Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-24 09:50
AC / Radio Watykańskie

Papieże a integracja europejska

Unia Europejska podejmuje refleksję nad wkładem Papieży i Stolicy Apostolskiej w proces integracji europejskiej.

Autor/źródło: photogenica.pl, 4x5 Coll-Francisco Cruz

Stała delegacja Unii przy Watykanie zorganizowała na ten temat dyskusję panelową na rzymskim uniwersytecie LUMSA. Obok unijnego ambasadora Jana Tombińskiego wziął w niej między innymi udział abp Silvano Tomasi wieloletni przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. W czasie spotkania zaprezentowano też książkę zawierającą wybór wypowiedzi kolejnych Papieży na temat integracji europejskiej.

Mówi ambasador Jan Tombiński:

„Papieże byli bardzo pozytywnie nastawieni do procesu integracji europejskiej. Od papieża Piusa XII, który entuzjastycznie podchodził do podpisanych traktatów rzymskich. Uważał je za drugie najważniejsze wydarzenie na terenie Rzymu od momentu założenia tego miasta. To samo mówili kojeni papieże. Dochodzimy do Papieża Franciszka, przez Jana Pawła II, który dał taki wielki impuls do połączenia dwóch części Europy. Ale nie chcemy mówić tylko i wyłącznie o tym, co już było, ale zastanowić się nad tym, jak możemy wspólnie działać, żeby zapobiec największym problemom świata i na ile 60-letnie doświadczenie integracji europejskiej może pomóc jako narzędzie przeciwdziałania tym problemom, które występują na innych kontynentach” – powiedział Radiu Watykańskiemu ambasador Jan Tombiński.

mk, kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-24 08:22:16
miniaturka

Kościoły chrześcijańskie w Mali ponownie na celowniku dżihadystów

Pomimo wysiłków, by wprowadzić w Mali porozumienie pokojowe, tamtejsze parafie mogą spodziewać się narastania ataków islamskich bojowników – ostrzegają zwierzchnicy Kościoła katolickiego w tym afrykańskim kraju.
2017-10-24 08:46:32
miniaturka

Papież do kanadyjskiej młodzieży: dzielcie się radością Ewangelii

Świat i Kościół potrzebują odważnej młodzieży, która nie lęka się w obliczu trudności, podejmuje wyzwania, ma oczy i serca otwarte na to, co się dzieje – powiedział Papież w wideoprzesłaniu na kanadyjskie spotkanie młodych.
2017-10-24 09:23:35
miniaturka

Papież do delegacji Uniwersytetu z Tel Awiwu

Na potrzebę wspólnego kroczenia wiedzy i mądrości zwrócił uwagę Papież w przemówieniu do delegacji Uniwersytetu z Tel Awiwu w Izraelu.
2017-10-24 10:10:08
miniaturka

Papież potwierdza odpowiedzialność episkopatów za tłumaczenia ksiąg liturgicznych

Papież wystosował list do kard. Saraha, w którym koryguje jego interpretację papieskiego motu proprio Magnum principium o tłumaczeniu tekstów liturgicznych.
2017-10-24 10:44:49
miniaturka

Papież do Teofila III: Jerozolima musi pozostać miejscem życia w pokoju

Jerozolima musi pozostać miejscem, gdzie wszyscy będą mogli żyć w pokoju, w przeciwnym razie bez końca będą wciągani w spiralę cierpienia – powiedział Papież do Teofila III.
2017-10-24 11:28:00
miniaturka

Papież na rzymski szczyt wodny

Stolica Apostolska uczestniczy w światowym szczycie na temat wody i klimatu, jaki rozpoczął się wczoraj na Kapitolu w Rzymie.