Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-18 14:46
Ks. Robert Capała

Pielgrzymka Diakonii Wyzwolenia z Diecezji Sandomierskiej do Krakowa

17 listopada rodzinna gałąź Diakonii Wyzwolenia z Diecezji Sandomierskiej wzięła udział w pielgrzymce do sanktuariów krakowskich.

Pielgrzymi w Łagiewnikach

W liście pożegnalnym do Polaków z dnia 23 października 1978 r. św. Jan Paweł II napisał:

„Proszę, abyście przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, co czasem może aż zagrażać jego egzystencji i dobru wspólnemu, co może umniejszać jego wkład do wspólnego skarbca ludzkości, narodów chrześcijańskich, Chrystusowego Kościoła”.

To w odpowiedzi na ten list powstała Krucjata Wyzwolenia Człowieka (KWC) i odpowiedzialna za nią Diakonia Wyzwolenia Ruchu Światło-Życie.

17 listopada, w ramach obchodów 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na papieża, małżeństwa z Domowego Kościoła zaangażowane w Diakonii Wyzwolenia wzięły udział w pielgrzymce do sanktuariów krakowskich - Św. Jana Pawła II w Białych Morzach i Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Duchowymi opiekunami byli ks. Robert Capała i ks. Edward Zieliński. Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 11:00 Mszą Świętą w kaplicy kapłańskiej sanktuarium św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył ks. Edward. Do wspólnego przezywania Eucharystii włączyli sie także inni pielgrzymi przybyli tego dnia do sanktuarium. Ks. Robert głosząc homilię powiedział m. in., że w tym miejscu Bóg przemawia do nas przez swoje Słowo zapisane w Piśmie Świętym, jak też przez postać sw. Jana Pawła II, w którego zyciu to Słowo nieustannie się wypełniało, co było widoczne w głebokiej wierze i miłości, które cechowały św. papieża Polaka. Przypomniał tez, ze w tym roku obchodziliśmy 40 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża i że KWC powstała jako odpowiedź na apel Ojca Świętego do polaków.

Po Mszy Świętej pielgrzymi udali się na wystawę całunu turyńskiego, gdzie przewodnik podał wiele ciekawych informacji. Następnie wszyscy udali sie do muzeum pamiątek związanych ze św Janem Pawłem II. Na zakończenie pielgrzymki pątnicy udali się do sanktuarium Bożego Miłosierdzia, aby modląc się koronką do Miłosierdzia Bożego wypraszać wszelkie potrzebne łaski dla tych, którzy tego miłosierdzia najbardziej potrzebują, po czym odnowiono akt zawierzenia dzieła Krucjaty Matce Bożej. Był też czas na odwiedzenie celi św. Siostry Faustyny Kowalskiej oraz pamiątkowe zdjęcie, zwłaszcza z wieży widokowej łagiewnickiego sanktuarium.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-11-18 12:35:03
miniaturka

Bp Greger: nienawiść ze strony świata jeszcze bardziej zwraca nas ku Bogu

Promocja dobra i niesienie ewangelicznego zasiewu mogą rodzić nienawiść świata – przypomniał bp Piotr Greger, który przewodniczył Mszy św. odpustowej w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Štĕpánkovicach w Czechach.
2018-11-18 13:00:26
miniaturka

Wobec biedy chrześcijanin nie może stać obojętnie z założonymi rękami

„Wspiąć się ku Bogu i zejść do braci – oto kurs wskazany przez Jezusa. To są prawdziwe skarby życia” – mówił Papież Franciszek podczas uroczystej Mszy z okazji II Światowego Dnia Ubogich.
2018-11-18 13:27:13
miniaturka

Jasna Góra pamięta o ubogich nie tylko od święta

18 listopada przypada II Światowy Dzień Ubogich, ale Jasna Góra o biednych pamięta nie tylko od święta. Od wielu lat przy Sanktuarium działa Punkt Charytatywny, w którym wydawane są podstawowe produkty żywnościowe.
2018-11-18 16:28:20
miniaturka

Zmarł Zygmunt Skórzyński – socjolog, współtwórca KIK

Zmarł Zygmunt Skórzyński - socjolog, działacz społeczny, współtwórca Klubu Inteligencji Katolickiej, aktywny uczestnik Klubu Krzywego Koła. zmarł 16 listopada w wieku 95 lat.
2018-11-18 16:55:20
miniaturka

Płodność listu, który dotarł z przyszłości: 50 lat Humanae vitae

Na temat aktualności tez encykliki papieża Pawła VI oraz kondycji współczesnych małżeństw i rodzin rozmawiali uczestnicy Międzynarodowego Kongresu dla Małżeństwa i Rodziny, który odbył się w dniach 16-18 listopada w Krakowie.
2018-11-18 17:19:01
miniaturka

Abp Ryś: kiedy się spotykasz z ubogimi, zawsze więcej dostajesz niż przynosisz

"Kiedy się spotykasz z ubogimi, zawsze więcej dostajesz niż przynosisz. Zawsze” - mówił abp Grzegorz Ryś podczas Mszy św. sprawowanej w łódzkiej katedrze w II Światowym Dniu Ubogich.