Strona główna
opoka.org.pl
2019-09-30 13:59
AC

Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka na Jasną Górę

29 września miała miejsce na Jasnej Górze 39. Ogólnopolska Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Spotkanie pielgrzymów
Autor/źródło: A. Czylok

W tym roku obchodzona jest 40 rocznica powstania Krucjaty Wyzwolenia Człowieka - Dzieła Niepokalanej Matki Kościoła.

29 września 2019 roku na Jasnej Górze odbyła się 39. Ogólnopolska Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Pod Cudowny Obraz przybyli pielgrzymi z całej Polski. Byli obecni członkowie i kandydaci Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, a także wszyscy ci, którym bliska jest sprawa wolności i trzeźwości. Ilość uczestników znacznie przekroczyła oczekiwania organizatorów - ku ich radości oczywiście.

Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 10. 00 w sali ojca Augustyna Kordeckiego. Była wspólna modlitwa, ważne ogłoszenia, podziękowania. Niezwykle istotny i poruszający był wykład "Krucjata Wyzwolenia Człowieka a Narodowy Program Trzeźwości", który wygłosił prof. dr hab. Krzysztof Wojcieszek z Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie, który jest Członkiem Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Profesor podkreślił, że suma szkód społecznych powodowanych przez nieuzależnione osoby nadużywające etanolu jest większa niż suma szkód powodowanych przez osoby uzależnione.

O 12.30 był najważniejszy moment pielgrzymki, czyli Eucharystia w Kaplicy Cudownego Obrazu. Homilię wygłosił bp Krzysztof Włodarczyk, który dzielił osobistym doświadczeniem przeżywania KWC. Pielgrzymka zakończyła się Drogą Krzyżową na Wałach w Godzinę Miłosierdzia, którą poprowadził dotychczasowy moderator KWC ks. Wojciech Ignasiak. Nowym moderatorem KWC został  ks. Krzysztof Dukielski z diecezji radomskiej.

Powstanie dzieła Krucjaty Wyzwolenia Człowieka nasz naród zawdzięcza czcigodnemu słudze Bożemu ks. Franciszkowi Blachnickiemu, założycielowi Ruchu Światło-Życie, który pod natchnieniem Ducha Świętego, odpowiedział na apel św. Jana Pawła II skierowany do wszystkich Polaków: „Proszę, abyście przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, co czasem może aż zagrażać jego egzystencji i dobru wspólnemu, co może umniejszać jego wkład do wspólnego skarbca ludzkości, narodów chrześcijańskich, Chrystusowego Kościoła”.

Członkowie KWC podejmuję dobrowolną abstynencję od alkoholu z miłości do człowieka i w trosce o jego godność.  Pragną, aby Polacy byli trzeźwi i nie oddawali się pijaństwu, które niejednokrotnie może kończyć się bardzo tragicznie.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-09-30 11:52:21
miniaturka

Stypendia dla studentów i tegorocznych maturzystów

Młodzi ludzie mają szansę otrzymać nawet 1500 zł miesięcznie oraz uczestniczyć w atrakcyjnym programie edukacyjnym. Jeszcze przez kilka dni, do 10 października, trwa nabór wniosków w 15. edycji Stypendiów, których operatorem jest Centrum Myśli Jana Pawła II.
2019-09-30 12:30:48
miniaturka

Przemyśl: 242 osoby na mecie biegu „Przemyska Piątka dla Hospicjum”

242 osoby wzięły udział w biegu „Przemyska Piątka dla Hospicjum”, którego celem jest wsparcie powstającego Centrum Hospicyjno-Opiekuńczego „Betania” im. św. Łazarza w Przemyślu.
2019-09-30 13:12:39
miniaturka

Nie żyje Kornel Morawiecki

W poniedziałek po długiej chorobie w wieku 78 lat zmarł Kornel Morawiecki, marszałek senior Sejmu VIII kadencji, działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca „Solidarności Walczącej”, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego.
2019-09-30 14:30:49
miniaturka

Papież Franciszek ustanowił III Niedzielę Zwykłą Niedzielą Słowa Bożego

Ustanawiam zatem III Niedzielę Zwykłą w ciągu roku jako poświęconą celebracji, refleksji oraz krzewieniu Słowa Bożego – napisał Papież Franciszek w Liście Apostolskim w formie Motu proprio „Aperuit illis”, w którym ustanawia III Niedzielę Zwykłą Niedzielą Słowa Bożego.
2019-09-30 14:51:51
miniaturka

13 października: Dzień Papieski pod znakiem 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II

Odbyła się konferencja prasowa przed XIX Dniem Papieskim, który przeżywać będziemy w niedzielę 13 października pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!”.
2019-09-30 15:38:13
miniaturka

Archidiecezja lubelska ogłosiła zasady ochrony dzieci i młodzieży

Od dziś na terenie archidiecezji lubelskiej obowiązują szczegółowe zasady dotyczące osób pracujących z małoletnimi. Opublikowany na stronie internetowej diecezji dokument składa się z czterech części.