Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-08 10:42
mk / PAP

Po dwóch tygodniach luzowania obostrzeń możliwy krok wstecz

Jeżeli po 14 dniach luzowania restrykcji liczba zachorowań na koronawirusa będzie większa niż 6-7 tysięcy zakażeń dziennie, to będziemy myśleć nad krokiem wstecz – poinformowała w poniedziałek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.

Autor/źródło: PAP

W piątek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 12 do 26 lutego zostaną otwarte hotele i miejsca noclegowe do 50 proc. obłożenia, a także m.in. baseny, stoki narciarskie, teatry, kina. Zamknięte nadal pozostaną siłownie, a lokale gastronomiczne mogą serwować posiłki na wynos. Luzowanie obostrzeń będzie wdrożone warunkowo na dwa tygodnie.

„Warunkowość otwarcia dotyczy konkretnie czasu 14 dni. Od momentu otwarcia 12 lutego do 50 proc. obłożenia hoteli, teatrów, kin i obiektów sportowych – będziemy obserwowali ten stan epidemiczny. Jeżeli te liczby będą regularne – tak, jak do tej pory – czego efektem był ten krok do przodu, na który się zdecydowaliśmy w ramach otwarcia, to wtedy będziemy myśleli o tym, jak inne protokoły bezpieczeństwa – pewnie w innych branżach – sukcesywnie wdrażać. Oczywiście jeśli pozwoli na to sytuacja w Europie” – powiedziała na antenie Programu I Polskiego Radia wiceminister Semeniuk.

Zastrzegła jednak, że jeżeli „po 14 dniach okaże się, że te liczby zaczynają być coraz większe (...), że są wyższe niż 6-7 tysięcy zakażeń dziennie, to wtedy już będziemy myśleć nad krokiem wstecz”.

Jak tłumaczyła, 14 kolejnych dni może zadziałać w dwie strony: zarówno w tę pozytywną, jak i negatywną. „Po 14 dniach musimy być wszyscy gotowi – zarówno przedsiębiorcy, jak i społeczeństwo – na to, że być może będziemy musieli wykonać krok w tył” – podkreśliła.

Semeniuk wskazała, że de facto trzy branże są w pełnym lockdownie: gastronomia, kluby fitness i siłownie. Jak mówiła, w ich przypadku, mamy do czynienia z pełnym zamknięciem.

Zaznaczyła, że w piątek po konferencji premiera Mateusza Morawieckiego odbyło się spotkanie w Pałacu Prezydenckim, m.in. z branżą gastronomiczną i klubów fitness. „Rozmawialiśmy o tym, jak ewentualnie przez najbliższe tygodnie, oprócz tych narzędzi wsparcia, instrumentów w tarczy branżowej czy tarczy PFR 2.0 Finansowej, (...) jak możemy im pomóc" – mówiła wiceminister.

„Taka lista została stworzona; będę ją analizowała zarówno z prezesem PFR Pawłem Borysem w tym tygodniu, jak również na rządowym zespole zarządzania kryzysowego” – dodała Semeniuk.

Wiceminister przekazała, że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii chciałoby otworzyć już wszystkie branże, nawet jeżeli miałyby one funkcjonować w reżimie sanitarnym. „Natomiast jesteśmy świadomi tego, co się dzieje za granicą, np. w Wielkiej Brytanii” – wskazała.

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-08 09:25:55
miniaturka

Sposób na tańsze ubezpieczenie

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Ta zasada sprawdza się nie tylko w medycynie, ale również w ubezpieczeniach. Przynosi wymierne oszczędności. Z sukcesem stosuje ją Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych dzięki minimalizowaniu ryzyka i tzw. proaktywnej likwidacji szkód.
2021-02-08 10:10:44
miniaturka

PGE wsparła w ramach projektu Tablice Pamięci wydanie albumu „Pamięć Warszawy”

Wydawnictwo Biały Kruk przy wsparciu PGE Polskiej Grupy Energetycznej oraz Fundacji PGE wydało album „Pamięć Warszawy”. Publikacja jest poświęcona losom Warszawy i jej mieszkańców podczas II wojny światowej, przedstawionych przez pryzmat tzw. Tablic Tchorka.
2021-02-08 10:33:16
miniaturka

Kanada przyspiesza pęd ku śmierci

Kanadyjscy biskupi po raz kolejny zaprotestowali przeciwko projektowi ustawy, która rozszerza i ułatwia dostęp do eutanazji i wspomaganego samobójstwa osobom nieuleczalnie chorym lub w jakikolwiek sposób niepełnosprawnym.
2021-02-08 10:58:17
miniaturka

Franck Riester jako rządowy przedstawiciel handlowy ds. energii jądrowej

Minister handlu zagranicznego spędził dwa dni w Polsce, aby sprzedać francuskie elektrownie atomowe. To duża stawka dla EDF i dla obu krajów.
2021-02-08 11:06:58
miniaturka

Kto dziś zadzwoni do Joe Bidena mówiąc: „chodzi mi o twoją duszę”?

Kto pamięta dziś o Heywoodzie Brounie? Swego czasu był on bardzo znanym publicystą, a jego poglądy na religię były pełne cynizmu i pogardy. Wielu jednak zna i ceni abp Fultona Sheena, wybitnego teleewangelistę, który obecnie oczekuje na beatyfikację. Obydwu połączył jeden telefon.
2021-02-08 12:03:22
miniaturka

Jezus chce leczyć złamanych na duchu… przez sakramenty!

„Panie, Ty leczysz złamanych na duchu...” – zabrzmiał refren psalmu. I przyszła myśl: Jezus chce być obecny przez sakramenty, ale… ludzie Go ograniczają. Ile padło próśb o spowiedź, sakrament namaszczenia chorych, czy Komunię św. w tym trudnym czasie? Ilu kapelanów jest dziś w szpitalach? Jezus potrzebuje swoich szafarzy!