Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-03 15:49
AC / PGE Polska Grupa Energetyczna

PGE zaprasza na wystawę „Tablice Pamięci”

Przed budynkiem siedziby PGE na ulicy Mysiej w Warszawie stanęła wystawa „Tablice Pamięci” dająca świadectwo barbarzyństwa w stosunku do ludności Warszawy, jakiego dopuścił się niemiecki okupant w latach 1939 - 1945. Wystawa jest częścią projektu Fundacji PGE poświęconego tablicom pamiątkowym autorstwa Karola Tchorka.

Autor/źródło: PGE

Przy Skwerze Wolnego Słowa na ulicy Mysiej 2 w Warszawie stanęło 20 tablic dokumentujących skalę niemieckich represji wobec mieszkańców Warszawy w okresie II Wojny Światowej. W ten sposób Fundacja PGE – organizator wystawy, przywraca pamięć o Tablicach Karola Tchorka, które z biegiem lat odchodzą w zapomnienie.

Rozsiane po całej Warszawie Tablice Tchorka są dowodem niemieckich zbrodni w okupowanej Warszawie, a jednocześnie hołdem dla jej mieszkańców i Powstańców Warszawskich. Wystawa prezentowana przed siedzibą PGE to opowieść o wydarzeniach, które te tablice upamiętniają. Historii Warszawy „Zawsze niezwyciężonej” -  „Semper invicta”. Projekt „Tablice Pamięci” na stałe wpisał się już w działania Grupy PGE w obszarze edukacji i przybliżania tematyki represji wobec mieszkańców Warszawy w okresie II Wojny Światowej, a szczególnie Powstania Warszawskiego  - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Projekt „Tablice Pamięci” powstał we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, objęty został patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego, a także patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej.

Autorami wystawy są historycy Wiktor Cygan i Witold Rawski. Ideą projektu jest uzupełnienie i popularyzacja informacji na temat faktów historycznych wśród mieszkańców Warszawy oraz polskich i zagranicznych turystów.

Tematem przewodnim wystawy jest upamiętnienie męczeństwa ludności Warszawy. Jej żołnierzy i ludności cywilnej. Ogrom zbrodni przeraża i nie do końca jesteśmy w stanie ją pojąć. Każdy skrawek warszawskiego bruku przesiąknięty jest krwią. Te miejsca stały się miejscami zbiorowej pamięci i zostały oznaczone tablicami Karola Tchorka. Najwyższy czas był je przypomnieć, bowiem z 460 tablic do dnia dzisiejszego przetrwało około 160 – powiedział Witold Rawski, historyk przygotowujący wystawę.

Wystawa „Tablice Pamięci” przygotowana została w języku polskim i angielskim. Towarzyszy jej dwumetrowa kostka z kodem QR, za pomocą której można pobrać aplikację z lokalizacjami tablic Karola Tchorka i spisaną historią upamiętnionych miejsc.
Wystawa była już prezentowana w hali dworca Warszawa Centralna, w Muzeum Wojska Polskiego oraz wirtualnie na stronie internetowej www.tablicepamieci.pl, a także w aplikacji mobilnej „Tablice Pamięci”. Przez cały sierpień i wrzesień można ją ponownie oglądać na żywo przed budynkiem siedziby PGE na ulicy Mysiej 2 przy Skwerze Wolnego Słowa.

źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-03 13:05:47
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

„Niewiasto, wielka jest twoja wiara; niech ci się stanie, jak pragniesz”. Potęga modlitwy. Modlitwa, to jedyna broń, którą można „pokonać” Boga. Uczy nas tego kobieta kananejska z dzisiejszej Ewangelii
2021-08-03 13:43:13
miniaturka

Pierwszy klient zakończył Program Ulga od Długu

Choroba, utrata pracy to najczęstsze powody braku możliwości spłaty długów. Tak też było w przypadku pani Sandry, klientki Programu Ulga od Długu. Dzięki pomocy specjalistów ds. negocjacji i prawników udało się zredukować dług pani Sandry o blisko 60 procent.
2021-08-03 13:51:04
miniaturka

„Homopatriotyzm” próbuje pisać na nowo historię martyrologii Polaków

Uroczystości patriotyczne są dla Polaków okazją do uczczenia pamięci bohaterów narodowych i przypomnienia ważnych wydarzeń z dziejów Rzeczpospolitej Polskiej. Od pewnego czasu aktywiści LGBT traktują te momenty jak poligon do rozgrywania swoich polityczno-ideologicznych bitew.
2021-08-03 22:16:38
miniaturka

Wkrótce niezwykły odpust św. Rocha w Mikstacie połączony z błogosławieństwem zwierząt

Zbliża się 16 sierpnia, dla mikstackiej wspólnoty parafialnej dzień niezwykle ważny, dzień uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha połączonych z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. W 2015 roku uroczystości te zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
2021-08-04 09:15:20
miniaturka

Franciszek: małżeństwo domaga się wierności. Jest na zawsze!

„Kościół bardzo potrzebuje odważnej wierności małżonków łasce sakramentu” – przypomina chrześcijańskim rodzinom papież Franciszek w kolejnym filmie przygotowanym z okazji Roku Rodziny Amoris Laetitia. „Małżeństwo jest na zawsze” – podkreśla.
2021-08-04 09:44:44
miniaturka

Czesi z Uhelnej mówią wprost: „Woda jest. Problemem są zaniedbane studnie”

Negocjacje pomiędzy Czechami a Polską w sprawie kopalni w Turowie są w toku. Tymczasem spore zaskoczenie wywołuje materiał Faktów TVT Zgorzelec. Reporterzy tej stacji wybrali się do miejscowości Uhelna. Co usłyszeli od mieszkańców?