Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-08 09:54
Anna Bajon / Krzysztof Ołdakowski SJ

Pogłębia się kryzys humanitarny w Wenezueli

Nie ma czasu do stracenia. Nadszedł czas zmian, oczekiwany przez ogromną większość mieszkańców kraju. Trzeba wyjść sobie na spotkanie. Należy otworzyć umysły i serca” – to słowa biskupów wenezuelskich, którzy kolejny raz zabierają głos wobec pogłębiającego się kryzysu.

Autor/źródło: pixabay,alexandersr,CC0

W kraju brakuje pożywienia, wody, lekarstw oraz paliwa. Konferencja Episkopatu Wenezueli wyraża głębokie zaniepokojenie z powodu sytuacji, która spowodowana jest przeciągającym się impasem na poziomie narodowym. Kryzys staje się coraz bardziej dotkliwy. Brakuje podstawowych produktów. Szczególnie niepokojący staje się brak wody pitnej w wielu regionach kraju, podobnie jak katastrofalna sytuacja służby zdrowia.

Biskupi zwracają się do tzw. colectivos, czyli oddziałów paramilitarnych wiernych reżimowi Nicolása Maduro, apelując o powstrzymanie represji wobec ludzi słusznie domagających się poszanowania podstawowych praw. Najbardziej jaskrawym przykładem ich łamania jest przemoc wobec plemion indiańskich oraz ludności tubylczej na południu kraju oraz przymusowa deportacja Kolumbijczyków oraz Wenezuelczyków trwająca od czasu zamknięcia granicy w 2016 r.

Zwierzchnicy Kościoła występują stanowczo przeciwko aresztowaniom oraz torturom stosowanym wobec zatrzymanych z powodów politycznych, krytykują nagłe zaginięcia osób oraz pozbawianie dostępu do pożywienia oraz opieki lekarskiej. Po raz kolejny wzywają siły zbrojne do poczucia się przede wszystkim częścią narodu, którego powinny bronić oraz mu służyć.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-04-07 17:33:53
miniaturka

Bp Kamiński: dziecko potrzebuje obecności, mądrości i wiary ojca

Dziecko potrzebuje ojca, jego obecności, mądrości i wiary - podkreślił Bp Romuald Kamiński. Uroczysta msza św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika poprzedziła XIV Marsz Świętości Życia, który przeszedł ulicami stolicy.
2019-04-07 18:13:19
miniaturka

Papież Franciszek: wypuśćmy z naszych rąk kamienie oczerniania, plotek i potępiania!

- Ta scena zachęca również każdego z nas do uświadomienia sobie, że jesteśmy grzesznikami, i wypuszczenia z naszych rąk kamieni oczerniania, potępienia, plotek, którymi chcielibyśmy czasami rzucić w innych - mówił Franciszek w rozważaniu na "Anioł Pański".
2019-04-07 18:27:23
miniaturka
play

Bitwa o Odpowiedzialność. Gość specjalny - o. Leon Knabit OSB!

17 kwietnia odbędzie się kolejne spotkanie otwarte Mężczyzn Świętego Józefa w Krakowie. Gościem będzie o. Leon Knabit OSB.
2019-04-08 10:05:31
miniaturka

Francja: od tych wyborów zależy model Unii Europejskiej

Francuscy biskupi zaapelowali o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Podkreślają, że nie jest to głosowanie za lub przeciw Unii. W tych wyborach mamy zadeklarować, jakiej chcemy Europy, jakiego modelu ekonomicznego, społecznego, kulturalnego i duchowego.
2019-04-08 10:11:56
miniaturka

25. rocznica ludobójstwa w Rwandzie

W Rwandzie trwają obchody 25. rocznicy wybuchu ludobójstwa. W trwających trzy miesiące rzeziach zginęło milion ludzi. W trudny proces pojednania zranionego społeczeństwa od samego początku aktywnie włącza się Kościół.
2019-04-08 10:28:05
miniaturka

O. Patton: przeżywać swoją wiarę, szanując wiarę innych

Apel o zachowanie Jerozolimy jako wspólnego dziedzictwa ludzkości, szczególnie dla wyznawców trzech religii monoteistycznych, podpisany przez Papieża Franciszka oraz króla Maroka Mohammeda VI potwierdza, że w odniesieniu do świętego miasta należy wyjść poza kategorie czysto polityczne.