Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-04 13:03
mk

Piekło, czyściec i niebo wirtualnie

Z okazji 700. rocznicy śmierci Dantego florencka galeria Uffizi przygotowała cyfrową wystawę 88 rzadko pokazywanych szesnastowiecznych ilustracji do poematu „Boska Komedia”. Są one dostępne w całości, za darmo. Opatrzone komentarzem reprodukcje można oglądać na stronie galerii – www.uffizi.it.

Autor/źródło: Galeria Uffizi

Rysunki renesansowego artysty Federico Zuccariego były do tej pory pokazywane tylko dwukrotnie i to w wyborze – w 1865 (w 600 rocznicę urodzin Dantego, niedługo po zjednoczeniu Włoch) i w roku 1993. Teraz, jak mówi dyrektor galerii Uffizi Eike Schmidt, są one dostępne w całości, za darmo, dla każdego, o dowolnej porze dnia i nocy. Opatrzone komentarzem reprodukcje można oglądać na stronie galerii – www.uffizi.it. Ilustrują one kolejne części poematu Danego – „Piekło”, „Czyściec” i „Niebo”.

Wystawa została przygotowana z okazji 700. rocznicy śmierci Dantego. Poeta, nazywany ojcem języka włoskiego, zmarł w 1321 roku w Rawennie. Jego nagrobek znajduje się obok bazyliki św. Franciszka. W październiku 2020 roku papież Franciszek powiedział, że rocznica ta powinna zainspirować ludzi do ponownego odkrycia „Boskiej komedii”. 

„Czasami może się wydawać, że te siedem stuleci stworzyło nieprzekraczalny dystans między nami, mężczyznami i kobietami epoki postmodernizmu i sekularyzacji, a nim, niezwykłym przedstawicielem złotego wieku cywilizacji europejskiej. A jednak coś nam mówi, że tak nie jest” – mówił Franciszek.

Dodał, że nawet współcześni nastolatkowie, jeśli mają okazję zetknąć się z poezją Dantego w przystępny dla siebie sposób, widzą z jednej strony duży dystans do autora i jego świata, z drugiej jednak „doświadczają jego zaskakującego oddziaływania”. Papież zapowiedział też, że w 2021 roku przygotowuje „szerszą refleksję” dotyczącą Dantego.

Źródło: uffizi.it, Catholic News Agency

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-04 12:13:53
miniaturka

Bp Marek Solarczyk nowym biskupem diecezji radomskiej

Bp Marek Solarczyk, dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej i szef Rady Nadzorczej Opoki, został mianowany biskupem diecezji radomskiej. Jednocześnie Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa Henryka Tomasika z posługi biskupa radomskiego.
2021-01-04 12:29:05
miniaturka

Na świecie posługuje 1883 polskich misjonarzy

Na całym świecie posługuje 1883 osoby pochodzące z Polski. Wśród nich największą liczbę stanowią zakonnicy, których jest 879 oraz siostry zakonne – 662. Istotną część misjonarzy stanowią kapłani, liczący 303 osób. Obecnie na misjach posłuje też 39 osób świeckich.
2021-01-04 12:45:18
miniaturka

Ministerstwo Zdrowia planuje kompleksowe kontrole punktów szczepień w całym kraju

Planujemy przeprowadzić kompleksowe kontrole punktów szczepień w całym kraju; szczególnie teraz, w tym pierwszym okresie 2021 r., kiedy dostawy szczepionek nie będą zaspokajały popytu, myślę, że takie kontrole staną się pewną regułą – powiedział szef MZ Adam Niedzielski.
2021-01-04 13:28:31
miniaturka

Ch. Camosy: Katolicy nie mogą traktować prezydentury Bidena jako sprawy przegranej

W artykule zamieszczonym na stronie First Things Charles C. Camosy sugeruje, że Joe Biden nie jest politykiem „twardogłowym”, odpornym na argumenty i naciski, co dla katolików stwarza przestrzeń do działania w kwestii obrony życia.
2021-01-04 14:34:04
miniaturka

Może czas pandemii sprawi, że będziemy się do siebie więcej uśmiechać

Siostry, które wiosną pracowały w DPS-ach, wspominają wdzięczność podopiecznych, rodzinną atmosferę, wsparcie wspólnoty. Mówią o tym, co pandemia zmieniła w ludziach i zapewniają, że jeśli będzie trzeba, znowu pojadą pomagać.
2021-01-04 14:45:55
miniaturka

Naukowiec z Uniwersytetu Papieskiego JPII odtworzył i opatentował średniowieczne piwo

Dr hab. Sławomir Dryja, archeolog i wykładowca Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UP JPII, odtworzył bogactwo smaku średniowiecznego krakowskiego białego piwa. Opatentowany trunek będzie nosić nazwę Piwo Krakowskie Białe.