Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-05 10:30
ek / Krzysztof Bronk

Pokolenie Jana Pawła II przejmuje stery Episkopatu Francji

Francuscy biskupi zdecydowali się na pokoleniowy przełom. W środę Episkopat Francji wybrał nowe prezydium.

Autor/źródło: © Olivier LPB / Wikimedia Commons / licencja CC BY-SA 4.0

Zarówno przewodniczący, jak i jego dwaj zastępcy to biskupi stosunkowo młodzi, poniżej 60. roku życia, którzy dopiero od niedawna kierują diecezjami. Stery Episkopatu przejmuje pokolenie Jana Pawła II – podsumował tę zmianę tygodnik Famille Chrétienne. Co ciekawe, wszyscy pochodzą z rodzin wielodzietnych (od 5 do 7 dzieci) i dlatego odznaczają się szczególnym wyczuleniem na kwestie rodzinne.

Przewodniczącym episkopatu został 57-letni abp Éric de Moulins-Beaufort, który dopiero od kilku miesięcy jest metropolitą Reims. Urodził się w Niemczech, ale pochodzi z Paryża, z rodziny arystokratycznej, gdzie przed wstąpieniem do seminarium ukończył elitarny Instytut Nauk Politycznych.

Należy do licznego pokolenia kapłanów i biskupów ukształtowanych pod wpływem kard. Jean-Marie Lustigera i wzorujących się na wypracowanym przez niego stylu duszpasterstwa. Abp de Moulins-Beaufort wstąpił do seminarium w epoce, kiedy kard. Lustiger zerwał współpracę z Instytutem Katolickim w Paryżu i postanowił utworzyć własny wydział teologiczny dla seminarzystów swej diecezji, tak zwaną szkołę katedralną, (École cathédrale), korzystając z pomocy Instytutu Studiów Teologicznych w Brukseli. To właśnie tam przyszły przewodniczący episkopatu przygotowywał się do kapłaństwa. Studia teologiczne kontynuował w seminarium francuskim w Rzymie oraz w Instytucie Katolickim w Tuluzie.

Po święceniach zaangażował się w formację seminarzystów. Był dyrektorem seminarium i wykładowcą w szkole katedralnej w Paryżu. Posługiwał zarazem jako duszpasterz młodzieży, a od 2000 r. był proboszczem paryskiej parafii, którą wcześniej kierowali jako kapłani kard. Lustiger, a następnie kard. Vingt-Trois. Od 2005 r. był osobistym sekretarzem ówczesnego arcybiskupa Paryża, a od 2008 r. był tam biskupem pomocniczym i wikariuszem generalnym. Od 2013 r. był przewodniczącym Komisji Doktrynalnej Episkopatu Francji. W sierpniu ubiegłego roku został arcybiskupem Reims.

Zastępcami przewodniczącego Episkopatu Francji zostali natomiast 53-letni bp Dominique Blanchet, ordynariusz Belfort-Montbéliard, odpowiedzialny w tym kraju za katechezę i katechumenat, oraz 55-letni Olivier Leborgne, ordynariusz Amiens, a zarazem asystent kościelny federacji katolickich stowarzyszeń rodzinnych.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy