Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-27 13:57
JR / PAP

Pieniądze z UE pomagają w niwelowaniu skutków pandemii

Środki z Unii Europejskiej pomagają w niwelowaniu skutków pandemii – poinformowało w czwartek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, powołując się na wyniki badań ws. polityki spójności. Z funduszy UE na walkę ze skutkami pandemii przeznaczono już ponad 15 mld zł.

Autor/źródło: Pixabay.com

Wyniki badań dotyczące polityki spójności są tematem tegorocznej edycji Międzynarodowej Konferencji Ewaluacyjnej, która odbywa się w dniach 27-27 maja. Jej hasło to: „Nowa rzeczywistość. Wyzwania dla polityki spójności i ewaluacji postpandemicznych”.

„Tegoroczna konferencja odbywa się w szczególnym momencie. Podsumowujemy perspektywę unijną 2014-2020 w czasie trwającej pandemii. Jednocześnie rozpoczynamy kolejną perspektywę polityki spójności 2021-2027, dlatego musimy spojrzeć w przyszłość i określić wyzwania, z jakimi będziemy musieli się zmierzyć” – wskazał wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda otwierając XIV Międzynarodową Konferencję Ewaluacyjną.

Jak napisano w informacji, ewaluacja polityki spójności to jej obiektywna ocena na wszystkich etapach - tj. planowania, realizacji i mierzenia rezultatów. Zaznaczono, że zdobytą wiedzę Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) wykorzystuje w programowaniu funduszy w przyszłej perspektywie.

Zaznaczono, że pandemia COVID-19 wymusiła zmiany w metodach i technikach prowadzenia badań, zwiększając zakres stosowania technik zdalnych. Badania – jak wskazano – pokazują także, że Fundusze Europejskie w znacznym stopniu wpłynęły na rozwój społeczno-gospodarczy Polski i regionów; przyczyniły się m.in. do przyspieszenia wzrostu PKB i zatrudnienia oraz spadku bezrobocia.

Jednym z zadań realizowanych obecnie w MFiPR jest niwelowanie skutków pandemii z wykorzystaniem funduszy Unii Europejskiej. Przypomniano, że uruchomiony przez resort Funduszowy Pakiet Antykryzysowy jest uzupełnieniem Tarczy Antykryzysowej przygotowanej przez rząd.

Wskazano, że dotychczas z funduszy unijnych na walkę ze skutkami pandemii przeznaczono ponad 15 mld zł, z czego 2 mld zł trafiło na dopłaty do wynagrodzeń pracowników. Dodano, że blisko 370 mld zł wsparło projekty dotyczące zdalnego nauczania, a 102 mln zł umożliwiły rozszerzenie zakresu platformy e-zdrowia.

Podkreślono, że wsparcie finansowe i pomoc w niwelowaniu skutków pandemii COVID-19 otrzymały także przedsiębiorstwa. Uruchomione zostały liczne programy jak specjalny fundusz pożyczkowy o wartości ponad 2,1 mld zł.

Międzynarodowa Konferencja Ewaluacyjna po raz pierwszy została zorganizowana w 2005 roku. Wydarzenie od początku organizowane jest przed dwie instytucje zaangażowane w realizację polityki spójności w Polsce – Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Tegoroczna konferencja, po raz pierwszy zostanie w całości przeprowadzona w formie online.

Aktualne informacje i zalecenia: www.gov.pl.

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-27 11:48:53
miniaturka

Turyści w Beskidach zabrali szczenię wilka. Przyrodnicy zwrócą je watasze

Turyści znaleźli szlaku w Beskidach szczenię wilka, które zabrali. Ostatecznie trafiło do bielskiego ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt i wkrótce wróci do watahy. Sabina Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury Wilk zaapelowała: nie zabierajcie zwierząt z lasu!
2021-05-27 12:26:36
miniaturka

80 lat temu o. Maksymilian Maria Kolbe został deportowany do Auschwitz

Mija 80 lat, kiedy to Niemcy deportowali do nazistowskiego obozu Auschwitz św. Maksymiliana Kolbe. Do obozu trafił 28 maja 1941 roku. Nigdy z niego nie wyszedł. Oddał tam swoje życie za Franciszka Gajowniczka. W piątek będzie miała miejsce wyjątkowa sesja online „Świadectwo”, poświęcona o. Kolbe.
2021-05-27 13:32:38
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Pan Jezus odczuwa emocje jak każdy człowiek, ale one Nim nie kierują. W Jego doskonałym człowieczeństwie uczucia są w harmonii z rozumem i wolą. W świątyni ogarnia Go gniew, który jest właściwą reakcją na zgorszenie i popycha do działania. Gniew Jezusa jest jasnym znakiem wyrażającym potępienie określonych zachowań.
2021-05-27 14:09:36
miniaturka

Łódź najlepszym dla biznesu miastem w środkowo-wschodniej Europie

Łódź jest najatrakcyjniejszym dla biznesu miastem w Europie Środkowej i Wschodniej w rankingu Business-Friendly Perception Index w 2021 r. podanym przez stronę Emerging Europe. Łódź wyprzedziła Pragę, Lubljanę, Budapeszt i Kijów – napisał dziennikarz EE Craig Turp-Balazs.
2021-05-27 14:16:12
miniaturka

57 spośród 80 biskupów francuskich pomagało ratować Żydów w czasie II wojny światowej

Co najmniej 57 spośród ówczesnych 80 biskupów francuskich pomagało ratować Żydów w czasie II wojny światowej. Wynika to z badań francusko-izraelskiej historyczki Limore Yagil. Jej artykuł „Pius XII, Kościół francuski i ratowanie Żydów (1940-44)” ukazał się we włoskim piśmie „Nuova Storia Contemporanea”.
2021-05-28 08:58:38
miniaturka

Nowe kierownictwo Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Jej prefektem został abp Arthur Roche, dotychczasowy sekretarz tej dykasterii. Sekretarzem został natomiast bp Vittorio Francesco Viola, O.F.M., dotychczasowy ordynariusz Tortony we Włoszech. Franciszek podniósł go do rangi arcybiskupa.