Strona główna
opoka.org.pl
2019-09-10 11:31
Anna Bajon / Środowiskowy Dom Samopomocy, Łódź

Pierwszy w Łodzi Środowiskowy Dom Samopomocy

W Łodzi przy ul. Staszica 1/3 powstała niezwykła placówka. Środowiskowy Dom Samopomocy. Ośrodek powstał w ramach programu wspierania rodzin "Za życiem" i ma wspierać rodziny osób z głęboką niepełnosprawnością.

Autor/źródło: Środowiskowy Dom Samopomocy, Łódź

Środowiskowy Dom Samopomocy, to miejsce gdzie można spędzić wolny czas, nauczyć się samoobsługi, wyjść z opiekunami na spacer.

Uczestnicy wspólnie obchodzą swoje urodziny, spędzają czas w ogródku, przed świętami wykonują dekorację ośrodka. Mogą porozmawiać z psychologiem, lub nauczyć się wkładać naczynia do zmywarki. Wszystko zależy od potrzeb i możliwości każdego z osobna.

Niezwykłe jest to, że uczestnikami są wyłącznie osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Te, które najbardziej potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, do niedawna skazane na pobyt w czterech ścianach swojego mieszkania lub miejsce w całodobowej placówce opiekuńczej. W ŚDS spędzają czas od 8 do 16,  a później z pomocą rodziny wracają do swoich domów.  Dzięki temu ich opiekunowie mogą podjąć pracę zawodową lub mieć wolną chwilę w ciągu dnia aby odetchnąć od trudów zajmowania się  niepełnosprawnym dzieckiem, rodzicem lub rodzeństwem.

Pierwsi podopieczni rozpoczęli uczestnictwo w lutym 2019 roku, obecnie z niecierpliwością oczekują na nowych kolegów i koleżanki. Obecnie jest wolnych 20 miejsc, dla dorosłych osób doświadczających autyzmu lub niepełnosprawności sprzężonej.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-09-10 10:12:43
miniaturka

O. Suate: trzeba przełożyć przesłanie Papieża na codzienne życie

Przesłanie Papieża pozostawione w Mozambiku jest jak pokarm na dalszą drogę” – taką opinią podzielił się z Radiem Watykańskim o. Bernardo Suate, który z bliska obserwował wizytę Franciszka w tym kraju. Dodaje przy tym: „trudno uwierzyć, że to wszystko się wydarzyło”.
2019-09-10 10:28:08
miniaturka

Prezydent Trzaskowski ignoruje preferencje rodziców i faworyzuje kolektywne formy opieki

Instytut Ordo Iuris przygotował opinię na temat dotychczasowego wdrożenia programu „Warszawa dla najmłodszych”, przedstawiająca liczne zastrzeżenia nie tylko do sposobu jego realizacji, ale również do samych założeń, którymi kierują się jego autorzy.
2019-09-10 11:27:07
miniaturka
play

100. lecie przybycia Córek Bożej Miłości do Pabianic

W tym roku zgromadzenie Córek Bożej Miłości przeżywa swoje 100. Lecie przybycia do Pabianic. Z tej okazji w parafii św. Floriana w Pabianicach Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś odprawił Mszę Św. w intencji zgromadzenia.
2019-09-10 12:16:37
miniaturka

Kromka chleba dla sąsiada

Jesteś wrażliwy na potrzeby osób cierpiących niedostatek, starszych, samotnych, opuszczonych? Możesz im pomóc!
2019-09-10 12:39:14
miniaturka

105. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

29 września br. przeżywać będziemy Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest to zaproszenie do szczególnej modlitwy w intencji tych wszystkich, którzy z różnych powodów przebywają poza swoim krajem pochodzenia. Pamiętajmy, że wśród migrantów znajduje się wielu Polaków, otoczmy ich też naszą modlitwą. Orędzie Papieża Franciszka na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy
2019-09-10 12:49:05
miniaturka

Bp Muskus do braci albertynów: bezdomność ma dziś wiele odmian

Jesteście znakiem nadziei dla tych, którzy w Kościele szukają czystego piękna Ewangelii – mówił bp Damian Muskus OFM w Krakowie podczas Mszy św. na rozpoczęcie kapituły generalnej braci albertynów.