Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-07 16:46
AC / PAP

Po 60 latach odnaleziono brakujące ogniwo kontroli ciśnienia krwi

Naukowcy ustalili lokalizację naturalnych barometrów ciśnienia krwi w naszych ciałach. Udało się to po ponad sześciu dekadach poszukiwań – czytamy na łamach „Circulation Research”. Odkrycia dokonał zespół dr Marii Luisy S. Sequeira-Lopez.

Autor/źródło: PAP

Specjaliści ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Wirginii (USA) zidentyfikowali czujniki komórkowe, które wykrywają subtelne zmiany ciśnienia krwi i dostosowują poziom hormonów tak, aby utrzymać je w ryzach. Naukowcy od dawna podejrzewali, że takie „barometry”, czy też „baroreceptory”, istnieją w wyspecjalizowanych komórkach nerkowych zwanych komórkami reniny, ale do tej pory nikomu nie udało się ich zlokalizować i zaobserwować.

Odkrycia dokonał zespół dr Marii Luisy S. Sequeira-Lopez. Jego badania ujawniły nie tylko, gdzie znajdują się nasze cielesne barometry, ale też, jak działają i w jaki sposób pomagają zapobiegać wysokiemu ciśnieniu krwi (nadciśnieniu) lub niskiemu ciśnieniu krwi (niedociśnieniu). Naukowcy mają nadzieję, że ich dokonania doprowadzą do opracowania nowych metod leczenia nadciśnienia tętniczego.

„To było ekscytujące odkrycie, że nieuchwytny od tylu lat mechanizm regulacji ciśnienia - wspomniany baroreceptor, jest elementem komórek reniny, które jednocześnie same mają zdolność do reagowania na te zmiany - mówi dr Sequeira-Lopez. - Komórki reniny są więc jednocześnie czujnikami i wykonawcami”.

Istnienie czujnika ciśnienia w komórkach reniny zostało po raz pierwszy zaproponowane w 1957 roku. Miało to sens: komórki muszą wiedzieć, kiedy uwolnić reninę - hormon, który pomaga regulować ciśnienie krwi. Ale chociaż naukowcy podejrzewali, że ten barometr komórkowy musi istnieć, nie byli w stanie powiedzieć, czym dokładnie jest i czy znajduje się w samych komórkach reniny, czy w komórkach je otaczających.

Sequeira-Lopez i jej zespół przyjęli nowe podejście do rozwiązania liczącej dziesiątki lat tajemnicy. Korzystając z innowacyjnych modeli laboratoryjnych, ustalili, że baroreceptor jest „mechanoprzetwornikiem” umiejscowionym wewnątrz komórek reniny. Przetwornik ten wykrywa zmiany ciśnienia na zewnątrz komórki, a następnie w postaci sygnałów mechanicznych przekazuje tę informację do jądra komórkowego. Mechanizm jest podobny do tego w ludzkim uchu, kiedy to ślimak w uchu wewnętrznym zamienia wibracje dźwiękowe w impulsy nerwowe, które nasz mózg może zrozumieć.

Naukowcy odkryli też dokładnie, jak działają owe baroreceptory. Odkryli, że wywieranie nacisku na komórki reniny wyzwala zmiany w tych komórkach i zmniejsza aktywność genu reniny - Ren1.

„Gdy baroreceptory wykryją zbyt wysokie ciśnienie poza komórką reniny, produkcja hormonu zostaje ograniczona. Z kolei zbyt niskie ciśnienie krwi powoduje wytwarzanie większej ilości reniny - wyjaśniają badacze. - Ten cudowny mechanizm ma kluczowe znaczenie dla zdolności naszego organizmu do utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi. Teraz, po ponad 60 latach, w końcu rozumiemy, jak to się dzieje i dlaczego”.

„Czuję się naprawdę podekscytowana tym odkryciem. To było wielkie wyzwanie, trwające kilka lat - cieszy się dr Sequeira-Lopez. - Nie mogę się też doczekać naszych kolejnych badań, których celem będzie rozwikłanie mechanizmów sygnalizacyjnych i kontrolnych odkrytego przez nas mechanoprzekaźnika oraz zaproponowanie, w jaki sposób można wykorzystać te informacje do opracowania nowych terapii nadciśnienia tętniczego”.

Więcej - w publikacji źródłowej (https://doi.org/10.1161/CIRCRESAHA.120.318711)

autorka: Katarzyna Czechowicz

kap/ zan/ PAP

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-07 15:16:10
miniaturka

Fundacja PGE zrewitalizuje plac Męczenników Warszawskiej Woli

Fundacja PGE przekazała darowiznę na rewitalizację przestrzeni na Placu Męczenników Warszawskiej Woli. Środki zostaną wykorzystane na przeprowadzenie kompleksowych prac rewitalizacyjnych, które pozwolą godnie upamiętnić miejsce pamięci ofiar Rzezi Woli dokonanej przez niemieckie oddziały w pierwszych dniach Powstania.
2021-08-07 15:27:03
miniaturka

Zaufać Bogu na sto procent. W Medziugoriu zakończył się 32. Festiwal Młodych

Mszą św. o wschodzie słońca na Górze Krzyża w Medziugoriu zakończył się 32. Festiwal Młodych. Wzięli w nim udział przedstawiciele 54 krajów. Jedną z najliczniejszych grup stanowili Polacy. „Zaufać Bogu, nigdy nie tracić z oczu Jezusa, to najważniejsze przesłanie, z którym wracam” – powiedziała Ania z Warszawy.
2021-08-07 15:54:01
miniaturka

Kolejne medale na koncie Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej!

Polki zdobyły na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio srebrny medal w sztafecie 4×400 kobiet! Jednocześnie ustanowiły nowy rekord Polski. Rano inne panie zdobyły medal brązowy w kajakarskiej konkurencji K-4 500 m.
2021-08-07 16:40:19
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Sprawowanie Eucharystii i udzielanie Komunii świętej należy do jednego z najważniejszych zdań Kościoła, także w warunkach ekstremalnych, jakim jest wojna czy pandemia, bo jest to udzielanie pokarmu na życie wieczne.
2021-08-08 09:37:05
miniaturka

Całe Indie modlą się o ustanie pandemii

Indie, które są jednym z krajów najboleśniej dotkniętych skutkami koronawirusa modlą się o ustanie pandemii. W stołecznej katedrze w Delhi sprawowano nabożeństwo błagalne, podczas którego zawierzono kraj Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi.
2021-08-08 09:48:55
miniaturka
play

Gabriela Blacha śpiewa o pięknie miłości w nowym utworze „Istota”

„Bo każdy z nas tego chce, miłości, kochania. Bo każdy z nas tak naprawdę chce tego, co chce małe dziecko, tego ciepła każdego dnia” – mówi Gabriela Blacha na początku teledysku do utworu „Istota”. Głównym jego bohaterem jest małe dziecko.