Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-24 16:20
MG / ts (KAI) / Stambuł

Patriarcha Bartłomiej I poprowadzi „Marsz żywych” 2 maja na terenie Auschwitz

Patriarcha Ekumeniczny Bartłomiej I poprowadzi 2 maja tegoroczny „Marsz Żywych” na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Autor/źródło: Robert Karp, licencja: CC BY

W liczącym 3,2 km. marszu z Auschwitz 1 do Birkenau weźmie udział ponad 10 tys. młodych ludzi z całego świata. Marsz upamiętnia ofiary Szoah, a zarazem jest wezwaniem do walki z wszelkimi formami antysemityzmu, podkreślają organizatorzy. Centralnym punktem tegorocznego „Marszu Żywych” będzie upamiętnienie żydowskich ofiar z Grecji. Z tej okazji patriarcha Bartłomiej otworzy nową, grecką sekcję w muzeum Auschwitz.


W ramach przygotowań do 2 maja Patriarcha Ekumeniczny przyjął w swojej siedzibie na Fanarze nowego specjalnego wysłannika greckiego ds. walki z antysemityzmem, Efstathiosa Lianosa Liantisa. Bartłomiej I mówił o potrzebie przezwyciężenia wszelkich stereotypów antysemickich. Podkreślił też znaczenie współpracy chrześcijańsko-żydowskiej, w którą Patriarchat Ekumeniczny angażuje się w ramach dialogu międzyreligijnego oraz innych inicjatyw. Patriarcha wyraził gotowość tępienia „choroby społecznej” jaką jest antysemityzm oraz walki z „negatywnymi uprzedzeniami oraz prześladowaniami w imię religii”.


Lianos Liantis jest członkiem-założycielem greckiego Muzeum Holokaustu i szefem delegacji greckiej w międzynarodowym stowarzyszeniu pamięci Holokaustu (International Holocaust Remembrance Alliance/IHRA). W ramach swojej działalności kulturalnej i akademickiej ten absolwent wydziału teologicznego Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach współpracuje m.in. z Patriarchatem Ekumenicznym, Greckim Kościołem Prawosławnym i Apostolskim Kościołem Wschodu.

ts (KAI) / Stambuł

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-04-24 12:36:40
miniaturka

Dzieło Pomocy o. Pio to wynik wielu spotkań – wywiad z br. Henrykiem Cisowskim OFMCap

Czym jest Dzieło Pomocy św. o. Pio? Jak powstało? W jaki sposób udaje się świadczyć stałą pomoc bezdomnym i opuszczonym? Opowiada jego wieloletni dyrektor, br. Henryk Cisowski.
2019-04-24 12:41:51
miniaturka

Pierwszy poseł podpisał manifest rodzinny FAFCE

Dziesięciopunktowy manifest zobowiązujący do działań na rzecz rodziny na arenie europejskiej podpisał dziś jako pierwszy polski kandydat do europarlamentu poseł Bogdan Rzońca (PiS).
2019-04-24 13:11:23
miniaturka

Czechy: opodatkowanie restytucji zwycięstwem populizmu nad zdrowym rozsądkiem

W dniu wczorajszym parlament Czech przyjął ustawę wprowadzającą opodatkowanie odszkodowań za majątek wspólnot wyznaniowych znacjonalizowany przez komunistów
2019-04-24 13:19:19
miniaturka

Rektor PWT, ks. prof. Krzysztof Pawlina: seminaryjna formacja księży nie wystarcza

Jak stwierdza ks. prof. Krzysztof Pawlina w rozmowie z KAI, życie pokazuje, że seminaryjna formacja księży nie wystarcza
2019-04-24 15:03:57
miniaturka

Zaproszenie na pielgrzymkę KWC do Niska

Diakonia Wyzwolenia serdecznie zaprasza wszystkich, którym leży na sercu wyzwolenie człowieka od różnych nałogów i zniewoleń, na pielgrzymkę do sanktuarium św. Józefa w Nisku
2019-04-24 15:19:58
miniaturka

Najbliższa niedziela: Marsz dla Życia w Szczecinie

Już w najbliższą niedzielę 28 kwietnia XVII szczeciński Marsz dla Życia wyruszy o godzinie 15:00 z Jasnych Błoni, pod hasłem: „Miłość większa niż…”.