Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-19 13:33
AC / duszeczysccowe.pl

Piękny gest Węgrów! W Budapeszcie jest kamienny różaniec z cytatami ks. Popiełuszki

W Budapeszcie na Węgrzech znajduje się wyjątkowy, kamienny różaniec. Na poszczególnych kamieniach znajdują się cytaty z modlitw i przemyśleń bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Napisy są zarówno po węgiersku, jak i po polsku, co jest pięknym gestem Węgrów wobec Polaków.

Autor/źródło: Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka /duszeczysccowe.pl

W Budapeszcie na Węgrzech znajduje się przepiękne miejsce poświęcone bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce. Różaniec z kamieni z wyrytymi cytatami z przemówień i kazań polskiego męczennika ustawiony został w pobliżu kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Kamiennej.

Jeden z napisów, które znajdują się na kamiennych paciorkach różańca, przedstawia krótko postać polskiego męczennika i brzmi tak: „Jerzy Popiełuszko (1947-1984). Brat robotników, opiekun biednych, obrońca prześladowanych, kapelan warszawskiej „Solidarności”, męczennik, który w imię Chrystusa oddał swoje życie za bliźnich i ojczyznę. Kierując się moralnymi i społecznymi naukami Kościoła, przeciwstawiał się łamaniu prawa przez system komunistyczny, za odważne popieranie i głoszenie prawdy zamordowany przez funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa, beatyfikowany w 2010 roku. Miejsce Pamięci zostało ustanowione w 2016 roku, Roku Solidarności Polsko-Węgierskiej, staraniem Samorządu Óbuda-Békásmegyer, przy współpracy z plebanią pod wezwaniem Matki Bożej Kamiennej, a wsparcia udzielili: Ambasada RP w Budapeszcie, Sekretariat Stanu d/s Kościoła, Narodowości oraz Kontaktów Społecznych i Cywilnych MZL Węgier, Stołeczny Samorząd Polski oraz Samorząd Narodowości Polskiej Óbuda-Békásmegyer.

Wyryty w kamieniu napis doskonale nawiązuje do rozważań różańcowych - ostatniego kazania ks. Jerzego, które wygłosił 19 października 1984 roku w kościele pod wezwaniem Świętych Polskich Braci Męczenników, gdzie kapelan „Solidarności” odprawił ostatnią w swoim życiu Mszę św. i poprowadził modlitwę różańcową. Rozważał wówczas tajemnice bolesne z życia Chrystusa, które za chwilę miały stać się także jego udziałem. Ostatnie słowa, jakie wypowiedział publicznie, brzmiały: Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy”.

źródło: duszeczysccowe.pl /Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-19 12:22:16
miniaturka

Jak chronić nieletnie dziewczyny w Pakistanie? Nowa inicjatywa szansą na lepsze jutro

Niedługo zostanie uruchomiona nowa inicjatywa, która ma na celu rozwiązanie narastającego w Pakistanie problemu chrześcijańskich i hinduskich dziewczyn. Młode kobiety są uprowadzane i wykorzystywane seksualnie. To trzeba w końcu przerwać. Czy nowa inicjatywa przyniesie ocalenie?
2021-03-19 13:00:16
miniaturka

Prezydent podziękował uczestnikom Bydgoskiego Marca za ich bohaterstwo

Dzięki państwa niezłomnej postawie, dzięki waszej odwadze, my dzisiaj możemy cieszyć się wolną Polską; w imieniu całej Rzeczypospolitej z całego serca za to dziękuję - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda do uczestników Bydgoskiego Marca 1981 r.
2021-03-19 13:08:57
miniaturka

Sednem nauczania Kościoła nie jest tolerancja, ale miłość, która stawia wymagania

Sednem nauczania Kościoła nie jest tolerancja, ale miłość, która stawia wymagania. Ludzi znajdujących się na marginesie Kościół stara się włączyć do swojej wspólnoty, a nie towarzyszyć im na obrzeżach i bezdrożach życia – powiedział ks. Paweł Bortkiewicz.
2021-03-19 13:21:57
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Aż trudno uwierzyć z jaką szybkością rozprzestrzeniają się nieuzasadnione pomówienia, podejrzenia, które w opinii publicznej stają się prawdziwymi wyrokami. Jako chrześcijanie nie powinniśmy brać w tym udziału, ale musimy propagować to, co prawdziwe, piękne, szlachetne.
2021-03-19 13:46:12
miniaturka

Prokuratura: popełniono przestępstwo podszywania się pod osobę biskupa Andrzeja Czai

Prokuratura Okręgowa w Opolu potwierdza, że prowadzi postępowanie w sprawie podszywania się pod osobę biskupa przez ks. Rafała C oraza Rafała S. Zarzuty zostały już potwierdzone, ale gromadzone są dalsze dowody w sprawie.
2021-03-19 15:00:23
miniaturka

Czy wiesz ile litrów wody kryje się w Twojej szafie?

Około 2 500 litrów wody pochłania wyprodukowanie 1 t-shirtu. Jeśli zdamy sobie sprawę z liczby ubrań jakie posiada przeciętny konsument szybko stanie się jasne, że mówimy o setkach tysięcy litrów wody zamkniętych w szafie. A na tym nie koniec...