Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-29 11:03
JR / Szymon Zdziebłowski

Pierwsza znana egipska mumia ciężarnej kobiety znajduje się w Warszawie

Pierwsza rozpoznana na świecie egipska mumia ciężarnej kobiety znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Długo sądzono, że pod zwojami bandaży kryje się kapłan Hor-Dżehuti, ale nowe analizy zweryfikowały ten pogląd – wynika z badań polskiego zespołu naukowców.

Autor/źródło: Pixabay.com

Odkrycia dokonano w ramach Warszawskiego Projektu Interdyscyplinarnych Badań Mumii (Warsaw Mummy Project). Artykuł na temat ustaleń ukazał się właśnie w „Journal of Archaeological Science” (https://doi.org/10.1016/j.jas.2021.105371).

Już w 2016 r. ci sami eksperci ustalili, że mumia przypisywana kapłanowi Hor-Dżehutiemu tak naprawdę skrywa w sobie ciało kobiety. Było to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnego tomografu, bo mumia jest ciągle kompletna – nie rozwijano bandaży na potrzeby badań.

„Mieliśmy już podsumowywać projekt i oddawać publikację do druku. Po raz ostatni spojrzeliśmy z moim mężem Stanisławem – archeologiem Egiptu – na obrazy prześwietleń i dostrzegliśmy w brzuchu zmarłej kobiety znajomy dla rodziców trójki dzieci widok… małą stopkę” – wspomina w rozmowie z PAP dr Marzena Ożarek-Szilke, antropolog i archeolog z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, która jest jednym z autorów artykułu.

Badacze zaczęli dogłębniej analizować obrazy tomografu, który do badań udostępniła archeologom firma Affidea (pomaga badaczom również w logistyce projektu naukowego) oraz zdjęcia RTG – wykonane dzięki wsparciu firmy GE. W końcu, po zastosowaniu różnorodnych filtrów i skanów oraz wielogodzinnej ekspertyzie Marcina Jaworskiego – eksperta w dziedzinie wizualizacji i jedocześnie archeologa - udało się dostrzec bardziej dokładniej cały płód. Okazało się, że kobieta była w 26.-28. tygodniu ciąży.

„Z niewiadomych powodów płód nie został wyciągnięty z brzucha zmarłej w czasie mumifikacji. Dlatego ta mumia jest naprawdę wyjątkowa. Z kwerendy, którą przeprowadziliśmy, nie udało się nam znaleźć podobnego przypadku. Oznacza to, że «nasza» mumia jest jedyną do tej pory rozpoznaną na świecie z płodem w łonie matki” – podkreśla główny autor publikacji dr Wojciech Ejsmond z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN. W działaniu projektu Warsaw Mummy Project zaangażowana jest też Kamila Braulińska – zajmuje się w jego ramach mumiami zwierzęcymi.

Ożarek-Szilke mówi, że pozostawienie płodu w brzuchu jest zagadką. Czy stało się to, dlatego, że były trudności z wyjęciem płodu? Ekspertka dodaje, że macica w tym okresie ciąży jest bardzo twarda. „A może starano się zakamuflować ciążę? A może miało to jakieś znaczenie związane z wierzeniami i ponownymi narodzinami w zaświatach” – zastanawia się.

Na razie udało się ustalić, że płód jest zwinięty w pozycji embrionalnej. Nie jest znana jego płeć.

Teraz naukowcy będą próbowali rozwikłać zagadkę przyczyny śmierci kobiety. „Nie jest tajemnicą, że ówczesna śmiertelność również w czasie ciąży i porodu była duża. Dlatego uważamy, że brzemienność mogła w jakiś sposób przyczynić się do zgonu młodej kobiety” – zaznacza dr Ejsmond.

Dr Ożarek-Szilke powiedziała PAP, że w tkankach zachowane są śladowe ilości krwi zmarłej. W ramach kolejnego, planowanego etapu projektu naukowcy chcą przeanalizować jej skład. Dzięki temu być może uda się poznać powód śmierci ciężarnej, bo – jak mówi – pewne toksyny świadczące o konkretnych chorobach można wykryć nawet dziś.

Zespół badaczy zaczął analizy tej mumii kilka lat temu. W 2016 r. okazało się, że wbrew temu, co długo sądzono, nie należy ona do mężczyzny. Po przeprowadzeniu badań tomograficznych okazało się, że szkielet domniemanego kapłana ma bardzo delikatną budowę. „To był pierwszy sygnał, że nie mamy do czynienia z osobą, o której wspomina napis na trumnie, w której złożono zmarłego" – wspomina Ożarek-Szilke.

Kolejne, bardziej szczegółowe analizy antropologiczne przekonały naukowców, że pod bandażami znajduje się jednak kobieta był brak na obrazach tomograficznych penisa. „Egipcjanie mumifikowali ten organ. Z reguły bardzo dobrze zachowuje się do naszych czasów” – dodała Ożarek-Szilke.

