Strona główna
opoka.org.pl
2019-02-24 16:40
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Pierścień św. Józefa za wieloletnią posługę organisty

Mikstat: W niedzielę,24 lutego, mikstaccy parafianie dziękowali za wieloletnią posługę pana Marka Medyńskiego organisty, kapelmistrza. Biskup Kaliski odznaczył Go za tę piękną posługę pierścieniem św. Józefa.

Dziękczynienie za posługę pana Marka Medyńskiego
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Wielką wdzięcznością, ale i smutkiem  napełnione były serca wiernych uczestniczących w niedzielę we mszy świętej sprawowanej przez ks. kan. Krzysztofa Ordziniaka i ks. kan. Grzegorza Klapę. Ksiądz proboszcz Krzysztof dziękował w tej Eucharystii za 39 lat posługi w parafii Pana Marka Medyńskiego organisty, kapelmistrza, a przez wiele lat dyrygenta chóru parafialnego. Trudno słowami wyrazić wdzięczność za tak oddaną posługę, więc otoczyliśmy Pana Marka swoją modlitwą. W dniu 1 marca Pan Marek kończy posługę w naszej wspólnocie.

Przez te wszystkie lata towarzyszył swoim śpiewem i grą w chwilach radosnych i smutnych parafian. Śpiewał i grał, gdy kolejne dziecko było włączane do wspólnoty dzieci Bożych. Pomagał w przygotowaniu oprawy muzycznej uroczystości pierwszokomunijnych, przy granych przez niego dźwiękach Marsza Mendelsona setki młodych przez te wszystkie lata opuszczało świątynię, by wspólnie rozpocząć wędrówkę przez życie. Śpiewem i grą towarzyszył parafianom przez te wszystkie lata, gdy odprowadzali na miejsce wiecznego spoczynku swoich zmarłych. Trudno byłoby policzyć ile mszy świętych i nabożeństw ubogacał swoją obecnością, więc i dźwiękami płynącymi z chóru. Są jednak, takie o których w takiej wyjątkowej chwili nie sposób nie wspomnieć. To Plenerowe Drogi Krzyżowe i śpiewane Męka Pańska. Okazało się, że i w tak  niewielkiej wspólnocie możliwe jest przepiękne jej wykonanie. Trzeba tu wspomnieć jeszcze Godzinki o św. Rochu Wyznawcy i te „ potyczki” z pochodzący z początku XVIII wieku tekstem. Jednak z roku na rok szło nam coraz lepiej.

Pan Marek  przez lata prowadził chór parafialny, który swoim śpiewem uświetniał najważniejsze uroczystości. Jest jeszcze coś, co koniecznie trzeba zauważyć  i podkreślić to posługa dyrygenta i kapelmistrza Orkiestry Parafialnej. Tak, od blisko pięćdziesięciu lat w niewielkiej mikstackiej wspólnocie parafialnej działa orkiestra. Przez dziesięciolecia prowadził ją Pan Marek. Uświetniała nie tylko uroczystości parafialne, religijne, ale także patriotyczne i to nie tylko w naszym miasteczku. Stąd ze słowami podziękowania pospieszył do jej kapelmistrza Burmistrz Miasta i Gminy w Mikstacie Pan Henryk Zieliński. Były słowa podziękowania i uznania  za twórcze zaangażowanie i udział w różnych uroczystościach.

Trudno wymienić wszelkie formy aktywności Pana Marka w naszej wspólnocie parafialnej. Ksiądz. proboszcz wystosował  prośbę do ks. bpa Edwarda Janiaka o nadanie długoletniemu organiście,  kapelmistrzowi Panu Markowi Medyńskiemu odznaczenia diecezjalnego pierścienia św. Józefa. Ks. biskup przychylił się do tej prośby i podczas mszy św. dziękczynnej ks. proboszcz  przekazał srebrny pierścień Panu Markowi. W piśmie skierowanym do odznaczonego czytamy: „ Proszę przyjąć ten pierścień jako wyraz wdzięczności Biskupa Kaliskiego za podejmowane pracy i inicjatywy, mające na celu wzrost duchowy i materialny tej cząstki Ludu Bożego, która została powierzona jego pieczy”.

Były słowa podziękowania od ks. proboszcza, ks. kan. Grzegorza Klapy, ale i delegacji zespołu muzycznego. Zgromadzeni w kościele wyrazili swoją wdzięczność Panu Markowi gromkimi brawami i śpiewem „ Życzymy, życzymy…”.

Panie Marku, dziękując za wszelkie doświadczone dobro, za każdą posługę życzymy błogosławieństwa Bożego, zdrowia. Niech Święta Cecylia, Patronka śpiewu kościelnego i organistów wyprasza Ci wszelkie potrzebne łaski. A masz przecież,  jeszcze jednego wielkiego orędownika w niebie, świętego Rocha, tylu nowych pieśni do niego nas nauczyłeś…

Pan Marek podziękował wszystkim zebranym za wspólną modlitwę, życzenia i zapewnił, że Mikstat na zawsze pozostanie w Jego pamięci. My też nie zapomnimy…Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-02-24 12:50:51
miniaturka

Papież apeluje o kompleksową walkę z wykorzystywaniem nieletnich

Powszechność plagi nadużyć seksualnych w naszych społeczeństwach nie umniejsza jej potworności w obrębie Kościoła. Stanowczo apeluję o kompleksową walkę z wykorzystywaniem nieletnich - apeluje Papież.
2019-02-24 13:07:24
miniaturka

Abp Jędraszewski: idziemy dalej drogą zainicjowaną przez Jana Pawła II

Na watykańskim szczycie na temat ochrony nieletnich mocno przypominano, że to Jan Paweł II rozpoczął proces zmierzenia się Kościoła z wykorzystywaniem seksualnym dzieci.
2019-02-24 13:11:38
miniaturka
play

Żyj na Ziemi jak w Niebie - Maria Vadia

To właśnie Duch Święty sprawia, że te wszystkie obietnice urzeczywistniają się w naszym życiu. To jest cudowne, że mogę żyć na tej ziemi, nie musząc żyć w napięciu.
2019-02-24 18:09:54
miniaturka

Miłość nieprzyjaciół rodzi kulturę miłosierdzia

Logika miłości jest znakiem rozpoznawczym chrześcijanina i skłania do wychodzenia na spotkanie wszystkich z braterskim sercem – zaznaczył Papież w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.
2019-02-24 18:34:06
miniaturka

Zmarł ks. Stanisław Szmidt, autor polskiego tekstu Barki

W wieku 82 lat zmarł ks. Stanisław Szmidt, salezjanin, autor polskiego tekstu „Barki”.
2019-02-24 18:54:34
miniaturka

Bp Kamiński: bez wiary nie ma ducha ofiary i miłości Ojczyzny

Bp Romuald Kamiński podkreślił, że bez odniesienia do fundamentalnych wartości, nie ma ani szczęśliwego życia, ani rozwoju, ani pomyślności Ojczyzny.