Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-04 08:51
MG / PAP

Płeć męska i otyłość nie są związane z wyższą śmiertelnością z powodu Covid-19

Bycie mężczyzną oraz zbyt duży wskaźnik masy ciała (BMI) nie są związane ze zwiększoną śmiertelnością z powodu COVID-19 u pacjentów przyjętych na oddziały intensywnej opieki medycznej (OIOM) - wykazała analiza 58 badań, czyli łącznie 44305 pacjentów. Ustalenia te przeczą wcześniejszym wnioskom z badań.

Autor/źródło: PAP

Jednocześnie badanie przeprowadzone przez zespół dr. Bruce'a Biccarda z Uniwersytetu w Kapsztadzie uwidoczniło szereg innych czynników, związanych z ryzykiem zgonu chorych na Covid na OIOM-ie.


Dowiedziono m.in., że pacjenci z COVID-19 przebywający na OIOM byli o 40 proc. bardziej narażeni na zgon, jeżeli palili papierosy; o 54 proc. częściej, jeżeli mieli zbyt wysokie ciśnienie krwi; o 41 proc., gdy chorowali na cukrzycę oraz aż o 75 proc., kiedy cierpieli na choroby układu oddechowego. Osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi lub rakiem miały około dwukrotnie większe ryzyko zgonu, a cierpiący na choroby nerek - 2,4 razy większe niż pacjenci bez tych czynników ryzyka.


Innymi istotnymi czynnikami związanymi ze zwiększoną śmiertelnością z powodu Covid-19 były: nasilenie niewydolności narządowej wymagające wentylacji mechanicznej (2,5-krotnie w porównaniu do niewentylowanych pacjentów), a także podwyższona liczba białych krwinek i innych markerów stanu zapalnego.


Analizując przyczyny tych korelacji autorzy stwierdzili, że w większości przypadków wiek pacjentów jest silnie związany z wymienionymi schorzeniami, a więc i ze zwiększonym ryzykiem śmierci z powodu Covid-19 po przyjęciu na OIOM. Jeżeli chodzi o nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu i choroby układu oddechowego to mogą one być związane z receptorami konwertazy angiotensyny (ACE) na powierzchni pęcherzyków płucnych, których ilość - jak sugerują wcześniejsze badania - jest skorelowana z podatnością na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Tymczasem wśród palaczy i pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc występuje zwiększona ekspresja receptorów ACE-2.


Związek między nadciśnieniem i chorobami sercowo-naczyniowymi a zwiększoną śmiertelnością może być spowodowany uszkodzeniem serca związanym z ogólnoustrojową reakcją zapalną w odpowiedzi na zakażenie COVID-19.


„Nasze wyniki potwierdzają związek między cukrzycą, chorobami sercowo-naczyniowymi i chorobami układu oddechowego ze śmiertelnością u pacjentów z COVID-19 na oddziałach intensywnej terapii. Jednak zgłaszana wcześniej korelacja pomiędzy płcią męską i zbyt wysokim BMI nie została potwierdzona przez tę metaanalizę. Z uwagi na dużą próbę badawczą jest to w pełni wiarygodne oszacowanie” - podsumowują autorzy publikacji w czasopiśmie „Anesthesia” (https://doi.org/10.1111/anae.15532).(PAP)


Katarzyna Czechowicz

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-04 09:30:43
miniaturka

Bp Galbas: coraz więcej wśród nas jest apateistów. Trzeba ewangelizować!

„Jeśli jesteś chrześcijaninem - ewangelizujesz. Jeśli nie ewangelizujesz, twoje chrześcijaństwo jest teoretyczne” – mówił bp Adrian Galbas podczas rozpoczęcia „Lata z Chrystusem na Mazurach” na Wzgórzu św. Brunona w Giżycku.
2021-07-04 09:36:06
miniaturka

160. rocznica objawień Matki Bożej Marysi Murzańskiej na Wiktorówkach

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył uroczystościom w 160 rocznicę objawień Matki Bożej Marysi Murzańskiej na Wiktorówkach. Metropolita krakowski Matkę Bożą Jaworzyńską nazwał „królową ekologicznej chrześcijańskiej wizji świata”
2021-07-04 11:38:25
miniaturka

75 lat temu doszło do pogromu na żydowskich mieszkańcach Kielc

75 lat temu, 4 lipca 1946 r., w Kielcach wzburzony tłum, podżegany pogłoskami o mordzie rytualnym, wraz z żołnierzami i milicjantami dokonał pogromu na żydowskich mieszkańcach miasta. Do dziś badania historyczne i śledztwo IPN nie pozwoliły odpowiedzieć na pytanie o genezę tych wydarzeń.
2021-07-04 12:35:43
miniaturka

Ks. Skrzypczak o katolikach w czasie pandemii: „Staliśmy się trochę tłustymi kotami”

Komentując sytuację Kościoła w czasie pandemii, ks. dr hab. Robert Skrzypczak zauważył, że staliśmy się trochę tłustymi kotami: przyzwyczajeni do katolicyzmu wygodnego, uprawianego z rozpędu, niewymagającego. Musimy wyjść z tej duchowej nijakości.
2021-07-04 12:41:44
miniaturka

12-15 września Papież odwiedzi Słowację, będzie też w Budapeszcie

Podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański Papież ogłosił oficjalnie, że we wrześniu uda się z podróżą apostolską na Węgry i Słowację
2021-07-04 13:59:35
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Wskrzeszenie córki Jaira niesie ze sobą przesłanie. Oto Ten, Który ma moc dać nam na nowo utracone życie przychodzi nam ze współczuciem i pomocą nie dla zamanifestowania Swej potęgi, ale ku naszemu nawróceniu i umocnieniu