Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-04 13:03
mk

Piekło, czyściec i niebo wirtualnie

Z okazji 700. rocznicy śmierci Dantego florencka galeria Uffizi przygotowała cyfrową wystawę 88 rzadko pokazywanych szesnastowiecznych ilustracji do poematu „Boska Komedia”. Są one dostępne w całości, za darmo. Opatrzone komentarzem reprodukcje można oglądać na stronie galerii – www.uffizi.it.

Autor/źródło: Galeria Uffizi

Rysunki renesansowego artysty Federico Zuccariego były do tej pory pokazywane tylko dwukrotnie i to w wyborze – w 1865 (w 600 rocznicę urodzin Dantego, niedługo po zjednoczeniu Włoch) i w roku 1993. Teraz, jak mówi dyrektor galerii Uffizi Eike Schmidt, są one dostępne w całości, za darmo, dla każdego, o dowolnej porze dnia i nocy. Opatrzone komentarzem reprodukcje można oglądać na stronie galerii – www.uffizi.it. Ilustrują one kolejne części poematu Danego – „Piekło”, „Czyściec” i „Niebo”.

Wystawa została przygotowana z okazji 700. rocznicy śmierci Dantego. Poeta, nazywany ojcem języka włoskiego, zmarł w 1321 roku w Rawennie. Jego nagrobek znajduje się obok bazyliki św. Franciszka. W październiku 2020 roku papież Franciszek powiedział, że rocznica ta powinna zainspirować ludzi do ponownego odkrycia „Boskiej komedii”. 

„Czasami może się wydawać, że te siedem stuleci stworzyło nieprzekraczalny dystans między nami, mężczyznami i kobietami epoki postmodernizmu i sekularyzacji, a nim, niezwykłym przedstawicielem złotego wieku cywilizacji europejskiej. A jednak coś nam mówi, że tak nie jest” – mówił Franciszek.

Dodał, że nawet współcześni nastolatkowie, jeśli mają okazję zetknąć się z poezją Dantego w przystępny dla siebie sposób, widzą z jednej strony duży dystans do autora i jego świata, z drugiej jednak „doświadczają jego zaskakującego oddziaływania”. Papież zapowiedział też, że w 2021 roku przygotowuje „szerszą refleksję” dotyczącą Dantego.

Źródło: uffizi.it, Catholic News Agency

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi: