Strona główna
opoka.org.pl
2019-12-20 08:27
nc / Łukasz Sośniak SJ

Polacy uzbierali dla Sudanu Płd. pół miliona euro

Klęska głodu panująca w tym kraju, to obecnie największa na świecie katastrofa humanitarna. Została wywołana przez wojnę, suszę, a także powódź. Polska sekcja Pomocy Kościołowi w Potrzebie zorganizowała zbiórkę, aby pomóc Sudańczykom w ich tragicznej sytuacji.

Autor/źródło: UNMISS/flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie donosi, że chrześcijańskie dzieci w tamtejszych obozach dla uchodźców musiały odmówić islamskie modlitwy zanim otrzymały racje żywnościowe. Niektóre dziewczynki były zmuszane do prostytucji za jedzenie. O tym jak wygląda dziś sytuacja w Sudanie Południowym, mówi dyrektor polskiej sekcji organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, ks. Waldemar:

"Kilka lat temu byłem w Ugandzie, na granicy z Sudanem Płd. Odwiedziłem tamtejszą szkołę. Zadałem tamtejszemu biskupowi pytanie: dlaczego te dzieci są takie smutne? Biskup wyjaśnił, że wiele z nich zastępuje rodziców młodszemu rodzeństwu. Dziewczynki musiały się prostytuować za kilogram cukru czy mąki, aby zdobyć jakiekolwiek pożywienie dla swojego rodzeństwa. Sytuacja w obozach dla uchodźców jest bardzo ciężka. To, co ci ludzie przeżyli, nie da się opisać, jak bardzo znęcali się nad osobami tej samej narodowości tylko dlatego, że są wyznawcami innej religii – podkreślił ks. Cisło. - Stąd też podjęliśmy decyzję, że przy zaistniałych warunkach, jak wcześniej klęska suszy, teraz klęska powodzi, brak czystej wody do picia, musimy im pomóc. Ten Dzień Solidarności z Sudanem Płd. miał za zadanie wspomóc materialnie tamtejszą społeczność chrześcijańską. Aktualnie przekazaliśmy pół miliona euro na tę pomoc humanitarną: żywnościową i gospodarczą."

Źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-12-19 15:09:31
miniaturka

Wielkie antyfony adwentowe z franciszkanami

Druga część Adwentu, począwszy od 17 grudnia, ma charakter bezpośredniego przygotowania do świąt Narodzenia Pańskiego.
2019-12-19 15:51:04
miniaturka

Polskie tłumaczenie dokumentów papieskich nt. zniesienia sekretu papieskiego

Publikujemy polskie tłumaczenie ostatnich dokumentów papieskich dotyczących m.in. zniesienia sekretu papieskiego w sprawach duchownych oskarżonych o wykorzystanie seksualne małoletnich, przemoc seksualną i pornografię dziecięcą.
2019-12-19 18:13:15
miniaturka

Pierwsza rocznica śmierci O. Andrzeja Potockiego OP

19 grudnia mija pierwsza rocznica przejścia do Domu Ojca o. prof. dr. hab. Andrzeja Potockiego, dominikanina, katechetyka, człowieka o wielkim sercu.
2019-12-20 08:40:01
miniaturka
play

Rodzina Bogiem silna może stać się piękna jak dzieło sztuki

Mimo upływu 4 dekad od śmierci kard. Wyszyńskiego jego nauczanie o rodzinie jest nadal aktualne i atrakcyjne dla współczesnego społeczeństwa. Przekonanie to towarzyszyło uczestnikom grudniowej debaty z cyklu "Myśląc z Wyszyńskim", jaka odbyła się 19 grudnia w Warszawie.
2019-12-20 09:18:39
miniaturka

Admissio – „Zaręczyny” w seminarium

19 grudnia 2019 roku w krakowskim seminarium miało miejsce admissio, które w pewnym sensie można odnieść do rozpoczęcia okresu „narzeczeństwa” kleryka z Bogiem i Kościołem. Otrzymało je dziewięciu kleryków V roku.
2019-12-20 09:35:05
miniaturka

Pierwszy ofiaromat w archidiecezji krakowskiej

W kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie-Mistrzejowicach stanął pierwszy w Archidiecezji Krakowskiej ofiaromat. Urządzenie pozwala składać ofiary na potrzeby parafii za pomocą transakcji bezgotówkowych.