nie odwołują się do nadziei i nie cieszą ze zmartwychwstania Chrystusa, mówił Papież w czasie Mszy w Domu św. Marty.
2019-04-10 08:42:38
miniaturka

Franciszek aktualizuje „Anglicanorum coetibus” Benedykta XVI

Papież Franciszek zaktualizował Konstytucję apostolską Benedykta XVI „Anglicanorum coetibus”. Nowa wersja została ubogacona o doświadczenie minionych 10 lat, tak by prezentowane w niej normy jaśniej i wyraźniej wyznaczały zasady włączania byłych anglikanów do wspólnoty katolickiej.
2019-04-10 09:51:29
miniaturka

Przedsiębiorczość w centrum Dnia Młodzieży w Senegalu

W Senegalu odbył się ogólnokrajowy Dzień Młodzieży. Organizowany jest on co pięć lat. W spotkaniu wzięło udział ponad 15 tys. młodych reprezentujących wszystkie senegalskie diecezje oraz delegacje z takich afrykańskich krajów, jak m.in. Gambia, Mauretania, Burkina Faso i Mali.
2019-04-10 10:15:18
miniaturka

Wielka Brytania: bunt lekarzy przeciwko zmianie płci u dzieci

Co najmniej osiemnastu pracowników kliniki zajmującej się zmianą płci w Wielkiej Brytanii odeszło z pracy z powodu złego diagnozowania dzieci i skierowywania ich na terapię hormonalną. Pięcioro z nich rozmawiało o swoich obawach z dziennikiem Times.