Strona główna
opoka.org.pl
2019-01-24 10:55
Anna Bajon / Marek Raczkiewicz CSsR – Panama

Pociąga hojność i radość Panamczyków

Nad sprawnym przebiegiem Światowych Dni Młodzieży czuwa 20 tys. wolontariuszy krajowych i blisko 2,5 tys. międzynarodowych.

Autor/źródło: ks. Andrzej Króliczek, licencja: CC BY

Najwięcej wolontariuszy zagranicznych pochodzi z Kolumbii, Brazylii, Kostaryki, Meksyku i Polski. Jest wśród nich Bartosz Placak, który posługuje w Panamie od ponad 10 miesięcy i stał się w tym czasie niekwestionowanym ambasadorem Polski w tym kraju.

Bartosz Placak pracuje w jednym z trzech strategicznych miejsc, gdzie znajduje się „mózg organizacyjny” Światowych Dni Młodzieży. Ze swego dziesięciomiesięcznego doświadczenia wyznaje, że Panamczycy z wielkim entuzjazmem podchodzą do ŚDM. „Nakłada się na to jeszcze fakt, że jesteśmy w kręgu kultury latynoamerykańskiej co powoduje, że ten zachwyt i entuzjazm bardziej się przenosi na emocje, uczucia, a nawet płacz szczęścia, itp.” – mówi polski wolontariusz. Wskazuje, Kościół panamski jest przykładem bardzo wielkiego zaangażowania wiernych w życie. „Wspólnoty parafialne i nie tylko tworzą różnego rodzaju gazetki, telewizje itp., ale też po prostu tworzą żywe wspólnoty. I te wspólnoty, które czerpią z Eucharystii, z codziennej modlitwy są też wspaniałym przykładem dla reszty Panamczyków i też ich starają się zaangażować, żeby pomogli podczas ŚDM, żeby przyszli i spotkali Chrystusa” – mówi Bartosz Placak.

Polski wolontariusz zauważa, że z Panamy warto ze sobą zabrać hojność mieszkańców tego kraju. „Jestem pewien, że wszystkich pielgrzymów, tak jak i nas wolontariuszy międzynarodowych przyjmą z otwartymi sercami, z tym wszystkim co mają, a tam gdzie im czegoś brakuje to nie będą niczego udawać tylko zachowają się jak ewangeliczna wdowa, która swój ostatni grosz poświęci dla Pana Boga i dla bliźniego. Hojność Panamczyków jest naprawdę wielka, a oprócz niej ich ogromna radość. Nie jest ona jedynie zwykłym uśmiechem, ale czymś głębokim wynikającym z przeżywanej wiary” – podkreśla Bartosz Placak.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-01-24 09:52:09
miniaturka
play

Ewangelia - 24 stycznia 2019

Posłuchaj słów Ewangelii na dzień 24 stycznia 2019
2019-01-24 09:54:44
miniaturka
play

#EwangeliarzOP - 24 stycznia 2018 - Mk 3, 7-12

Codzienne rozważanie Ewangelii przygotowane przez o. Wojciecha Jędrzejewskiego OP.
2019-01-24 10:09:04
miniaturka

Abp Mendieta: zanieść nadzieję tam, gdzie jest cierpienie i ból

Jestem przekonany, że po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży będziemy mieć ludzi młodych z odwagą idących do swych rówieśników, którzy oddalili się od Boga, (...) aby z radością ukazać im, że (...) a nadzieja jest także tam, gdzie panuje smutek i cierpienie, powiedział metropolita Panamy.
2019-01-24 10:19:19
miniaturka
play

Przewodniczący Episkopatu pozdrowił uczestników Światowych Dni Młodzieży

Jak najserdeczniej chciałbym pozdrowić wszystkich uczestników Światowych Dni Młodzieży w Panamie, w szczególności Polaków oraz tych wszystkich, którzy łączą się duchowo z uczestnikami tego wydarzenia – powiedział abp Stanisław Gądecki, z okazji Światowych Dni Młodzieży.
2019-01-24 11:22:57
miniaturka

ŚDM: nawrócenie ekologiczne w praktyce

Pięć postulatów do przywódców politycznych oraz odpowiedzialnych za różne światowe instytucje dotyczących troski o naszą planetę - wspólny dom - znajduje się w odezwie skierowanej z okazji Światowych Dni Młodzieży.
2019-01-24 11:42:59
miniaturka

„Panama w Polsce” – przegląd planowanych wydarzeń

W łączności z papieżem Franciszkiem i młodymi zgromadzonymi we wspólnocie Światowych Dni Młodzieży 2019 można uczestniczyć w wielu miastach w Polsce. 34. Światowe Dni Młodzieży potrwają do 27 stycznia w stolicy Panamy.