Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-06 08:30
ek / KEP / Rzym

Podsumowanie drugiego dnia obrad Synodu przez biskupów z Polski

Poruszane tematy obejmowały m.in. przygotowanie do życia w małżeństwie, rola ojca w rodzinie, młodzi imigranci oraz świadectwo życia młodych wobec rówieśników.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews/licencja CC BY-NC-SA 2.0

W drugim dniu obrad Synodu przemawiali przedstawiciele poszczególnych krajów i kontynentów wymieniając się swoimi doświadczeniami.

Część młodzieży nawiązywała do życia w rozbitych rodzinach. „Stąd też zwracano uwagę, aby było przygotowanie do małżeństwa, np. katechezy przedmałżeńskie, które istnieją w Polsce. By w tych katechezach uwzględnić kontekst kulturowy, gdyż coraz częściej zawierają małżeństwa osoby różnych kultur i religii” – powiedział bp Marian Florczyk.

W czasie dyskusji pojawiły się również opinie, że zatraciła się rola mężczyzny. Wcześniej mężczyzna dojrzewał do tego by być ojcem, by spełniać swoje zadania. Przykład ojca najbardziej pociąga dzieci do wiary, zauważył jeden z mówców” – podkreślił bp Florczyk.

Następnym zagadnieniem była sprawa imigrantów w szerokim znaczeniu. „Jeśli Kościół w Europie sam boryka się z problemami, to jakiej pomocy ma udzielić przybyszom? Zwracano uwagę na kondycję imigrantów i tych, którzy ich przyjmują. Kondycja religijna przyjmujących jest niestety słaba” – stwierdził bp Florczyk.

Zwracano również uwagę na to, aby młodzież ewangelizowała swoich rówieśników poprzez przykład życia. „Chodzi o to, aby młodzi wierzący doprowadzali innych młodych do Jezusa Chrystusa, bo On jest Tym, który nadaje kształt życiu. Kościół jest bowiem wspólnotą, która cechuje się wiarą w Jezusa Chrystusa, która żyje tą wiarą” – podkreślił bp Florczyk.

Zagadnienia podejmowane z jednej strony ukazują całe bogactwo i szanse, jak chociażby dobra liturgia, ale również zagrożenia, np. sekty występujące w niektórych krajach” – powiedział bp Marek Solarczyk.

W dyskusjach przewijał się również temat wpływu mediów społecznościowych na życie młodych ludzi.

KEP/ Rzym

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-05 18:39:48
miniaturka

Papież: wiara to nie fakt socjologiczny, ale relacja z Jezusem

O obłudzie sprawiedliwych, którzy żyją swoją wiarą, jak gdyby była jedynie faktem socjologicznym, a nie niosą przesłania Jezusa w codzinne życie mówił Papież w homilii wygłoszonej w Domu św. Marty.
2018-10-05 19:12:34
miniaturka

Synod nie jest zabetonowany - Kościół podejmuje dyskusję

Wykładowczyni socjologii na Katolickim Uniwersytecie w Mediolanie - Chiara Giaccardi podczas briefingu na temat synodu określiła go mianem „rewolucji kopernikańskej”. Po raz pierwszy bowiem, w takim wymiarze, Kościół staje nie tyle w pozycji mówiącego, ale słuchającego.
2018-10-05 19:26:31
miniaturka

Bp Kusy: doświadczenie wojny, ubóstwa, prześladowania

O propozcji organizowania spotkań kontynentalnych, na których młodzi mogą zacieśniać więzi i być razem mówi bp Tadeusz Kusy, który w synodalne obrady wnosi doświadczenie wojny, ubóstwa i prześladowania.
2018-10-05 19:48:44
miniaturka

Ks. Rossano Sala: rozeznanie jest wydarzeniem duchowym

Synod jest procesem rozeznawania duchowego, w którym milczenie i kontemplacja są warunkami umożliwiającymi słuchanie oraz uchwycenie znaczenia tego, co jest mówione - powiedział Radiu Watykańskiemu, jeden z dwóch sekretarzy specjalnych Synodu Biskupów, salezjanin, ks. Rossano Sala.
2018-10-05 22:57:29
miniaturka

Kalisz: bp Janiak spotkał się z mieszkańcami Domu św. Brata Alberta

Biskup kaliski Edward Janiak spotkał się z mieszkańcami Domu św. Brata Alberta w Kaliszu. Duchowny poświęcił figurę św. Józefa oraz altanę zbudowaną przez jednego z mieszkańców.
2018-10-06 11:11:11
miniaturka

Gniezno: modlitwa za uchodźców w duchu Taizé

Po raz czwarty w gnieźnieńskiej farze odbyło się nabożeństwo „Umrzeć z nadziei” będące modlitwą za tych, którzy zginęli w drodze do Europy.