Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-20 13:38
AC / Justyna Walicka

Patriotyczna wystawa „Polonia sacra”

W Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie odbyła się konferencja prasowa dotycząca patriotycznej wystawy „Polonia sacra”, która eksponuje rolę Kościoła katolickiego w kształtowaniu i zachowaniu tożsamości narodowej Polaków.

Autor/źródło: Joanna Adamik, Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W słowie wprowadzenia metropolita krakowski tłumaczył tytuł wystawy „Polonia sacra” – „Święta Polska”.

– Święta swoją wielką chrześcijańską tradycją. Odwołam się tutaj do słów wielokrotnie powtarzanych przez kard. Wojtyłę, że rok 966 to był nie tylko początek chrześcijaństwa w Polsce, ale także dziejów polskiego narodu i polskiej państwowości. Te rzeczy były zawsze w naszej historii ściśle powiązane, stąd nie możemy także uciekać od tego tytułu, który będzie tytułem wystawy „Polonia sacra”.

Arcybiskup wyraził wdzięczność wszystkim organizatorom i fundatorom wystawy oraz poprosił dziennikarzy, by swoją pracą przybliżyli społeczeństwu ideę tej wystawy oraz by ona przez swoje zaistnienie stanowiła ważny wkład archidiecezji krakowskiej do obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego ks. prof. Andrzej Witko podkreślił, że wystawa ta sięga do dwóch podstawowych fundamentów związanych z wielkim przesłaniem narodowym, ale prezentuje spojrzenie na historię pod kątem tego co jest święte.

– Korzystamy przede wszystkim z zasobów wyjątkowych dzieł sztuki zgromadzonych na terenie archidiecezji krakowskiej, prezentujemy szereg obiektów, które mają wskazać tę niezwykłą duchową przestrzeń odkrywaną przez całe pokolenia w tęsknocie za wolną Polską.

Dyrektor wyjaśnił, że wystawa zwraca uwagę na przywiązanie polskiego narodu do Matki Najświętszej oraz na rolę i wpływ patronów Polski. Ukazane są także wyjątkowe postaci osób duchownych, a także wątki typowo patriotyczne, ze szczególnym naciskiem na osobę kar. Stefana Sapiehy czy kard. Karola Wojtyły.

– Wystawa zawiera się w 20 pomieszczeniach prezentujących nierzadko zaskakujące czy nawet prowokujące elementy scenografii. Jest to związane ze szczególnym zaproszeniem kierowanym do ludzi młodych.

Kustosz Muzeum Archidiecezjalnego ks. Jacek Kurzydło podkreślił, że dzieła sztuki eksponowane na wystawie pochodzą aż z 14 parafii, klasztorów, muzeów. Wystawa liczyć będzie ok. 200 obiektów, z których 16 pochodzi spoza Krakowa, ale z terenów archidiecezji krakowskiej. 105 dzieł pochodzi z samego Krakowa. Najwięcej, bo 51, zostało wypożyczonych z kurii metropolitarnej, 26 z parafii archikatedralnej na Wawelu. Kustosz zdradził także, że podczas otwarcia wystawy zaprezentowana zostanie iluminacja fasady muzeum.

Dr Józef Skrabski wyznał, że prawdziwym rarytasem wystawy będzie obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z kościoła w Raciborowicach. Podkreślił, że jest to odkrycie ostatnich miesięcy – wysokiej klasy dzieło datowane na 1536 rok. Obraz niezwykłej urody stanowić będzie prawdziwą perłę wystawy.

Proboszcz Katedry Wawelskiej ks. prał. Zdzisław Sochacki wyjaśnił, że zanim kard. Wojtyła został papieżem to czynił starania, by powstało muzeum streszczające całą historię naszej ojczyzny, która ceni sobie wolność i niepodległość, która chce zachować wiarę i kulturę chrześcijańską. Takim muzeum jest dziś Muzeum Skarbca Katedralnego. Wyraził radość, że dyrektor ks. prof. Andrzej Witko zaproponował współpracę przy wystawie „Polonia sacra”.  Ks. Sochacki wyjaśnił, że wiele eksponatów związanych będzie z pasterzami Kościoła krakowskiego. Zdradził także, że w tym czasie krypta marszałka Piłsudskiego będzie stała otworem. Podczas trwania wystawy Muzeum Archidiecezjalne i Muzeum Katedralne połączone będą jedną kartą wstępu.

Dyrektor Archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej na Wawelu ks. prof. Jacek Urban powiedział, że na cele wystawy wypożyczono kilka dyplomów pergaminowych i kilka ksiąg rękopiśmiennych, m.in. bullę kanonizacyjną św. Stanisława z roku 1253, Rocznik Kalendarz Krakowski z tego samego czasu czy znak pielgrzymi św. Stanisława z II poł. XIII wieku, których na świecie zachowało się kilkanaście.

Wystawa Polonia Sacra potrwa w Muzeum Archidiecezjalnym Kard. Karola Wojtyły w Krakowie od 7 listopada 2018 r. do 14 kwietnia przyszłego roku.

Justyna Walicka, Archidiecezja Krakowska

źródło: Joanna Adamik,  Joanna Adamik, www.diecezja.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2018-10-20 11:57:48
miniaturka

Oświadczenie Kurii Archidiecezji Warmińskiej w sprawie ks. Romana K.

Arcybiskup Józef Górzyński Metropolita Warmiński skierował sprawę ks. Romana K. do Kongregacji Nauki Wiary - informuje w przesłanym KAI oświadczeniu rzecznik Kurii.
2018-10-20 12:42:11
miniaturka

Kraków: Archidiecezjalny Konkurs Wiedzy Liturgicznej

Już po raz szósty odbędzie się Archidiecezjalny Konkurs Wiedzy Liturgicznej. Jest on skierowany do uczniów szkół średnich, klas gimnazjalnych oraz szkół podstawowych. Konkurs odbędzie się w kilku etapach - finał nastąpi 2 marca przyszłego roku.
2018-10-20 13:15:14
miniaturka

Portugalia: przedstawiciele Kościołów z politykami o przyszłości

W miejscowości Manfra Ericeira pod Lizboną zakończyła się konferencja zorganizowana przez chrześcijańskich demokratów z Parlamentu Europejskiego z przedstawicielami Kościołów chrześcijańskich i instytucji religijnych Europy.
2018-10-20 14:02:11
miniaturka
play

Nie wstydził się swego cierpienia

W wygłoszonej homilii metropolita krakowski przypomniał słowa Jana Pawła II, który, inaugurując pontyfikat, wołał na Placu św. Piotra: „Nie lękajcie się, nie bójcie się. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”.
2018-10-20 17:06:32
miniaturka

Światowy Dzień Misyjny

„Pełni ducha i posłani” - to hasło obchodzonego w niedzielę, 21 października, Światowego Dnia Misyjnego. Na to święto patronalne Papieskich Dzieł Misyjnych specjalne orędzie wystosował Franciszek. Modlitwom będzie towarzyszyła ogólnopolska zbiórka funduszy na cele misyjne.
2018-10-20 17:39:50
miniaturka

Dziewczęta wciąż dyskryminowane w dostępie do edukacji i pracy

UNICEF alarmuje, że aż 76 proc. młodych na świecie, którzy nie uczą się i nie pracują stanowią dziewczęta. W wielu krajach urodzenie się chłopcem nadal jest gwarancją dostępu do lepszego życia.