Strona główna
opoka.org.pl
2020-06-24 12:00
MG / marianie.pl

Pierwszy pomnik bł. ks. Władysława Bukowińskiego w centralnej Azji

W Karagandzie w dzień wspomnienia ks. Władysława Bukowińskiego pojawił się pomnik poświęcony pamięci błogosławionego.

Autor/źródło: marianie.pl

Ksiądz Władysław Bukowiński, nazywany Apostołem Kazachstanu, żył w latach 1904-1974. Polski duchowny spędził w obozach pracy 13 lat, a gdy zwrócono mu wolność i mógł wrócić do Polski, zrezygnował z tej możliwości, by pozostać w Kazachstanie. Poświęcił się pracy duszpasterskiej. Doświadczał dalszych prześladowań i w Kazachstanie zmarł.


 „Organizował podróże misyjne do Kirgizji i Turkmenistanu. W naszej parafii często odwiedzał ludzi w domach, spowiadał, chrzcił, odprawiał Msze święte” – przypomina ks. Grzegorz Burdyński MIC, misjonarz pracujący w Karagandzie. „Gdziekolwiek byłem, widziałem celowość tego, że tam właśnie byłem”, „Miłość i ofiara łączą się z cierpieniem najczęściej po stronach”, „Każdy człowiek ma prawo do Boga” – mawiał ks. W. Bukowiński. I tego uczy nas dzisiaj.


Liturgiczne wspomnienie bł. ks. Władysława Bukowińskiego przypada 20 czerwca.

„Z tej okazjiw niedzielę odprawiliśmy uroczystą Mszę świętą, której przewodniczył bp Adelio Dell'Oro. Po jej zakończeniu odbyło się poświęcenie pomnika, który stał w naszym kościele wiele lat, a w zeszłym roku wynieśliśmy go na zewnątrz, zrobiliśmy podest, tablicę i w tym roku, we wspomnienie bł. Władysława poświęciliśmy. Warto wiedzieć, że jest to pierwszy pomnik tego błogosławionegow centralnej Azji” – mówi ks. G. Burdyński.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-06-24 10:26:39
miniaturka

Apel o pojednanie w Ziemi Świętej

Trzech emerytowanych zwierzchników wspólnot chrześcijańskich w Ziemi Świętej skierowało apel wzywający do położenia kresu konfliktowi izraelsko-palestyńskiemu, aby mogło dojść do pojednania i dwa narody żyły w pokoju.
2020-06-24 11:02:35
miniaturka

Łotwa: Kościół po pandemii

Pewne uspokojenie sytuacji epidemicznej na Łotwie pozwala również Kościołowi katolickiemu na stopniową normalizację działalności. Okazją do podsumowania minionych kilku miesięcy była konferencja dla księży pracujących w archidiecezji ryskiej.
2020-06-24 11:41:42
miniaturka

Biskup Shrewsbury: musimy sprzeciwić się handlowi w niedzielę

Chrześcijanie powinni wyrazić sprzeciw wobec propozycji brytyjskiego rządu, aby złagodzić ograniczenia w niedzielnym handlu - uważa biskup Shrewsbury. Propozycja gabinetu Borisa Johnsona jest kluczowym elementem planu ożywienia gospodarki Wielkiej Brytanii po kryzysie związanym z pandemią.
2020-06-24 12:12:53
miniaturka

Tuchów: dziś otwarcie sanktuarium Matki Bożej po trzech tygodniach od zamknięcia

Na prośbę parafian i pielgrzymów, za zgodą Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnowie i po spełnieniu wszystkich jej wskazań i wymogów, dziś o godz. 18.00 Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej zostanie otwarte dla sprawowania kultu religijnego.
2020-06-24 12:16:37
miniaturka

Weigel: wyzwania dla następnego pontyfikatu to ewangelizacja oraz problemy finansowe

George Weigel spotkał się w internecie z dziennikarzami prasy katolickiej na prezentacji swojej nowej książki "The Next Pope" ("Następny papież")
2020-06-24 12:36:06
miniaturka

Fatima: 24 przypadki infekcji koronawirusem wśród pracowników sanktuarium

Wśród ponad 300 pracowników Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie wykryto 24 przypadki zakażenia koronawirusem, poinformował we wtorek rektorat popularnego wśród pielgrzymów miejsca kultu.