Naukowcy wykonali też trójwymiarową wizualizację ciała zmarłej kobiety. Było to możliwe bez rozwijania mumii, dzięki zastosowaniu technologii tomograficznej. Na uzyskanych obrazach 3D wyraźnie widoczne były długie, spływające na ramiona, kręcone włosy oraz zmumifikowane piersi.

Długo sądzono, na podstawie analizy napisów hieroglificznych na sarkofagu, że mumia należy do mężczyzny – Hor-Dżehutiego, który był pisarzem miejskim i zarządcą w okolicach Medinet Habu w Tebach Zachodnich oraz kapłanem Horusa-Thota, miejscowego boga, czczonego w okresie grecko-rzymskim. Kapłan żył w 1. poł. I w. p.n.e.- 1. poł. I w. n.e. Według naukowców mumia kobiety może być jednak starsza, bo zachowała się lepiej. Wydaje się to nielogiczne, bo starsze znaleziska powinny być w gorszym stanie. Jak wyjaśniła Ożarek-Szilke, w przypadku mumifikacji pod koniec trwania cywilizacji egipskiej, czyli ok. 2 tys. lat temu, technika wykonywania mumii była coraz mniej wysublimowana. „Dlatego szybciej ulegały rozkładowi. Mumia kobiety może być kilkaset lat starsza, niż szacowano do tej pory” – dodała.

Mumia trafiła do Polski w XIX wieku zapewne za sprawą Stanisława Kostki Potockiego – ministra oświaty, który aktywnie wspierał powstanie kolekcji starożytności na powstającym Uniwersytecie Warszawskim. Jak mówi PAP dr Ejsmond, długo sądzono, że wewnątrz trumny znajduje się „mumia niewiasty”. Tak podają XIX-wieczne dokumenty. Dopiero w okresie międzywojennym przeczytano hieroglify na trumnie, które jednoznacznie wskazywały jej właściciela - kapłana Hor-Dżehutiego. Tym samym uznano, że wewnątrz spoczywa ten mężczyzna. Dopiero w czasie ostatnich badań ustalono, że jest to jednak kobieta.

Obecnie mumia, należąca do UW, znajduje się od 1917 r. w depozycie w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wraz z sarkofagiem jest prezentowana na niedawno otwartej stałej Galerii Sztuki Starożytnej.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-29 08:47:57
miniaturka

Szef GIS: majówka kluczowa dla tempa wygaszania epidemii

Nadchodzący weekend majowy może mieć kluczowe znaczenie dla tempa wygaszania epidemii – podkreśla główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka, który wystosował w środę apel o rozwagę i respektowanie przepisów prawa. Zapowiedział też kontrole.
2021-04-29 10:23:19
miniaturka

Kard. Ladaria: troska duszpasterska o małżeństwa nie koliduje z prawem kanonicznym

W wystąpieniu podczas sesji zorganizowanej przez Uniwersytet Laterański i Kongregację Nauki Wiary jej Prefekt podkreślił, że w sprawach o stwierdzenie nieważności lub rozwiązanie małżeństwa kościelne prawo procesowe i duszpasterska troska nie są ze sobą sprzeczne.
2021-04-29 10:31:30
miniaturka

Golgota polskich duchownych

29 kwietnia obchodzimy Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. W czasie II wojny światowej z rąk okupantów – niemieckiego i sowieckiego zginęło blisko trzy tysiące polskich duchownych, czyli 20 proc. przedwojennego duchowieństwa. W Dachau spośród więzionych tam 1773 duchownych z Polski zamordowano 868.
2021-04-29 11:47:09
miniaturka

Zmarł ks. Ksiądz Jan Marek Góra - duszpasterz Polonii

28 kwietnia 2021 roku zmarł ks. Jan Marek Góra, długoletni duszpasterz Polonii pracujący w Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. Ukończył Polskie Seminarium Duchowne w Paryżu. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk Księdza Biskupa Szczepana Wesołego, dnia 1 czerwca 1974 roku w kościele pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w Lokalnej Polskiej Misji Katolickiej w Northwich.
2021-04-29 12:30:55
miniaturka

Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzuca kandydata powiązanego z Georgem Sorosem

Niedawny raport Europejskiego Centrum Prawa i Sprawiedliwości (ECLJ) wykazuje, że wielu sędziów Trybunału Praw Człowieka Rady Europy (ETPCz) ma bliskie powiązania z lewicową fundacją Open Society miliardera George’a Sorosa. Tym razem jednak kandydat wywodzący się z tego środowiska został odrzucony.
2021-04-29 13:04:18
miniaturka

Niemcy: episkopat dystansuje się od akcji błogosławienia par homoseksualnych

Niemiecka Konferencja Biskupów zdystansowała się od inicjatywy, by 10 maja w kościołach na terenie całego kraju błogosławić pary zakochanych, w tym homoseksualistów. Do inicjatywy, nazwanej „Miłość zwycięża”, odniósł się w oficjalnym oświadczeniu bp Georg Bätzing.