Strona główna
opoka.org.pl
2019-08-05 18:02
AC / Krzysztof Ołdakowski SJ

Pierwsza pełna biografia Albino Lucianiego

Ukazała się pierwsza, pełna biografia Albino Lucianiego, Papieża Jana Pawła I.

Autor/źródło: Pixabay, flockine, licencja: CC0

Prezentacja odbyła się w Canale d’Agordo, w jego domu rodzinnym. Dokonał jej kard. Beniamino Stella, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, postulator w procesie beatyfikacyjnym Papieża Lucianiego.

Purpurat podkreślił, że charakteryzowała go pokorna i powściągliwa świętość, a także przyjazny i serdeczny sposób bycia. Był osobą prostolinijną, która nie lubiła błyszczeć. Był ponadto dobrym i uważnym pasterzem wcielającym ewangeliczną cichość.

Biografia zawiera opis ludzkiego oraz kapłańskiego profilu Sługi Bożego przechodząc lata od narodzin do roku 1958, okres posługi biskupiej w diecezji Vittorio Veneto oraz krótki czas od 10 sierpnia do 28 września 1978 roku obejmujący konklawe, które wybrało go Papieżem, a także niespodziewaną śmierć. Książka przedstawia człowieka, który naśladował Pana w sposób nadzwyczajny, służył Kościołowi jako ksiądz, biskup i niewiele ponad miesiąc jako papież nie tracąc nigdy pogodnego usposobienia oraz ubóstwa duchowego apostoła, któremu leżało na sercu ewangelizowanie dzieci i dorosłych.

Jego pierwszą „mistrzynią katechizmu” była matka, od której nauczył się szczerej wiary, modlitwy oraz zaufania do Opatrzności, doświadczając od małego ojcostwa i macierzyństwa Boga. Wyjątkowa więź łączyła go również z ojcem, którego zdjęcie nosił zawsze w portfelu. To właśnie ojciec przekzał mu swoisty testament życiowy, kiedy napisał w liście: „mam nadzieję, że jak zostaniesz księdzem, staniesz po stronie ubogich, ponieważ Chrystus zawsze opowiadał się po ich stronie”. Sposób w jaki Luciani przeżywał bycie pasterzem ludu Bożego odbija te słowa, które skierował do niego ojciec, a także łączy go bardzo ze sposobem realizowania misji przez Papieża Franciszka.

Jego wielką troską duszpasterską było odnowione ukazanie katechizmu dzieciom i dorosłym, także przy użyciu nowych metod, do powstania których sam się przyczynił. Jako biskup z wielką gorliwością docierał do każdego zakątka diecezji, włączając się w życie odwiedzanych wspólnot. Gdy był już patriarchą Wenecji, w trudnych czasach napięć i podziałów w Kościele dała o sobie znać jego zdolność słuchania ludzi i oceny sytuacji, a także równowaga w rządach duszpasterskich. Jako następca Apostoła Piotra Luciani prezentował żywy obraz Chrystusa, dobrego pasterza. Podkreślano dwie wyróżniające go cechy: prostotę oraz bliskość z ludem. Zdobył sobie jego serce poprzez swoją prostotę, jasność języka oraz serdeczny uśmiech wyrażający naturalną empatię.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-08-05 14:13:42
miniaturka
play

Jaki jest charyzmat mariański? - Za Chrystusa i Kościół #03

Zapraszamy na 3. odcinek mariańskiej serii.
2019-08-05 14:49:25
miniaturka

Pielgrzymka Polonii do Holywell i Pantasaph

68. Pielgrzymka Polonii w Wielkiej Brytanii do Holywell i Pantasaph pod hasłem: „W mocy Bożego Ducha" odbyła się 21 lipca, w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Św. Jana Pawła II do Polski. Przewodniczył jej ks. bp Wiesław Lechowicz.
2019-08-05 15:17:54
miniaturka

Warszawa: Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin już na trasie

Napełniajcie się wiarą, miłością i ufnością, by zanieść je później innym – życzył pątnikom bp Romuald Kamiński.
2019-08-05 16:02:09
miniaturka

Bp Balcerek: księża nie mogą myśleć tylko o przeszłości

Byłoby błędem, gdybyśmy oglądali się wstecz i przysłowiowo chcieli „zawracać kijem rzekę”, wspominali tylko to, co było. Właśnie w takich czasach umieścił nas Bóg, trzeba to z wiarą przyjąć – mówił do poznańskich proboszczów bp Balcerek.
2019-08-05 17:14:23
miniaturka

Rekolekcje artystyczne – ANIMA MEA

Dobre Miejsce - Katolickie Centrum Kultury oraz Fundacja Betesda mają zaszczyt zaprosić na REKOLEKCJE ARTYSTYCZNE składające się z różnych warsztatów. Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu Anima MEA, w który zaangażowało się duże grono artystów i twórców, a patronat nad nim objął bp Michał Janocha.
2019-08-06 03:57:53
miniaturka
play

O kryzysie w duchowości.

Zniechęcenie, demon południa, acedia - różne oblicza może mieć kryzys w duchowym życiu człowieka.