Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-10 09:35
MG / Izabela Tyras, BP Jasna Góra

Początek szczytu pielgrzymkowego na Jasnej Górze

Pieszo i na rowerach. Coraz więcej pielgrzymów przybywa na Jasną Górę. W czasie wychodzenia z pandemii pielgrzymki są nie tylko rekolekcjami, świadectwem wiary i wielką modlitwą, ale także radosnym spotkaniem z drugim człowiekiem i odnowieniem międzyludzkich relacji.

Autor/źródło: vaticannews.va

Izabela Tyras


„Ja się cieszę, że byłam na pielgrzymce, że mogłam pójść ten pierwszy raz. Teraz czuję się jak taka rodzina, całą grupą, super było. Pandemia trochę relacje zburzyła wielu ludzi poczuło się samotnymi, nie wychodzili, nie spotykali się, tutaj właśnie po przerwie pielgrzymi się spotkali i było widać radość. Było troszkę trudności, no bo wiadomo jaka była pogoda, ale jak się tu przychodzi to, to co się czuje w sercu, to co Ona ci daje, mogło śniegiem rzucać, ja idę jeszcze raz” – mówią pielgrzymi przybywający na Jasną Górę.  


Obok pieszych kompanii bardzo popularne, zwłaszcza w czasie pandemii, są pielgrzymki rowerowe. Dołączają nie tylko do dużych grup diecezjalnych, ale podejmują je rodziny czy po prostu przyjaciele. „Chciałyśmy odpowiedzieć na wyzwanie panów, którzy mieli już trzecią z kolei pielgrzymkę rowerową, nasza jest dopiero drugą, modliłyśmy się za inne kobiety, ale też intencje zbierane były w naszym kościele parafialnym – mówią pątnicy. – Dwa dni jechaliśmy, 260 km. Po raz drugi przyjechaliśmy na Jasną Górę, w tamtym roku po raz pierwszy z racji pandemii i braku pielgrzymek”.


Osiem dni i ok. 420 km pokonało prawie 100 cyklistów z tzw. „rowerymki”, czyli 10. Białostockiej Pielgrzymki Rowerowej, którzy dziś dotarli do celu.


Cel osiągnęli też dominikanie z Krakowa. W roku jubileuszy 800-lecia śmierci założyciela zakonu i 30-lecia pielgrzymki bracia prosili o żarliwość św. Dominika w podążaniu za Chrystusem i głoszeniu Ewangelii. Reprezentując pielgrzymkę, całą trasę pokonało kilku zakonników.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-09 15:37:32
miniaturka

Francja: podpalacz katedry w Nantes zabił księdza w Wandei

Podpalacz katedry w Nantes w ubiegłym roku, zabił księdza w Wandei. Do zbrodni doszło prawdopodobnie wczoraj w Saint-Laurent-sur-Sèvre. Ofiarą jest o. Olivier Maire ze zgromadzenia misjonarzy montfortanów.
2021-08-10 08:46:06
miniaturka

Mija 76 lat od zrzucenia bomby atomowej na Nagasaki

Mija 76 lat od zrzucenia przez Stany Zjednoczone bomby atomowej na Nagasaki. Trzy dni wcześniej amerykańska armia w ten sam sposób zbombardowała Hiroszimę. Traktat o zakazie broni jądrowej, który wszedł w życie 22 stycznia tego roku, ma sprawić, aby takie wydarzenia nigdy się nie powtórzyły
2021-08-10 09:29:25
miniaturka

Dali z siebie wszystko

Kampania #RazemPoEmocje autorstwa Enei, sponsora Polskiego Komitetu Olimpijskiego i polskiej reprezentacji olimpijskiej, dobiegła końca. Olimpiada za nami. Doping polskich kibiców się przydał w najważniejszych momentach igrzysk w Tokio. Przyszedł czas na małe podsumowanie tych wrażeń.
2021-08-10 10:04:50
miniaturka

Katolickie zakonnice zostają w Kabulu: nie opuścimy potrzebujących

Po wycofaniu się wojsk amerykańskich sytuacja w Afganistanie robi się coraz bardziej dramatyczna. Kolejne miasta padają przed talibami, uciekają niemal wszyscy przedstawiciele państw zachodnich. Zakonnice z Kabulu nie chcą jednak opuszczać potrzebujących i zostają na miejscu
2021-08-10 10:09:10
miniaturka

Raport Komitetu Bioetyki szansą na powstrzymanie eutanazji w Hiszpanii

Komitet Bioetyki, agenda rządu Hiszpanii, opublikował raport, z którego wynika, że prowadzone przez Kościół katolicki szpitale i ośrodki opiekuńcze mają prawo odmawiać przeprowadzania eutanazji. Została ona zalegalizowana w Hiszpanii w marcu 2021 roku.
2021-08-10 10:23:22
miniaturka

Rebelia w Tigraj zagraża narodowemu sanktuarium, należącemu do dziedzictwa UNESCO

Przetaczająca się przez etiopski region Tigraj krwawa rebelia budzi poważny niepokój o znajdujące się na tym terenie bezcenne zabytki. Rebelianci zajęli właśnie Lalibelę - święte miejsce Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego