Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-20 06:33
ds / Biuro Prasowe Archidiecezji Łódzkiej

Poddanie Świątyni Jezusowi ze zbójców czyni nas prorokami

W liturgii uczestniczymy w wydarzeniu, jakim jest obejmowanie władzy nad Świątynią przez Jezusa a poddanie Świątyni Jezusowi przemienia nas ze zbójców w proroków.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś sprawował poranną Mszę św. w kaplicy domu biskupiego. W homilii odniósł się do sceny z dzisiejszej Ewangelii, gdy Jezus wygania kupców ze świątyni. Mówił o określeniu Domu Ojca jako jaskini zbójców, które jest użyte w Księdze proroka Jeremiasza. Tam jaskinia była miejscem schronienia i miała dać zbójnikom poczucie bezpieczeństwa, gdy ponownie wyjdą i będą kraść, zabijać i cudzołożyć. Ale nie o to chodzi. 

Zdaniem abp. Rysia istotne jest, aby w Świątyni to Jezus był Panem. "Kiedy On przejmuje władzę nad Kościołem, wszystko odzyskuje sens, wtedy też zmienia się nasze spojrzenie na innych ludzi, Świątynia staje się otwarta" - podkreślił abp Ryś. "Gdy Jezus jest Panem Świątyni, to staje się ona otwarta dla wszystkich i wtedy ja uczę się cieszyć obecnością każdego" - dodał.

Arcybiskup podkreślił, że Świątynia wyznacza nam sposób życia również poza nią, ale tylko wtedy, gdy Jezus jest jej Panem. Przyjmując słowo, człowiek wychodzi z tego miejsca jako prorok - nie tylko może o tym słowie mówić, ale sam się nim staje.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-20 11:33:40
miniaturka

Co robi Jeffrey Sachs na konferencji „Ekonomia Franciszka”?

W czwartek, 19 listopada rozpoczęła się konferencja „Ekonomia Franciszka”, poświęcona budowaniu bardziej sprawiedliwej i ludzkiej ekonomii. Zastanawiające jest to, że jako jeden z głównych mówców zaproszony został Jeffrey Sachs, znany z wyrażanych wcześniej poglądów niezgodnych z nauczaniem Kościoła
2020-11-20 11:54:41
miniaturka

George Weigel: Afera McCarricka to bardzo ciężka lekcja

McCarrick nie tylko oszukał Jana Pawła II, ale okłamywał wielu bardzo inteligentnych ludzi. Dla postępowych katolików w USA był bohaterem, zbierając niemałe fundusze – pisze Weigel. Jego zdaniem historia McCarricka uwydatniła potrzebę całkowitego wykorzenienia kastowości, aby Kościół mógł swobodnie kontynuować misję ewangelizacji.
2020-11-20 12:32:06
miniaturka

Śmierć Jana Pawła II czy rządy prawicy i skandale? Co okazało się gorsze dla Kościoła?

W świetle najnowszych badań IBRiS zdecydowanie pozytywny stosunek do Kościoła katolickiego w Polsce zadeklarowało zaledwie 16 proc. badanych. 35 proc. deklaruje "pozytywne" nastawienie. Pod koniec lat 90-tych było to 55–65%. Co wpłynęło na tak dramatyczny spadek?
2020-11-20 15:09:18
miniaturka

Rekolekcje Z Jezusem w ramionach Maryi 4-6 grudnia 2020

Rekolekcje zawierzenia maryjnego w polskim Loretto, 60 km od Warszawy.
2020-11-20 16:01:37
miniaturka

Kard. Ruini: kwestionujący świętość Jana Pawła II są zaślepieni uprzedzeniami

Decyzje w sprawach takich, jak mianowanie arcybiskupa Waszyngtonu św. Jan Paweł II traktował bardzo poważnie, z wielką odpowiedzialnością. Decydował o tym nie tylko w swoim sumieniu, ale również przed Bogiem, co nie oznacza, że nie mógł się mylić – mówi kard. Camillo Ruini, odnosząc się do raportu o McCarricku.
2020-11-20 16:26:53
miniaturka

Centrum Ochrony Dziecka w Global Safeguarding Alliance

Światowe Porozumienie Na Rzecz Ochrony Dzieci i Młodzieży jednoczy 8 instytucji zajmujących się problematyką wykorzystywania małoletnich i ich ochrony. Do tego grona należy Centrum Ochrony Dziecka, działające przy Akademii Ignatianum w Krakowie.