Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-18 08:58
AC

Pieśń pokutna i pasyjna zabrzmiała w Żorach na Śląsku

17 marca odbył się ekumeniczny XIII Ogólnopolski Przegląd Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach (archidiecezja katowicka). Poziom był bardzo wysoki.

Grand Prix - schola "CANTICUM NOVUM"
Autor/źródło: Agnieszka Czylok, licencja CC BY

XIII Ogólnopolski Przegląd Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej rozpoczął się 17 marca 2018 roku o godz. 11.00.  Uroczystego rozpoczęcia Przeglądu dokonali ks. prałat Stanisław Gańczorz, proboszcz parafii świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach (w której odbywał się Przegląd) i Dyrektor Organizacyjny Przeglądu Ewa Adamczyk-Ścibik.

Przesłuchania chórów zakończyły o godz. 15.30. W Przeglądzie, który ma charakter ekumeniczny wzięły udział chóry i schole z całej Polski. Jak podkreślał ks. dr Wiesław Hudek, Dyrektor Artystyczny Przeglądu i przewodniczący jury, poziom był w tym roku bardzo wysoki i wyrównany.

W ramach wydarzenia, o godz. 16.00 odbył się koncert w parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Żorach, w którym wystąpiły niektóre zespoły biorące wcześniej udział w przesłuchaniach.

O godz. 18.00 została odprawiona uroczysta Eucharystia w kościele świętych Apostołów Filipa i Jakuba, której przewodniczył bp Adam Wodarczyk. Bezpośrednio po mszy św. nastąpiło ogłoszenie wyników i rozdanie nagród, a zwieńczeniem całości był koncert laureatów.

W tym roku nagrodę główną - Grand Prix (pozłacaną 24 karatowym złotem Statuetkę Piety) - otrzymała schola "CANTICUM NOVUM", działająca przy parafii pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Suszcu. Nagroda specjalna, dla najlepszego dyrygenta, przypadła prowadzącemu scholę Szymonowi Cichoniowi. Ponadto schola otrzymała także specjalną nagrodę za najlepszą pieśń - "Stabat Mater" - w opracowaniu Szymona Cichonia.

I miejsce przyznano parafialnej scholi liturgicznej działającej przy parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Rudzie Śląskiej. Dyrygent - Artur Gogolin.

II miejsce zajęła schola liturgiczna "GAUDETE", która działa przy Franciszkańskim Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego w Katowicach. Dyrygent - Paweł Płoskoń.

III miejsce otrzymał Żeński Zespół Wokalny działający przy parafii pod wezwaniem Bożego Ciała w Bytomiu Miechowicach. Dyrygent - Marta Giglok.

Jury przyznało także trzy wyróżnienia, które otrzymali: schola 4Him działająca przy parafii pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Łagiewnikach Wielkich (dyrygent - Martina Kaczmarzyk), ewangelicki chór "Concordia", działający przy parafii ewangelicko-augsburskiej w Zgierzu (dyr. Magdalena Szymańska) oraz chór mieszany "GAUDETE", działający przy parafii pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła w Świętochłowicach (dyr. Karolina Ryczek-Zgoła).

XIII Ogólnopolski Przegląd Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej odbył się pod patronatem Metropolity Katowickiego – abp. Wiktora Skworca, Zwierzchnika Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego – bp. Mariana Niemca oraz Prezydenta Miasta Żory – Waldemara Sochy.

Nasz portal opoka.org.pl objął Przegląd po raz kolejny swoim patronatem medialnym.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2018-03-17 20:42:31
miniaturka

Prymas Polski na jubileuszu legnickiego Seminarium Duchownego

- Droga formacji jest drogą obumierania ziarna, uczy oddawać swoje życie. Jest to droga z Jezusem i za Jezusem – powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Mszy św. dziękczynnej odprawionej w legnickiej katedrze w 25 rocznicę utworzenia Wyższego seminarium Duchownego diecezji legnickiej.
2018-03-18 07:27:15
miniaturka

Madryt: Ekstremalna Droga Krzyżowa

W Madrycie odbyła się Ekstremalna Droga Krzyżowa. Pomimo zimna i deszczu wzięło w niej udział wiele osób z Hiszpanii, Polski, Kamerunu i obu Ameryk.
2018-03-18 07:34:43
miniaturka

Papież przy relikwiach o. Pio

W kościele Matki Bożej Łaskawej Franciszek modlił się przy relikwiach ojca Pio.
2018-03-18 12:11:22
miniaturka

Noc konfesjonałów: Zapisy trwają!

Już ponad 100 kościołów w całej Polsce zgłosiło się do tegorocznej dziewiątej edycji Nocy konfesjonałów. Kapłanom, którzy będą w tym czasie posługiwać w konfesjonale, błogosławi sam papież Franciszek.
2018-03-18 12:38:56
miniaturka

Lekarze proszą Papieża o wsparcie transplantacji

Lekarze z San Giovanni Rotondo poprosili Franciszka, by poparł ideę transplantacji i skierował szczególne słowo umocnienia do rodzin, które zgadzają się na pobranie narządów do przeszczepu od swych bliskich.
2018-03-18 13:21:21
miniaturka

Abp Auza do ONZ: czułość służy dobru wspólnemu

Kobiety odgrywają kluczową rolę w „rewolucji czułości”, której potrzebę podkreśla Papież Franciszek – mówił Stały Obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ na 62. spotkaniu Komisji ds. Statusu Kobiet.