Patriarchat Moskiewski zerwał relacje z patriarchą aleksandryjskim

Patriarchat Moskiewski zerwał komunię kościelną z patriarchą aleksandryjskim, który uznał autokefalię (niezależność) Prawosławnego Kościoła Ukrainy. Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego postanowił, że imię Teodora II nie będzie wymieniane w liturgii i nie można z nim jej sprawować.

Decyzja dotyczy samego patriarchy, a nie Patriarchatu Aleksandryjskiego jako całości, z którym komunia kościelna nie została zerwana, gdyż uznanie PKU przez Teodora II jest jego osobistą decyzją, a nie Świętego Synodu jego patriarchatu. Zapowiedziano też, że RKP będzie utrzymywał relacje z tymi aleksandryjskimi biskupami, którzy nie wspierają powstania niezależnego Kościoła prawosławnego na Ukrainie.

Jednocześnie zawieszono działalność aleksandryjskiej parafii w Moskwie i postanowiono, że rosyjskie parafie w Afryce nie będą już podlegać Patriarchatowi Aleksandryjskiemu, tylko bezpośrednio Patriarchatowi Moskiewskiemu.

PKU powstał w grudniu 2018 r. z połączenia (schizmatyckich z punktu widzenia RKP) Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, do których dołączyła część wiernych i duchownych Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. W styczniu br. Patriarchat Konstantynopola przyznał PKU autokefalię, co wywołało protesty Moskwy. Autokefalię uznał także Kościół Grecji (z wyjątkiem kilku metropolitów). RKP zrywa komunię kościelną ze wszystkimi biskupami, którzy wspierają decyzję Patriarchatu Konstantynopola.

pb (KAI/interfax-religion.com/lefigaro.fr) / Moskwa

« 1 »

reklama

reklama

reklama