Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-15 08:09
AC / Radio Watykańskie

Paragwaj przed wyborami: według bp. Valenzueli kryzys moralny

Bp Ricardo Valenzuela zachęcił wiernych do zaangażowania na rzecz radykalnych zmian, których pilnie potrzebuje paragwajskie społeczeństwo.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

„Rani nas i niepokoi poważny kryzys moralny w życiu publicznym i prywatnym polityków i administracji sądowej oraz sytuacje niesprawiedliwości społecznej i gospodarczej w społeczeństwie” – powiedział w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP bp Ricardo Valenzuela, od kilku miesięcy ordynariusz Caacupé w Paragwaju. Znajduje się tam główne sanktuarium maryjne tego kraju, jedno z największych w Ameryce Łacińskiej.

W kontekście przyszłorocznych wyborów prezydenckich hierarcha [bp Ricardo Valenzuela] skrytykował politykę rządzących i szerzącą się w kraju korupcję. Zachęcił wiernych do zaangażowania na rzecz radykalnych zmian, których pilnie potrzebuje paragwajskie społeczeństwo. Ordynariusz Caacupé zwrócił uwagę na „ogólne złe samopoczucie i niezadowolenie znacznych grup ludności z liderów i z władz zdających się ignorować tę rzeczywistość”. Przypomniał o zaniedbaniach państwa w Górnym Paragwaju, gdzie „większość mieszkańców nie ma wody pitnej”. Korupcja „pogwałca podstawowe prawa obywateli, pozbawiając państwo środków materialnych koniecznych do tego, by wszystkim dać dostęp do sprawiedliwości, służby zdrowia czy edukacji publicznej. Kiedy źle używa się pieniędzy pochodzących z podatków, cały naród jest chory” – dodał bp Valenzuela.

Komentując wypowiedź paragwajskiego hierarchy, ekspert od praw człowieka w Ameryce Łacińskiej Cristiano Morsolin z Kolumbii powiedział: „Niedawno Franciszek przesłał tutaj do Bogoty swoje wideo na spotkanie CELAM z latynoamerykańskimi politykami i podkreślił, że polityka będąc służbą «nie ma służyć indywidualnym ambicjom» ani arogancji «ośrodków interesów»",«popadając wręcz w formy autokracji i totalitaryzmu». Bp Ricardo Valenzuela zastosował przesłanie Papieża Franciszka do rzeczywistości Paragwaju”.

lgo/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy