Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-15 11:24
Anna Bajon / BP Jasna Góra

Paulini zapraszają na "Pawełki"

Jasnogórska nowenna rozpoczęła się w sobotę, 13 stycznia. Jasnogórskie „Pawełki” gromadzą co roku wielu wiernych, wśród nich młode małżeństwa z dziećmi.o

Autor/źródło: Diana Golec, Opoka

Codziennie przez 8 dni o godz. 18.00 ojcowie i bracia paulini gromadzą się w odświętnie udekorowanej i oświetlonej Kaplicy św. Pawła I Pustelnika. Celebrans w otoczeniu asysty i ministrantów po okadzeniu relikwii św. Pawła, wystawionych na ołtarzu, intonuje jeden z dwóch hymnów opowiadających o prześladowaniu chrześcijan mającym miejsce w czasie panowania rzymskich cesarzy Decjusza i Waleriana, i o życiu św. Pawła na pustyni tebajdzkiej w Egipcie. Hymny śpiewają na przemian zakonnicy i wierni przy akompaniamencie Orkiestry Dętej pod dyr. Marka Piątka oraz jasnogórskich chórów. Po hymnach jeden z ojców głosi Słowo Boże na temat życia św. Pawła, jego przesłania na dzisiejsze czasy oraz duchowości paulińskiej.

Pierwsze kazanie nowennowe wygłosił o. Tomasz Chmielewski. Mówił o duchowej pustyni i o trudnościach, jakie człowieka wtedy przeżywa m.in. opuszczenie, ciemność, beznadzieję, brak radości życia. Jednocześnie zachęcił, aby przyjąć to doświadczenie. „Chcę prosić was o to, żebyście nie uciekali, bo naturalnie chcemy uciekać z takiego stanu, ze stanu pustyni, chciałbym zaprosić was do tego, żebyście chwilę pobyli w takim stanie i rozejrzeli się, bo jest to stan, gdzie znajduje się Boga".

Kolejne kazania na nowennie ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika w dniach 13-20 stycznia wygłoszą:
poniedziałek, 15 stycznia – o. Dariusz Szuba
wtorek, 16 stycznia – o. Antoni Skwarko
środa, 17 stycznia - o. Paweł Michalik
czwartek, 18 stycznia – o. Franciszek Morgiel
piątek, 19 stycznia – o. Anzelm Frączek
sobota, 20 stycznia – o. Tomasz Tlałka

Dziewiąte czyli ostatnie nabożeństwo „Pawełek” z licznym udziałem wiernych zostanie odprawione w niedzielę, 21 stycznia o godz. 16.15, a przewodniczyć mu będzie bp senior Antoni Długosz z Częstochowy. Ostatnie nabożeństwo tzw. „zewnętrzne” połączone jest z błogosławieniem dzieci, ponieważ św. Paweł jest patronem dzieci. Najmłodsi otrzymują także przygotowane przez paulinów upominki w postaci obrazków i słodyczy.

Wcześniej, o godz. 11.00 zostanie odprawiona Msza św. z udziałem paulinów i wiernych. Eucharystii przewodniczyć będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Więcej informacji na stronie Jasnej Góry >>

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy