Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-05 13:15
AC / st, KAI

Pastor protestancki przestrzega Kościół katolicki przed „drogą synodalną”

Protestancki proboszcz kościoła, w którym Marcin Luter wygłaszał kazania i który znany jest jako „kościół-macierzysty Reformacji”, ostrzegł, że tzw. „droga synodalna” niemieckiego Kościoła katolickiego jest „złą drogą”, która „wymusza protestantyzację Kościoła katolickiego".

Autor/źródło: Stadtkirche Wittenberg, youtube.com, screenshot

Pastor Alexander Garth z kościoła Najświętszej Marii Panny w Wittenberdze w liście wystosowanym do niemieckiego miesięcznika „Vatican Magazin” stwierdził, że obserwuje „z niepokojem” zarówno Drogę Synodalną, jak i stawiający sobie podobne cele ruch Maria 2.0.

„Demokratyzowanie Kościoła narodowego zawsze oznacza, że populistyczne, minimalne chrześcijaństwo staje się standardem kościelnym, co prowadzi cały Kościół do banalizacji i rozcieńczenia Ewangelii" - napisał. Pastor Garth uważa, że tacy „reformatorzy” w Kościele katolickim, uważa, powinni stać się protestantami, ponieważ w Kościołach protestanckich „znajdziecie wszystko, o co walczycie: kobiety-księży, ustrój synodalny, żonatych pastorów, feminizm”. Przestrzegł jednocześnie, że „stan duchowy i fizyczny Kościoła protestanckiego jest o wiele gorszy, a reperkusje sekularyzacji jeszcze bardziej niszczące, niż w Kościele katolickim”.

Kościół katolicki w Niemczech jest już ponad w połowie swojej bardzo kontrowersyjnej dwuletniej drogi synodalnej, która ma się zakończyć w lutym 2022 roku. Jej zwolennicy, do których należy większość niemieckich biskupów, widzą w niej konieczną drogę do zreformowania Kościoła po kryzysie związanym z nadużyciami seksualnymi. Krytycy tej drogi twierdzą jednak, że grozi ona podważeniem hierarchicznej struktury Kościoła, jego autorytetu i nauczania moralnego, co może doprowadzić do rozłamu.

Maria 2.0, niemiecki świecki ruch kobiet założony w 2019 r. w odpowiedzi na kryzys związany z nadużyciami seksualnymi, ma na celu wykorzenienie tego, co jego członkinie postrzegają jako seksizm w Kościele i, podobnie jak pewne aspekty Drogi Synodalnej, opowiada się za ordynacją kobiet i zakończeniem celibatu księży. Dwie założycielki tej organizacji formalnie wystąpiły z Kościoła katolickiego w minionym miesiącu.

Pastor Garth, który określa siebie w liście „jako protestanta z katolickim sercem i pastora na ambonie Marcina Lutra”, zaznaczył, że uważa protestantyzację Kościoła katolickiego „za wielkie nieszczęście, ponieważ ten świat potrzebuje katolickiego rysu katolickiej duchowości, z wiernością papieżowi, pobożnością maryjną i wzorem świętych Kościoła”. Dodał, że świat chrześcijański, „potrzebuje tożsamości katolickiej, ponieważ dla świata chrześcijańskiego byłoby wielką stratą, gdyby katolicka barwa wiary straciła swoją intensywność”. Przypomniał też precedens protestanckiej drogi synodalnej w czasie III Rzeszy, która - jak powiedział - spowodowała, że nazistowska większość na tych synodach „skaziła, wypaczyła i duchowo sparaliżowała cały Kościół demonem nazistowskim”.

Duchowny przypomniał, że dzieje Kościoła protestanckiego w Trzeciej Rzeszy, naznaczone były „zdradą wiary” ze „świetlanym wyjątkiem” Dietricha Bonhoeffera, luterańskiego pastora straconego w 1945 roku za rolę w spisku mającym na celu zabicie Adolfa Hitlera.

Wittenberga jest ściśle związana z Lutrem - znajduje się tu kościół Wszystkich Świętych, na którego drzwiach augustiański mnich przybił swoje słynne 95 tez, które zapoczątkowały Reformację protestancką. Wykładał on również teologię na tamtejszym uniwersytecie.

Kościół Najświętszej Marii Panny w Wittenberdze, znany również jako „Stadtkirche”, słynie nie tylko z ambony, z której Luter i współzałożyciel oraz organizator Kościołów ewangelicko-luterańskich w północnych Niemczech, Danii i na Pomorzu, Jan Bugenhagen, wygłaszali kazania przez wiele lat w XVI wieku, ale również z tego, że był pierwszym kościołem na świecie, w którym odbywały się liturgie protestanckie i pierwszym, w którym były one odprawiane w języku niemieckim, a nie po łacinie.

st (KAI) / Wittemberga

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-05 12:17:08
miniaturka

Trzeba jasno i pewnie powiedzieć, że nie jesteśmy słabi

„Polska ma takie poczucie, że musi należeć do jakiejś organizacji, jakiegoś sojuszu, mieć przyjaciół, którzy coś zagwarantują. Polska się niestety nie nauczyła, że nikt poza własnym państwem nie zagwarantuje bezpieczeństwa” – uważa dr George Friedman, politolog i futurolog.
2021-05-05 12:34:50
miniaturka

Sukces chirurgii prenatalnej. Udana operacja dziecka z rozszczepem kręgosłupa

W Belgii w 23 tygodniu ciąży przeprowadzono operację nienarodzonego dziecka z rozszczepem kręgosłupa. Zespół składał się z 25 lekarzy. Dziecko po urodzeniu rozwija się prawidłowo i ma czucie we wszystkich kończynach. To kolejny sukces chirurgii prenatalnej.
2021-05-05 12:56:25
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

W słowie „droga” zawarta jest idea wędrówki. Wiara nie jest stanem statycznym. Przeciwnie, jest czymś dynamicznym, cierpliwym wędrowaniem przez życie w stylu Jezusa. Dzień po dniu, krok po kroku. Kiedy próbujemy tak żyć, kochać, cierpieć, ufać, wybierać jak On, wtedy zbliżamy się do prawdy i tętni w nas życie.
2021-05-05 14:20:01
miniaturka

Wznoszą meczety, niszczą budynki chrześcijańskie. Dokąd zmierza Francja?

Na stopniowe zanikanie budowli sakralnych we Francji zwraca uwagę Edouard de Lamaze, przewodniczący Obserwatorium Dziedzictwa Religijnego w Paryżu. Poinformował, że co 15 dni we Francji wznoszony jest jeden meczet, podczas gdy w tym samym tempie niszczony jest jeden budynek chrześcijański.
2021-05-05 14:43:32
miniaturka

USA: tylko w tym roku 13 stanów przyjęło 61 antyaborcyjnych ustaw

L​​iczba chroniących życie praw, uchwalonych w ciągu ostatnich czterech miesięcy w Stanach Zjednoczonych jest bezprecedensowa. Z drugiej strony do rozszerzenia dostępu do aborcji intensywnie dąży administracja prezydenta Joe Bidena.
2021-05-05 14:50:59
miniaturka

Australia: Wierni domagają się usunięcia biskupa wspierającego LGBT

Katolicy z diecezji Parramatta w Australii wystosowali formalny apel do Watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, wzywając do usunięcia ich biskupa z powodu jego jawnego poparcia dla związków osób tej samej płci.