Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-18 12:41
mk

Platforma Obywatelska chce liberalizacji prawa aborcyjnego

W „szczególnie trudnych sytuacjach osobistych”, po konsultacjach z psychologiem i lekarzem, aborcja miałaby być możliwa do 12 tygodnia ciąży. „Jesteśmy zdania, że kobieta musi czuć się bezpiecznie, a państwo powinno zagwarantować kompleksową opiekę" – mówił Borys Budka.

Borys Budka
Autor/źródło: Platforma Obywatelska RP /Wikimedia Commons (CC0 1.0)

Stanowisko partii ws. aborcji zostało zaprezentowane podczas konferencji prasowej 18 lutego.

„W szczególnie trudnych sytuacjach osobistych, po spełnieniu określonych warunków, takich jak konsultacja z psychologiem i z lekarzem, to kobieta powinna podjąć tę osobistą decyzję, a prawo musi jej to umożliwić" – poinformowała posłanka PO Izabela Leszczyna. Aborcja miałaby być możliwa do 12 tygodnia ciąży.

„PiS rękami tak zwanego Trybunału Konstytucyjnego zniszczył obowiązujący przez wiele lat kompromis aborcyjny. Kompromis, który nie był idealny, ale który dawał podstawowe poczucie bezpieczeństwa. PiS niszcząc ten obowiązujący przez wiele lat kompromis, zmusił jednocześnie Polki do heroizmu” – mówiła podczas konferencji prasowej posłanka PO Agnieszka Pomaska.

Małgorzata Kidawa-Błońska, która kierowała zespołem przygotowującym nowe stanowisko partii w sprawie aborcji, poinformowała, że PO będzie dążyć do tego, by nadal obowiązywały trzy przesłanki, które do niedawna obowiązywały w ramach kompromisu aborcyjnego. Oprócz tego w „wyjątkowych sytuacjach”, po spełnieniu warunków, takich jak rozmowa z lekarzem i psychologiem, aborcja miałaby być możliwa do 12 tygodnia ciąży.

„Jesteśmy zdania, że kobieta musi czuć się bezpiecznie, a państwo powinno zagwarantować kompleksową opiekę, by mogła świadomie i bezpiecznie podejmować decyzje o swojej przyszłości – w tym o macierzyństwie” – mówił szef PO Borys Budka. Podkreślał, że „PO jest i będzie zawsze partią szeroką”, a w głosowaniach w sprawach światopoglądowych nie będzie obowiązywała dyscyplina partyjna.

Podczas konferencji prasowej zaprezentowano także „pakiet praw kobiet”, który miałby obejmować dostęp do „antykoncepcji awaryjnej”, procedury in vitro, badań prenatalnych, a także wsparcie dla rodzin dzieci z niepełnosprawnościami.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-18 11:06:05
miniaturka

W niedzielę relikwie bł. ks. McGivney’a rozpoczną peregrynację na terenie Polski!

Cud pro-life za wstawiennictwem ks. McGivneya przyczynił się do beatyfikacji założyciela Rycerzy Kolumba. Rada Najwyższa Rycerzy Kolumba przekazała do Polski trzy relikwie ks. Michaela. W najbliższą niedzielę rozpoczną peregrynację na terenie naszego kraju.
2021-02-18 12:01:33
miniaturka

Nie rezygnujmy z wielkopostnych nabożeństw!

W Wielkim Poście postarajmy się znaleźć czas na zakorzenione w polskiej tradycji i pobożności nabożeństwa wielkopostne, które są wyrazem naszej woli przemiany serca w tym szczególnym okresie – powiedział rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ.
2021-02-18 12:07:55
miniaturka

Koronawirus pogarsza wzrok? Wykazano związek COVID-19 ze zmianami w oczach

Znaczące nieprawidłowości w gałkach ocznych osób z ciężką postacią COVID-19 odkryli radiolodzy z pomocą rezonansu magnetycznego. W kolejnych badaniach naukowcy będą monitorowali powstałe zgrubienia i sprawdzą, czy mają one kliniczne skutki takie jak pogorszenie widzenia.
2021-02-18 12:52:33
miniaturka

Brak wielkopostnych wydarzeń będących wyrazem pobożności ludowej? Oto zalecenia Watykanu

Zalecenia Watykanu dotyczą przede wszystkim Wielkiego Tygodnia. Wytyczne mówią o możliwym odwołaniu procesji na zewnątrz kościołów w Niedzielę Palmową, rezygnacji z obrzędu umycia nóg i ucałowania krzyża w Wielki Piątek. Powodem jest trwająca wciąż pandemia koronawirusa.
2021-02-18 14:21:39
miniaturka

Na Wawelu można oglądać młodzieńczą zbroję króla Zygmunta Augusta

To prezent, który Zygmunt August otrzymał w 1533 roku od króla Czech i Węgier z okazji zaręczyn z jego córką Elżbietą. Miał wtedy 13 lat. Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu podkreślił, że na świecie istnieją tylko dwa tego typu dzieła z XVI wieku.
2021-02-18 14:45:44
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Wielki Post ma być radosny czy smutny? Momentem, w którym możemy doświadczyć, jak smutek prowadzi do radości jest spowiedź. Żal za grzechy pozwala nam przyjąć Boże miłosierdzie. Ponownie wracamy do przyjaźni z Jezusem, czego oczywistym owocem jest radość.