Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-09-30 09:42
nc / Izabela Tyras (Radio Jasna Góra)

Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka na Jasną Górę

Kongres Diakonii Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i 39. ogólnopolska pielgrzymka tego ruchu odbyły się na Jasnej Górze. W tym roku przypada 40. rocznica zainicjowania przez Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, twórcy ruchu oazowego, programu krzewienia abstynencji.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Krucjata jest owocem pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Papież wzywał wtedy do walki z tym, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa. Krucjatę tworzą ludzie, którzy nie mając problemu z alkoholem dobrowolnie podejmują abstynencję. To nie ruch trzeźwościowy, ale ewangelizacyjny. Jego członkowie w imię Chrystusa Zmartwychwstałego, podnoszącego z upadków, działają na rzecz wyzwolenia człowieka i narodu. Kto należy do Krucjaty, nie spożywa alkoholu, nie częstuje alkoholem i nie wydaje pieniędzy na alkohol, a zaoszczędzone środki przekazuje na jakiś dobry cel.

„To jest taka służba w Polsce, że moja abstynencja, trzeźwość, takie świadome życie jest darem dla tych, którzy sami nie potrafią się wyzwolić. Prowadzę własną działalność i to takie przesłanie dla innych, wiem, że to jest bardzo trudne, bo niestety w biznesie każde spotkanie wiąże się z alkoholem. I będąc w Krucjacie mogę świadczyć o tym, że niekoniecznie musi ten alkohol być” – mówi jeden z uczestników kongresu.

Ks. Wojciech Ignasiak, krajowy moderator Krucjaty Wyzwolenia Człowieka zauważa, że w ciągu 40 lat, ruch dokonał wiele, m.in. częściowo przełamał w Polsce przymus picia i wypromował wesela i zabawy bezalkoholowe. Odpowiadając na znaki czasu jego członkowie podejmują post i modlitwę w intencji zniewolonych nie tylko od napojów alkoholowych, uczą się jak rozpoznawać mechanizmy uzależnień i pomagać młodym.

W czasie pielgrzymki zainicjowana została peregrynacja po diecezjach Krzyża Krucjaty, znaku wyprawy krzyżowej, a zarazem najgłębszej tajemnicy wolności.

Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi: