Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-06 10:37
mk

PKWP: niepokojąca liczba księży zmarła w Ameryce Łacińskiej po zarażeniu się COVID-19

Od początku pandemii w 2020 roku do marca 2021 roku 245 księży i ​​zakonników zmarło w Meksyku z powodu komplikacji związanych z COVID-19. Jak informuje stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, w innych krajach Ameryki Łacińskiej sytuacja również jest poważna.

Autor/źródło: unsplash.com

Według niedawnego oświadczenia Konferencji Episkopatu Wenezueli (CEV) od marca 2020 r. do chwili obecnej 201 z 2002 księży pracujących w Wenezueli zakaziło się koronawirusem. 24 spośród nich zmarło. CEV podkreśliła w swoim oświadczeniu, że „ci, którzy służą Kościołowi, nie mogą uniknąć narażenia na wirusa COVID-19.

„Księża wypełniali swoje powołanie do służby wspólnocie, wypełniali swoją misję jako «Lekarze Duszy», wiedząc, że nawet po zachowaniu wszelkich środków ostrożności w kościołach i przestrzeganiu wszystkich zasad higieny ponoszą ryzyko zakażenie, a co za tym idzie ryzyko śmierci” – napisano w oświadczeniu.

Według informacji PKWP w Meksyku sytuacja jest jeszcze gorsza – Katolickie Centrum Multimedialne (CCM) podało, że od początku pandemii w 2020 roku do marca 2021 roku 245 księży i ​​zakonników zmarło z powodu komplikacji związanych z COVID-19. Wśród zmarłych jest pięciu biskupów, 221 księży i ​​zakonników, 11 diakonów i osiem sióstr zakonnych. W innych krajach Ameryki Łacińskiej sytuacja również jest poważna.

PKWP przytacza przykłady księży, których śmierć była ciosem dla lokalnych społeczności – jak ojciec Dergi Facundo, młody kapłan, który przynosił ukojenie chorym, udzielając sakramentów w północnych regionach kraju. W stolicy Kolumbii takim wydarzeniem była śmierć franciszkańskiego zakonnika Gabriela Gutiérreza Ramíreza. „Mnich był znany jako «Anioł Wygnańców» ze względu na jego apostolat na rzecz bezdomnych i założenie fundacji «Callejeros de la Misericordia» (Streetworkerzy Miłosierdzia)” – czytamy na stronie Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

W swoim oświadczeniu Konferencja Episkopatu Wenezueli podkreśla, że pośród strachu i bólu spowodowanego pandemią wierni chcą „zbliżyć się do Boga, aby otrzymać pocieszenie dla swoich dusz” i kapłani „starają się odpowiedzieć na tę fundamentalną potrzebę, oddając całe swoje człowieczeństwo i zachowując przy tym wszystkie niezbędne środki ostrożności”.

„Pomimo wielu ofiar śmiertelnych, księża i zakonnicy kontynuują swoją misję, stojąc przy tych, którzy zachorowali na COVID-19 i dając pociechę wiernym, którzy tak bardzo cierpią zarówno w krajach wymienionych powyżej, jak iw innych na całym świecie” – skomentowała Regina Lynch z PKWP.

W 2020 roku stowarzyszenie przekazało ponad 1,5 miliona euro na wsparcie łącznie 146 projektów, które mają pomóc Kościołom lokalnym w Ameryce Łacińskiej uporać się ze skutkami COVID-19.

Źródło: Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-06 08:55:09
miniaturka

Karol de Foucauld uosobieniem powołania Kościoła

Ogłoszona we wtorek kanonizacja Karola de Foucauld będzie wielkim dniem dla Kościoła w Algierii – uważa abp Paul Desfarages, arcybiskup Algieru i przewodniczący Episkopatu Afryki Północnej. Ten święty jest wzorem tego, jak może wyglądać misja chrześcijanina w dzisiejszym świecie
2021-05-06 09:34:32
miniaturka

Australia: Rocznica konsekracji Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kesyborough

Dziękczynnie za 15. lat konsekracji Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przeżywała wspólnota wiernych w Keysborough (Melbourne). 1 maja 2021 r. na uroczyste dziękczynienie przybył i Mszy świętej dziękczynnej przewodniczył abp Peter A. Comensoli, ordynariusz diecezji Melbourne.
2021-05-06 10:15:27
miniaturka

Katolicka szkoła releguje uczennicę organizującą proaborcyjne demonstracje

Po decyzji o relegowaniu ze szkoły uczennicy organizującej proaborcyjne i antykatolickie demonstracje, którą podjęła Dyrekcja Zespołu Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku, rozpętała się nagonka w lewicowych mediach
2021-05-06 10:54:12
miniaturka

25-letnia Malijka urodziła... dziewięcioraczki!

Halima Cisse z Mali, urodziła w szpitalu w Maroku dziewięcioro dzieci. Ciąża wskazywała na siódemkę niemowląt, jednak dzień porodu okazał się dla młodej Halimy, jak i dla lekarzy, niespodzianką. To prawdopodobnie druga taka ciąża w historii. Na szczęście 25-letnia matka i jej dzieci czują się dobrze.
2021-05-06 10:56:05
miniaturka

Portugalia: W obchodach 13 maja w Fatimie weźmie udział do 7500 osób

Zaplanowane na 13 maja uroczystości w Fatimie odbędą się z udziałem wiernych po jednorocznej przerwie. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią w uroczystościach będzie mogło wziąć udział maksymalnie 7500 uczestników
2021-05-06 11:10:19
miniaturka

Ekologia, czyli religia Gai. Czy to nowa forma bałwochwalstwa?

Ekologia stała się ponadświatową pseudoreligią. Ta religia ma bóstwo: Gaję, Ziemię. Ma swoje święta religijne, a Dzień Ziemi jest jej Pięćdziesiątnicą. Ma namiastkę życia sakramentalnego, a także wpaja zasady moralne. Czy rzekomo świecki świat nie zamienił prawdziwej religii na nową formę bałwochwalstwa? – pisze George Weigel.