Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-23 15:34
ek / KAI

Patriarchat Konstantynopola zajął się sprawą autokefalii prawosławia na Ukrainie

Dotychczas podzielone jest ono na trzy konkurencyjne Ukraińskie Kościoły Prawosławne: UKP Patriarchatu Moskiewskiego, UKP Patriarchatu Kijowskiego i Autokefaliczny UKP.

Autor/źródło: Pixabay, Gennadij, licencja: CC0

Podczas obradującego w dniach 19-20 kwietnia Świętego Synodu Patriarchatu Ekumenicznego zapoznano się z „kościelną sytuacją na Ukrainie” oraz otrzymanymi od tamtejszych władz kościelnych i państwowych prośbami o przyznanie autokefalii (niezależności). Synod postanowił rozważyć tę sprawę we współpracy z innymi Kościołami prawosławnymi. 

- Zgodnie z boskimi i świętymi kanonami, jak również wielowiekowym porządkiem kościelnym oraz Świętą Tradycją, Patriarchat Ekumeniczny troszczy się o zachowanie wszechprawosławnej jedności i o Kościoły prawosławne na całym świecie, szczególnie o prawosławny naród ukraiński, który otrzymał zbawczą wiarę chrześcijańską i chrzest święty z Konstantynopola. Dlatego jako prawdziwy Kościół-Matka zbadał sprawy odnoszące się do sytuacji kościelnej na Ukrainie, tak jak podczas poprzednich sesji synodalnych, i otrzymawszy od władz kościelnych i cywilnych, reprezentujących miliony prawosławnych ukraińskich chrześcijan, petycję z prośbą o przyznanie autokefalii, postanowił ściśle porozumiewać się i uzgadniać tę sprawę ze swymi siostrzanymi Kościołami prawosławnymi - głosi komunikat ogłoszony 22 kwietnia.

Biuro prasowe UKP Patriarchatu Kijowskiego zwróciło uwagę, że Synod zazwyczaj informuje o swych posiedzeniach bez podawania szczegółów, dlatego obecny komunikat jest znaczącym sygnałem gotowości Patriarchatu Konstantynopola do doprowadzenia sprawy autokefalii „do logicznej, pozytywnej konkluzji”.

Z kolei prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przypomniał na swym koncie na Facebooku, że decyzja Synodu Patriarchatu Konstantynopola jest odpowiedzią na jego prośbę, popartą 19 kwietnia przez Radę Najwyższą Ukrainy, oraz prośby hierarchów ukraińskiego prawosławia. 

pb (KAI/ukrinform.net/unian.info) / Stambuł, Kijów

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-04-23 14:13:05
miniaturka

Numer 3-4 miesięcznika «L'Osservatore Romano» po polsku w 2018 r.

Ukazał się numer 3-4 miesięcznika "L'Osservatore Romano", a w nim m.in. papieskie orędzie do młodych, a także przemówienia i homilie z papieskiej podróży śladami Ojca Pio oraz Intencje Apostolstwa Modlitwy na rok 2019.
2018-04-23 14:26:05
miniaturka

Pakistan: bliskie rozstrzygnięcie sprawy Asi Bibi

Prezes Pakistańskiego Sądu Najwyższego będzie sędzią w sprawie skazanej na śmierć chrześcijanki Asi Bibi. To najlepsze z możliwych rozwiązań uważa jej adwokat.
2018-04-23 15:21:33
miniaturka

Chrześcijańska Szkoła Pod Żaglami wyruszyła w jubileuszowy rejs

Start żaglowca „Kapitan Borchardt” poprzedziła 22 kwietnia Msza św. w archikatedrze szczecińskiej, której przewodniczył prezes zarządu i twórca CSpŻ ks. prałat kapitan Andrzej Jaskuła.
2018-04-23 16:37:10
miniaturka

Pokonali już 10 Kilometr Dobra!

Trwa kampania dobroczynna Kilometry Dobra. W tegorocznej edycji udział bierze ponad 50 organizacji z całej Polski. Do tej pory udało się im zebrać ponad 450 tysięcy złotych.
2018-04-23 19:12:24
miniaturka

Wielka Brytania: za tydzień Różaniec na Wybrzeżu

Brytyjczycy zainspirowani przykładem Polski i Irlandii będą się modlić o odnowę wiary i poszanowanie życia w swej ojczyźnie. W tym roku przypada 50. rocznica legalizacji aborcji w tym kraju.
2018-04-23 19:19:55
miniaturka

Łotwa: powołaniowa „wyprawa młodych”

Wiosenna „Wyprawa Młodych” przeszła przedmieściami Rygi w Niedzielę Dobrego Pasterza. Inicjatywę zorganizowała Konferencja Instytutów Życia Konsekrowanego na Łotwie oraz tamtejsze katolickie ruchy młodzieżowe.