Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-07-20 09:12
AC / Krzysztof Bronk/ vaticannews.va

Paryż: studia o chrześcijaństwie na Bliskim Wschodzie

W Paryżu powstał Instytut Studiów nad Chrześcijanami Bliskiego Wschodu. W najbliższym roku akademickim proponuje cztery wykłady: geopolityka wschodnich chrześcijan, myśl chrześcijańska w Libanie, patrologia orientalna oraz islam i chrześcijaństwo. Za rok wykładów ma być dwa razy więcej.

Autor/źródło: photogenica.pl, Francois Jacquemin

Instytut został założony przez L’Oevre d’Orient, jedną z najstarszych katolickich instytucji, która wspiera chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Ta nowa inicjatywa to również swoista forma wsparcia dla chrześcijaństwa w tym regionie. Dzięki niej studenci i uczeni na Zachodzie lepiej będą mogli się zapoznać z dziedzictwem i dzisiejszą sytuacją bliskowschodnich chrześcijan.

„Chrześcijaństwo w tym regionie to nie tylko ikony czy kadzidło” – zauważa w rozmowie z dziennikiem La Croix założyciel Instytutu prof. Antoine Fleyfel. Podkreśla on, że instytucja ta będzie miała charakter multidyscyplinarny, obejmujący nauki społeczne, socjologię, historię, literaturę i teologię. Choć zajęcia będą się odbywać w Paryżu, dzięki doświadczeniu wyniesionemu z pandemii, będzie w nich można uczestniczyć również za pośrednictwem internetu.

źródło: vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi: