Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-28 09:48
AC / Marek Raczkiewicz CSsR / vaticannews.va

Podczas epidemii Hiszpanie modlą się do Matki Bożej w Montserrat

W poniedziałek obchodzone było święto Matki Bożej w Montserrat, patronki Katalonii i jednej z dziewięciu patronek Hiszpanii. W tym roku z racji panującej pandemii uroczystości miały charakter niezwykle skromny.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Nazwa Montserrat pochodzi z języka katalońskiego i znaczy “wzgórze ząbkowane”, tzn. góra, która przypomina piłę, z zębami skierowanymi ku niebu. Historia sanktuarium zaczęła się w 880 r., kiedy mali pastuszkowie ujrzeli światło, które zstępowało prosto z nieba i oświetlało górę. Słychać też było piękną melodię. Kiedy zjawisko powtórzyło przez kilka kolejnych sobót postanowili wejść na szczyt góry. W jednej z jaskiń znaleźli figurę Matki Bożej. Biskup Manresy nakazał wybudować kościół, który dał początek obecnemu klasztorowi benedyktynów. Do Montserrat zaczęli przybywać pielgrzymi z całej Europy. Odwiedziło go wielu świętych w tym m. in. Raimundo de Peñafort, Antonio María Claret, Ignacy z Loyoli czy Jan Paweł II. 12 września 1881 r. papież Leon XIII ustanowił Matkę Bożą Montserrat patronką Katalonii. “Moreneta”, czyli Czarna Madonna jest jedną dziewięciu patronek regionów autonomicznych w Hiszpanii i symbolem chrześcijańskiej historii Katalonii.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-04-28 08:19:00
miniaturka

Madagaskar: woda, mydło i żele nieosiągalnym luksusem

Najubożsi są największymi ofiarami obecnej pandemii i to oni zapłacą za nią najwyższą cenę. Wskazuje na to o. Pedro Opeka, który na peryferiach stolicy Madagaskaru 30 lat temu założył wielkie dzieło Akamasoa – Miasto Przyjaźni, starając się zapewnić lepszy byt rodzinom, które żyły na stołecznym wysypisku śmieci.
2020-04-28 08:44:48
miniaturka

Wielka Brytania: akt wynagrodzenia za plagę aborcji

Aktywnie wspierający brytyjski ruch obrony życia poczętego bp John Keenan z diecezji Paisley w Szkocji zwrócił się z apelem do chrześcijan o modlitewny szturm w intencji wynagradzającej za ustawę aborcyjną, którą 52 lata temu wprowadzono na Wyspach.
2020-04-28 09:10:03
miniaturka

Jutro, 29 kwietnia, przypada Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

Prawie trzy tysiące polskich duchownych zginęło z rąk niemieckiego i sowieckiego okupanta w czasie II wojny światowej.
2020-04-28 09:49:25
miniaturka

Dzień modlitwy za Polonię i Polaków za Granicą

„Tyś wielką chlubą naszego narodu”. Uroczystość Najswiętszej Maryi Panny Królowej Polski to dzień szczególnej modlitwy za Polonię i Polaków żyjących poza granicami naszego kraju.
2020-04-28 10:41:38
miniaturka

Kard. Versaldi: epidemia pokazała, co jest ważne w edukacji

Epidemia koronawirusa uświadamia nam, że edukacja nie sprowadza się jedynie do przekazu pewnych treści, lecz opiera się na relacji między uczniami i nauczycielem, który przekazuje nie tylko wiedzę, ale także wartości. Zwraca na to uwagę kard. Giuseppe Versaldi, prefekt watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej.
2020-04-28 11:07:30
miniaturka

Papież do gazet ulicznych: dziękuję za wasze historie nadziei

Ojciec Święty napisał przesłanie do gazet ulicznych. To ponad sto różnych tytułów wychodzących w 35 krajach świata. Wydawane są one przez ludzi bezdomnych i wykluczonych społecznie. Dla większości z nich czasopismo to źródło podstawowego zarobku.