Strona główna
opoka.org.pl
2020-09-21 11:05
MG / Izabela Tyras (Radio Jasna Góra) - vaticannews.va

Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasnej Górze

Z dziękczynieniem za powstanie 40 lat temu „Solidarności”, za ludzi, którzy tworzyli związek i upominali się o godność robotników, także za pasterzy Kościoła, którzy wskazywali drogę pokojowej walki o przemiany w Polsce na Jasnej Górze odbyła się 38. Pielgrzymka Ludzi Pracy.

Autor/źródło: vaticannews.va

Modlitewne spotkania zainicjował bł. ks. Jerzy Popiełuszko, dziś patron NSZZ Solidarność.


Wśród postulatów związkowych w 1980 r. była także troska o duchowy wymiar i możliwość radiowej transmisji Mszy św. Także za to podziękował dziś abp Adam Szal z Przemyśla. W kazaniu przypomniał, że praca to coś więcej niż zarabianie pieniędzy, to powołanie, wychowywanie do współpracy i odpowiedzialności, to służba społeczeństwu i Ojczyźnie: „dziękujemy także Opatrzności Bożej, za to, że w dziejach naszej Ojczyzny byli ludzie ojcowie i matki, siostry i bracia, którzy kierowali się nie tylko dobrem swoim najbardziej prozaicznym wysokością płacy i warunkami pracy, ale także chcieli by była poszanowana godność ludzka, by także był dowartościowany ten aspekt duchowy ludzkiej pracy”.


Abp Szal przypomniał, że wciąż w naszym kraju wiele pozostaje do zrobienia, by postępować zgodnie z duchem Ewangelii: wypełniać Śluby Jasnogórskie, szanować życie ludzkie od poczęcia czy bardziej troszczyć się o dobre wychowywanie dzieci i młodzieży.


Podczas tegorocznej pielgrzymki przywołana została postać abp Ignacego Tokarczuka, ojca duchownego ks. Popiełuszki, który był głęboko przekonany o szkodliwości komunizmu i w Solidarności widział ideały chrześcijańskie wskazując drogę wierności Bogu i Kościołowi. Przypomniane zostały jego słowa zarejestrowane na Jasnej Górze prawdopodobnie przez Służbę Bezpieczeństwa.


Za wsparcie Kościoła w trudnym czasie zmagań o wolność Polski i tworzenie związku podziękował Piotr Duda, przewodniczący Solidarności:


„To jest podziękowanie polskiemu Kościołowi za to, że w 80 roku otrzymywaliśmy schronienie, dzisiaj Kościół potrzebuje tej solidarności i my musimy być jako związek zawodowy z nim i jesteśmy. Musimy być tą wielką solidarnością i bronić krzyża poprzez modlitwę, poprzez dawanie świadectwa”.


Ze szczytu jasnogórskiego przewodniczący związku wyraził także jedność i solidarność z Białorusią zapewniając o wsparciu tych, którzy dziś upominają się o godność i wolność.


W pielgrzymce tradycyjnie wzięła udział rodzina ks. Jerzego. Jego relikwie i obraz Matki Bożej Robotników peregrynujące po Polsce, zostały przekazane do regionu podkarpackiego Solidarności, który w przyszłym roku przewodniczyć będzie jasnogórskiej modlitwie.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-09-21 07:02:31
miniaturka

Biskup uruchamia projekt ekologiczny

Angielski biskup John Arnold uruchomił w swojej diecezji projekt promujący ochronę środowiska naturalnego.
2020-09-21 07:10:40
miniaturka

Anglia: Praca z migrantami zbliża do Boga

Brytyjskie służby migracyjne zwiększyły w ostatnich tygodniach liczbę patroli na wodach kanału La Manche, gdzie w pierwszych dniach września zatrzymano blisko stu nielegalnych imigrantów, w tym małe dzieci.
2020-09-21 07:12:08
miniaturka

Ukraina: rozpoczęło się nauczanie teologii

Pomimo trwającej pandemii koronawirusa i obostrzeń sanitarnych, we Lwowie rozpoczął się rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym oraz instytucie teologicznym.
2020-09-21 09:44:30
miniaturka

Orędzie na Dzień Migranta: dostrzeżmy w przesiedleńcach wewnętrznych Jezusa

O dostrzeżenie w przesiedleńcach wewnętrznych Jezusa zmuszonego do ucieczki zaapelował Ojciec Święty w orędziu na obchodzony w roku bieżącym 27 września po raz 106. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.
2020-09-21 09:55:06
miniaturka

Zwardoń-Skalité: powstała polsko-słowacka plenerowa droga krzyżowa

Czternaście wielkich głazów z tabliczkami z polsko-słowackimi nazwami poszczególnych stacji, tworzy plenerową drogę krzyżową przebiegającą przez tereny sąsiadujących ze sobą państw w Beskidzie Żywieckim.
2020-09-21 11:29:38
miniaturka

Francuski biskup: duchowni, którzy dopuścili się przestępstw, potrzebują miłosierdzia

O bolesnej kwestii duchownych, którzy dopuścili się przestępstw, a którzy także, po wyznaniu win, ich odpokutowaniu i wyrażeniu chęci nawrócenia potrzebują miłosierdzia pisze na łamach portalu settimananews.it emerytowany biskup Nanterre we Francji, Gérard Daucourt.